Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 7/2006 - ukážka článku

 FOTOGRAFIE:   PODZEMNÝ SVET

Fotografie pochádzajú z expedície GouffreBerger2005. Podnikla ju v júni 2005 sedem členná skupina speleológov z Moravského Krasu, zo Základnej organizácie Plánivy - Českej speleologickej spoločnosti na pozvanie francúzskeho speleoklubu Ressac Ardéche. Okrem Gouffre Berger navštívila skupina ešte jaskyne Grotte de Gournier, Ardéche-Orgnac, Aven Gregoir, Cuve Fee a Aven Noel. Svet tmy a ticha nám na fotografiách priblížil člen expedície Petr Polák.

Keď vyslovíte pred obyčajným smrteľníkom slovo jaskyňa, vynoria sa mu pred očami pokladne na vstupenky, vybetónované chodníky a skupina návštevníkov so sprievodcom na predpísanej trase. V jaskyniach sú aj vysoké dómy a kvaple, obohnané zábradlím, aby ich návštevníci neolamovali. Pretože jeden milimeter rastie pätnásť rokov.

Keď vyslovíte slovo jaskyňa pred speleológom, vyrastú mu za vaším chrbtom laná, karabíny, neoprénové obleky, čižmy špinavé od blata a drina. Tiež spomienky na vyvážanie sutín a blata z polozasypaných priestorov, zlaňovanie, výstupy po lanovom rebríku, brodenie vodou aj plazenie úzkymi chodbičkami, lanové traverzy a blatové komíny. A ešte partia kamarátov, ktorí sa na seba môžu spoľahnúť.

Dostať sa do jaskyne znamená absolvovať mnohohodinovú expedíciu. Odmenou za rozsiahle prípravy a expedičnú drinu je vstup do úžasného podzemného sveta, ktorý si žije sám pre seba, buduje v tme a tichosti svoju krásu a dovolí človiečikovi, aby sa ňou kochal. Tam dole vládne po desaťtisíce rokov ticho, nehybná tma, sem-tam pleskne kvapka vody, trpezlivo stavajúca svoj kvapeľ.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 7/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!