Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 9/2006 - ukážka článku

HISTÓRIA:   HĽADANIE NOEMOVEJ ARCHY

K najpopulárnejším biblickým textom patrí príbeh o Noemovi a jeho arche. Moderní kresťania sa prikláňajú k názoru, že legenda o potope a stavbe archy má symbolický význam; iní tento príbeh neberú vôbec vážne. V priebehu stáročí bolo veľa ľudí presvedčených o hodnovernosti príbehu zo Starého zákona a hľadali drevené zvyšky archy v pohorí Ararat. Siegfried Hagl objasňuje tento „zvláštny príbeh“ a predkladá poznatky o pátraní po „Noemovej arche“.

Bola už archa objavená?

V 20. storočí sa rôzni očití svedkovia pokúšali preniknúť až ku arche a poobzerať si obrovskú, čiastočne v ľade uzavretú loď z bezprostrednej blízkosti.  

Na základe leteckých pozorovaní bola v roku 1917 na príkaz ruského cára vyslaná vojenská expedícia s cieľom nájsť archu a premerať ju. Záznamy sa však v zmätkoch revolúcie stratili, takže sa už nedá zistiť, čo táto expedícia v skutočnosti zistila.  

Viackrát sa objavili správy o ukrytí starých brvien z ľadovca Ararat, ktoré by údajne mohli pochádzať z vodného plavidla Noemovej doby.  

Tak napríklad počas štyroch bádateľských expedícií v rokoch 1952 až 1969 ukryl Ferdinand Navarra z ľadu Ararat vo výške 4 300 m viacero opracovaných častí trámov, ktorých vek sa odhaduje na 5 000 rokov. Aj bádateľ Wyatt oznámil, že našiel zvyšky archy. Samozrejme nechýbajú skeptici, ktorí všetky nálezy zavrhujú ako omyl alebo podvod.  

Čo môžeme vyvodiť z týchto poznatkov?  

Správy o arche, a to v nielen v Biblii, ale aj v epose o Gilgamešovi, majú pravdepodobne pravdivé jadro.  

Od profesora Hansa Hirtemanna prichádza prekvapujúca hypotéza o arche ako o podmorskom plavidle a podľa toho ju hľadá na úpätí hory Ararat, nie v jej vyšších polohách.  

Pravdepodobnejšia sa však javí súvislosť s „veľkou potopou“, o ktorej sa nachádzajú správy u národov všetkých kontinentov.  

Iná úvaha pripomína Atlantídu a jej údajne vysoko vyvinutú civilizáciu, ktorá zanikla pri rozsiahlej katastrofe. Nie je vylúčené, že niektoré lode Atlanťanov, ktorí boli údajne znamenití moreplavci, katastrofu v dôsledku priaznivých okolností prežili a niekde šťastne pristáli. Posádka a cestujúci sa po potope ocitli v krajine bez ľudí a živočíchov a o svoje prežitie museli bojovať skromnými prostriedkami. Loď so svojím vybavením sa stala počiatočným kapitálom, ktorý sa nemohol podceňovať. Je možné, že jedno z plavidiel pristálo pri Ararate a Eriwan mohol byť jedným z prvých usadlostí Atlanťanov obdobia po potope. Žena ich „kapitána“ Noema je údajne pochovaná v Marende (Azerbajdžan), zatiaľ čo jeho vlastný hrob uctievajú v pohorí Libanon, neďaleko Damašku.  

Je pravdepodobné, že na palube bolo len niekoľko domácich zvierat, z ktorých neskoršie legendy urobili obrovskú biblickú zoologickú záhradu…

 

(ukážka článku, SVET GRÁLU 9/2006)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!