Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 6/2006 - Celý článok

NA ÚVOD...

Artur Zatloukal st.Vážené čitateľky, vážení čitatelia,

Jazdievame niekedy s kamarátmi do jedného lesného zrubu neďaleko Králického Snežníka. Je utopený v presile stromov, smreky sa k nemu tlačia, pozerajú do okien a dávajú najavo maličkým človiečikom, že tu boli pred ním a budú i po ňom a že ľudia so svojou elektrinou a mobilmi sú vo svete len trpenými hosťami. Ostatne, elektrina tam nie je a mobily nefungujú. Voda tečie len „teplá“, priamo z lesa, má asi osem stupňov, „studenú“ tam nemajú. Kto ráno vstane prvý, zakúri v sporáku, postaví na neho veľký hrniec a ide sa postaviť do dverí a pozerať sa na les. Kto večer ide spať posledný, sfúkne petrolejky a tíško odíde po vŕzgajúcich podlahách na svoje miesto na prični; zababuší sa do deky a oknom počúva les. Kto cez deň vyjde z dverí a rozhliadne sa na všetky strany, uvidí les.

Už oddávna tam s nami jazdievali priatelia z Lipska. Lipsko, to je taká široká rovina, s chemickým priemyslom, komínmi a smogom, a tam oni žili. Fascinovalo ich sedenie pri ohni; sedávali sme pri ňom dlho každý večer, až kým sa nepremenil na dohasínajúce červené uhlíky, a nikdy nám ho nebolo dosť.

Raz sme tak večer sedeli okolo ohňa, za chrbtom nám šumel potok a nad hlavou sa klenulo to čisté a chladné horské nebo, plnučičké hviezd. Bolo hlboko čierne a šedivo iskrivé vzdialenými hviezdami, ako keď prejdete rukou po čiernom zamate a každučké vlákno tej látky zaiskrí svetlom. Ani centimeter oblohy nezostal čierny, všade boli hviezdy a hviezdy. A tu naši kamaráti z Lipska, s chemickým priemyslom, komínmi a smogom povedali: „My sme nevedeli, že je na nebi toľko hviezd, pretože sme ich doma nikdy nevideli.“

Je veľa vecí, o ktorých nevieme. Máme svoj pojem o svete, vystavaný z mnohých tehál a kameňov, vniesť do neho niečo nové znamená tu stavbu prácne prestavať. V stredoveku obiehalo slnko okolo zemegule – teda tak sme si to mysleli – v škole sa bilo trstenicou po prstoch a v kostoloch sa vyhrážalo ohňom pekelným. Mali sme akúsi predstavu o svete a zdalo sa nám, že toho vieme dosť. Len zdráhavo sme tápali ďalej smerom k Pravde. Kto prišiel prvý s novým poznaním, bol upálený alebo mu nebolo uverené. Pritom rozšíriť poznanie znamenalo pochopiť o máličko viac Stvoriteľa, jeho múdrosť, pochopiť, že je väčší, než sme si Ho predstavovali, a s vedením sa súčasne stávať i múdrejšími, chápavejšími a skromnejšími.

Ani dnes na tom nie sme inak. Trstenicou sa už síce nebije, vyhrážanie sa vyšlo z módy, vesmír si prezeráme teleskopmi z družíc, skromnosť tiež vyšla z módy. A rovnako ako pred štyristo rokmi sa nám zdá, že toho vieme dosť. Ale rovnako ako vtedy zostávame s vedením na pol ceste a múdrosti vôbec zostávame vzdialení. Sme chytrejší, ale nie múdrejší. „Vedieť“ neznamená poznať chemické zloženie meteoritov, pretože z toho sa nestaneme lepšími. To znamená vedieť o podivuhodnosti kvetín na lúke, hviezd na nebi, našich ľudských osudov a nakoniec o múdrosti Stvoriteľovho diela.

Náš časopis k vám v predvianočnom čase prichádza s pojmom Grál ako s titulnou témou. Pojmom málo známym a obchádzaným, ale nie neznámym. Oddávna sa Grál spája s hľadaním ideálu, so vznešenými hodnotami, službou, s rytierstvom. Dnes by sme vám radi predložili podrobnejší výklad tohto tak závažného pojmu, okna hore do veľkých výšok. Chceme vám predstaviť Grál ako miesto, z ktorého sa pri slovách „Buď Svetlo!“ rozliala energia do prázdnoty, aby tak vznikol vesmír a celé stvorenie. Z neho k nám i naďalej priteká energia, žijeme z nej a potrebujeme ju, aby sme existovali. Taký výklad predstavuje pojem Grál celkom nanovo ako zdroj života, Svetla vylievaného do celého vesmíru. Je niečím neskonale väčším, než predstava kalichu Ježišovej Poslednej večere alebo misky s Kristovou krvou, ako ju podávajú stredoveké legendy.

Mali by sme o Grále vedieť.

Sme my ľudia ale tvory opatrné a nedôverčivé, a tak váhame a pýtame sa: „Je to pravda, keď si to nemôžem prezrieť? A je mi to v živote na niečo?“

Prijať dokážeme aj veci, ktoré nevidíme. „Správne vidíme len srdcom, čo je dôležité, je očiam neviditeľné,“ povedala líška malému princovi. Dôverovať môžeme neviditeľným veciam vtedy, keď zapadajú do obrazu života a sveta, keď dokážu vysvetliť bez medzier postupne všetko, s čím sa v živote stretávame. Tak napríklad reinkarnácia, opakované vteľovanie človeka rázom vysvetlí rozdiely v narodení a v životných osudoch rôznych ľudí, nevyriešené otázky sa náhle stanú jasnými. Aj my by sme radi postupne ponúkli našim čitateľom stavebnicu na vybudovanie vlastného presvedčenia o múdrosti usporiadania sveta, o mieste, aké v ňom má zaujať každý z nás, o tom, ako máme žiť, aby sme žili dobre. Grál ako zdroj sily Stvoriteľovej má v poznaní Božej vôle vo svete svoje dôležité miesto. Život bez duchovného obsahu, bez vnútorného pretlaku sa môže zvrtnúť na „bezbrehé more driny“, na bezútešné plnenie si povinností osamelej duše. Spojencom je práve poznanie súvislostí – presvedčenie, ktoré je súčasne vierou a poznaním.

Artur Zatloukal

(celý článok, SVET GRÁLU 6/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!