Svet Grálu 

   Zaregistrujte sa                 
   Posledné číslo                      
   Archív                                      

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

Svet Grálu 8/2006 - ukážka článku

CIVILIZÁCIA:   TAJOMNÝ OSTROV

Na Veľkú noc v roku 1722 holandský admirál Jakob Roggeveen (1659-1729), ktorý pátral po „terra australis“ (mýtická južná krajina), uvidel na obzore uprostred šíreho Pacifiku osamotený ostrov. Ostrov, vzdialený viac ako 3 500 km od juhoamerického kontinentu a asi 5 000 km od Nového Zélandu: Veľkonočný ostrov. Na admirálovo prekvapenie bol tento len asi 165 km2 veľký ostrov osídlený. Tých možno 3000 obyvateľov holého ostrova sa namáhavo živilo na chudobnej kamenistej pôde; pri obstarávaní pitnej vody boli odkázaní na kalné jazerá v kráteroch tohto vulkanického ostrova. Svetovou senzáciou bol objav monumentov z čierneho tufu nazývaných Maoi, ktoré boli roztrúsené po celom ostrove. Ako boli vyrobené? Ako boli dopravené? Siegfried Hagl, ktorý sa bližšie zaoberá zvláštnymi príbehmi, mýtickými omylmi a záhadnými fenoménmi v ľudských dejinách, venuje svoju pozornosť i „tajomnému“ Veľkonočnému ostrovu – vzniku, rozkvetu a zániku jeho civilizácie.

Veľkonočný ostrov sa podobá rovnoramennému trojuholníku so základňou asi 24 km a stranami približne 17 km a neponúka domorodcom pre život žiadne ideálne podmienky. Niet divu, že ich Jakob Roggeveen opísal ako „chabé, biedne, neisté a smutné“. Pustatina ostrova a na ňom obdivuhodné Maoi – ich vzájomná súvislosť ostala pre admirála záhadou. Údaje domorodcov k sochám boli nejasné a mätúce. Holanďania preskúmaniu ostrova ani nevenovali veľa času. Zostali iba zopár dní; došlo k zbytočnej mušketierskej streľbe, ktorá usmrtila niekoľkých domorodcov – a malá flotila opustila nehostinný ostrov.

Ani neskorší bádatelia nezískali od domácich žiadne uspokojivé informácie o sochách, napriek tomu, že obyvatelia Veľkonočného ostrova – ako jediní Polynézania – v 16. storočí vynašli jednoduché písmo. Toto písmo slúžilo najmä kultovým účelom. Tak vznikli divoké špekulácie o vzniku týchto viac než 12 metrov vysokých Maoi. Niektoré dohady o ich vzniku dokonca pripúšťali, že sa na ich vytvorení podieľala dávna, dnes už potopená vysoko vyvinutá kultúra Pacifiku, alebo že na ostrove pristáli mimozemšťania.  

Tieto po celom ostrove rozptýlené sochy pôsobia skutočne nadmieru pôsobivo: prevažný počet hotových Maoi je 5–6 metrov vysokých. Sú aj menšie, ktoré merajú 2 metre, a viac ako 30 exemplárov je vysokých od 10 do 12 metrov.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 8/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia

Audio