Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 9/2006 - ukážka článku

REPORTÁŽ:   FILIPÍNSKY LIEČITEĽ NA VLASTNEJ KOŽI

Po uverejnení článku o filipínskych liečiteľoch v 6. čísle Sveta Grálu sme využili možnosť osobne navštíviť liečiteľa z Filipín pána Lino be Guinsada počas jeho pobytu v Českej republike. Vďaka spoločným známym, jeho láskavosti a nášmu pozitívnemu prístupu sme mohli byť prítomní pri priebehu liečenia, vyfotografovať si ho a krátko sa s pánom Linom porozprávať.
Liečiteľ najprv prechádza dlaňou po bruchu, akoby získaval kontakt s chorými orgánmi. Potom vnorí oba ukazováky do brušnej dutiny nad pupkom a začína vnútri pracovať. Po prvom vniknutí dovnútra sa z rany vylialo malé množstvo krvi. Jeho manželka – pomocníčka drží pripravenú misku s vodou a krv ihneď utiera papierovými utierkami. Po skončení práce v hornej časti brušnej dutiny sa rana s mľasknutím bez stopy zacelila. V okolí miesta zásahu zostalo len nepatrné množstvo zrazenej krvi, ktorú pomocníčka ešte nestačila utrieť. Liečiteľ otvára ďalší vstup do oblasti čriev.

Z pohľadu pacienta

Do miestnosti liečiteľa vstupujem len v župane a v spodnom prádle a v sprievode môjho dobrého kamaráta. Víta nás muž nižšej postavy, priateľský a usmievavý, zdraví sa s nami a krátko si s mojím kamarátom pripomínajú spoločných známych. Jeho usmievavá žena mu pri zákroku robí pomocníčku. Máme prosbu: môže byť aj môj kamarát prítomný pri liečení? Pán Lino bez všetkého súhlasí. Keď však začneme o fotografovaní pre časopis, viditeľne sa zarazí a odmietavo pokrúti hlavou.  

„Nie. Viete, máme s médiami zlé skúsenosti.“  

Po kratšom rozhovore zdráhavo súhlasí: „Dobre, ale len jednu snímku“.  

Prv než si ľahnem na lôžko, zverujem sa so svojimi zdravotnými ťažkosťami. Nie sú veľké: v noci sa budievam na nevoľnosť od žalúdka, to môže byť príznakom neskorších väčších ťažkostí; mám trochu bolestivé kĺby a tiež mi tŕpnu palce na nohách; asi zlý krvný obeh, kedysi mi omrzli a teraz im nerobí dobre dlhé vysedávanie pri stole. Liečiteľ si natiera ruky masážnou emulziou a prechádza mi pevnými pohybmi po pažiach a hornej polovici tela. Možno masáž, možno diagnóza, možno odovzdávanie magnetizmu. Náhle, zjavne pod vplyvom okamžitého impulzu, dospieva k rozhodnutiu: „Dobre, môžete fotografovať!“ Prekvapený kamarát vyťahuje fotoaparát.  

Práve mi liečiteľ trochu zatlačil na brucho; žiadnu bolesť pritom necítim, iba akoby o niečo viac pritlačil päsťou.  

Fotograf v akcii

Pripravil som si fotoaparát. Práve v tom okamihu sa mu vnorili prsty do brušnej dutiny a vystreklo odtiaľ trochu krvi. Stál som asi dva metre od neho a všetko som dobre videl, miestnosť bola osvetlená žiarivkami. Pracoval s vyhrnutými rukávmi a holými rukami, mal krátke silné prsty, ale pritom nijak zvlášť silno na brucho netlačil. Začal som rýchle fotografovať.

 

(ukážka článku, SVET GRÁLU 9/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!