Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 2/2005 - ukážka článku

Téma: TRI DIMENZIE LÁSKY

Nemilujeme druhého nezištne, ale kvôli tomu, lebo si myslíme, že potrebujeme objekt lásky. Kto však miluje skutočne, dokáže sa všeličoho zriecť, keď tým môže milovanému poslúžiť.

Keď napríklad muž ľúbi ženu, ktorá však nachádza svoje šťastie u iného partnera, potom považujeme za úplne prirodzené, že je žiarlivý a jeho začínajúca láska sa možno zmení v nenávisť. Takéto správanie je však egoistické, zamerané len na vlastné šťastie.

Iný veľmi rozšírený príklad, v ktorom hrá rolu sebectvo, je rodičovská láska k deťom. Rodičia predstierajú, že chcú pre svoje dieťa len „to najlepšie“. Často sú však hlboko sklamaní, keď deti robia práve to, čo je pre ne naozaj najlepšie. Veď deti majú často prežiť ešte mnohé skúsenosti, ktoré nezodpovedajú predstavám rodičov. Tí však milujú svoje vlastné ciele niekedy viac než deti, aj keď si toho nie sú vedomí. Ako často býva dieťa viazané na rodičovský dom, lebo rodičia ho vnútorne nechcú prepustiť, zatiaľ čo sa sami klamú, že tak konajú len „z lásky k dieťaťu“. V skutočnosti však zabraňujú vlastnému rozvoju svojho dieťaťa . Pri nezištnej láske by museli rodičia urobiť všetko pre to, aby spoznali, čo je pre ich deti dôležité, a svoje vlastné priania by odložili bokom.

Láska je z povahy veci nesebecká a každému človeku ponúka veľkolepú príležitosť zabudnúť sám na seba a sám seba prekonať. Dáva nám krídla, oživuje naše vnútro, takže duša dostáva povzbudenie oslobodiť sa z pút ochromujúcej rutiny všedného dňa a vzniesť sa nahor. Toto stúpanie nahor sa nemá chápať iba symbolicky, ide tu o celkom prirodzený dej na inej úrovni skutočnosti.

My ľudia ako duchovné bytosti sa máme rozvíjať. Rozdielna rýchlosť alebo smerovanie rozvoja jednotlivca na základe slobodnej vôle môže v priebehu partnerstva viesť k vzájomnému oddeleniu, aj keď na začiatku existoval skutočný súzvuk. Mnohí majú problémy pripustiť partnerov rozvoj. A neznamená „ľúbiť“ tiež pripustiť si druhého človeka k sebe, dôverovať mu, zostať zraniteľným?

V mnohých prípadoch je rozvod jediným východiskom z trvalej manželskej krízy. A pretože takýchto prípadov je veľmi veľa, zdráha sa stále viac ľudí vstúpiť do partnerstva so zákonnými povinnosťami. Okrem toho je pre mnohých celkom samozrejmé stavať svoje vlastné záujmy pred blaho svojho blížneho. O láske sa väčšinou len hovorí. V skutočnosti však panuje všade citeľný nedostatok lásky. Lebo nemôžeme len tak jednoducho uniknúť našej potrebe láskyplného zväzku. Veľa ľudí sa však práve o to pokúša a kladie si okolo svojho srdca tvrdý pancier, len aby už neboli zraniteľní a závislí.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 2/2005)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!