Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 5/2005 - ukážka článku

Rozhovor:  VÝSKUM SMRTI  Rozhovor s dr. Raymondom Moodym (3. časť)

Dr.Moody, americký psychiater, filozof a bádateľ v oblasti umierania sa vo svojej praxi stretol s tisíckami ľudí, ktorí sa ocitli v stave blízkom smrti. Jeho knihy sa stali bestselermi v mnohých krajinách. Prinášame vám poslednú časť rozhovoru, ktorý s týmto priekopníkom výskumu umierania viedol exkluzívne pre časopis Svet Grálu Micah Rubenstein (USA).

Svet Grálu: Máte skeptický postoj k mnohým otázkam, vrátane možnosti života po smrti – a to i napriek všetkým Vašim poznatkom a skúsenostiam. Čo by teda mohlo presvedčiť Raymonda Moodyho o tom, že existuje život po smrti?

Dr. Moody: Skutočne existuje len málo vecí, o ktorých som presvedčený. Jednou z nich je, že milujem svoju ženu a deti, to je dôležitá súčasť môjho života. No neviem si predstaviť, čo by ma definitívne presvedčilo o tom, že existuje život po smrti. Rovnako neviem, ako mám chápať výpovede ľudí o živote po smrti. Dokonca neviem ani to, ako sa mám vyrovnať s vlastnou skúsenosťou z blízkosti smrti. Myslím si však, že k najzaujímavejším aspektom tejto témy patrí aj to, že sa život po smrti nedá zistiť žiadnou racionálnou metódou. Je to podmienené povahou vedeckej metódy – myslím si, že tu vôbec neexistuje možnosť nejakého dokazovania. Otázka či existuje život po smrti nie je vedecká, a preto musí mať každý človek právo utvoriť si vlastný názor! Môžeme sa spýtať našich priateľov alebo blízkych, ktorí mali zážitok pri zdanlivej smrti alebo silné duchovné prežitie, pri ktorom sa im napríklad zjavil niekto zomrelý. A myslím si, že za týchto okolností sa rozhodne každý sám.

Svet Grálu: Vlastný názor nemusí však byť vždy aj pravdivý…

Dr. Moody: To je pravda, ale druhá možnosť je, že vám nejaká autorita povie, čo si o tom máte myslieť. To sa nanešťastie deje v mnohých náboženských skupinách. A to je v konečnom dôsledku neuspokojujúce. Opätovne stretávam ľudí, ktorí navštevujú nejaký víkendový kurz New Age a veria, že ľudia, ktorí vedú tieto kurzy im môžu zodpovedať všetky ich otázky. Títo ľudia ma stále hnevajú. Chceli by, aby som im povedal: “Ale áno, to je absolútna pravda!”, lebo veria, že sa na základe mojich slov budú môcť rozhodnúť. Ale uisťovať niekoho takýmto spôsobom, to nikdy neurobím, to by bolo nečestné. Ale robia to iní. Sú vedúci kurzov, ktorí povedia svojmu publiku: “ Áno, presne tak je to!” – “Prídu malí psi do neba?” – “Ó áno, celkom určite!” – “Existuje peklo?” – “Ó nie, určite nie.” Niektorí sa po takýchto odpovediach cítia lepšie, viacerí zostanú aj celé dni v povznesenej nálade. No potom sa ich pochybnosti vrátia znova, pretože bez vlastného prežitia uspokoja všetky podobné odpovede na duchovné otázky len na krátky čas. New Age znamená pre mňa niečo chatrné, pretože sa všetci nachádzajú na koľajnici “relatívnej pravdy”: Čo je pravdivé pre teba, to je tvoja pravda a čo je pravdivé pre mňa, to je moja pravda! Celé je to akési nezmyselné a zároveň i smiešne! (smeje sa). Mrzí ma, že sa tomu musím smiať, ale všetci tí ľudia, … je to jednoducho smiešne. Pokúšajú sa nájsť svojho guru, ktorý by im mohol odpovedať na všetky ich otázky. Jediná skutočná cesta z toho je vlastné prežitie!

(ukážka článku, SVET GRÁLU 5/2005)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!