Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 3/2005 - ukážka článku

Téma:  Findhorn - záhrada zázrakov

Predstavte si najprv kamenistú a piesočnú púšť, popretkávanú pýrom, potom muža bez záhradníckych skúseností, ktorému dáte za úlohu na tomto mieste vytvoriť výnosné poľnohospodárstvo: výsledok bude asi veľmi úbohý. A predsa z jedného presne takéhoto neobyčajného spojenia vznikla záhrada Findhorn. Táto história sa začala v roku 1962, teda pred 43 rokmi, a medzičasom obletela celý svet. Dnes o štyri desaťročia neskôr, je toto miesto v severnom Škótsku pojmom pre spoluprácu človeka s prírodnými bytosťami. Stalo sa cieľom pre nespočetných ľudí hľadajúcich odpovede, ktoré rozum a materializmus nedokážu dať. Reinhard Wurzel navštívil komunitu Findhorn a predkladá nám jej príbeh.

Zasnežený novembrový deň v roku 1962 priniesol manželskému páru Petrovi a Eileen Caddyovcom hlboký zásah do života: spolu s ich deťmi, Christopherom, Jonathanom a Davidom, ako aj so spolupracovníčkou Dorothy MacLeanovou sa rodina presťahovala do malého obytného prívesu na kempingové parkovisko vo Findhorn Bay, Morayshire v Škótsku. Bola to veľmi neobyčajná zmena bydliska, pretože predtým bývali všetci piati vo štvorhviezdičkovom luxusnom hoteli – Peter Caddy tam bol úspešným manažérom. Spôsobilo to vnútorné vedenie, ktoré jeho žena Eileen veľmi silne prežívala. Uvedomovala si, že majú začať nejaký výnimočný projekt a naliehala na rodinu, aby začali tu na tomto mieste, v malom obytnom prívese. Na mieste, ktoré by si človek vybral na bývanie ako posledné – bol to malý kus krajiny z troch strán obklopený morom, trvale vystavený búrkam, na okraji piesočnej duny. Vegetácia pozostávala hlavne z pichliačov kručinky pichľavej, ďateliny kozej a jedného druhu trávy, ktorá s obľubou rastie v piesku.

A predsa Caddyovci vedeli, že práve tu sa má niečo vybudovať – a tak podporovaní spolupracovníčkou Dorothy sa pustili do práce.

Začali s budovaním malej záhradky. Na začiatok zriadili na jednej strane obytného prívesu vypletaný drevený plot, aby sa chránili pred pieskom. Vo vnútri ohrady urobili malý záhon na reďkovku a šalát, ako aj vybetónovanú štvorcovú plošinu, dvorček, kde sa mohli nerušene kochať slnkom a tichom a spoločne jedávať.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 3/2005)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!