Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 11/2007 - ukážka článku

ŽIVOT:   ČLOVEČENSTVO FARÁRA HUVARA

Osemdesiatpäťročný kňaz, skaut a odporca minulého totalitného režimu berie všetko vo svojom živote, okorenenom hlavne skúsenosťami z komunistických lágrov, ako samozrejmosť. „Zastávam zásadu, že farár nemá byť na jednom mieste viac než osem rokov. Ja som to prekročil skoro dvakrát. Je pre mňa najvyšší čas posunúť sa zasa ďalej,“ hovorí Antonín Huvar v rozhovore s Mariou Šulákovou. To si hovorili ešte na fare vo Velkej Bystřici pri Olomouci. Dnes už žije neďaleko Nového Jičína – a stále má ľuďom čo povedať…

NAČÚVAJTE SKÚSENEJŠÍM – NEBUDETE OPAKOVAŤ ICH CHYBY…

V komunistických lágroch ste strávili desať rokov a prešli celkove trinásť väzení. Do väzenia ste sa dostali veľmi mladý, mali ste vtedy dvadsaťšesť rokov. Ako na to spomínate?

Ja tomu všetkému hovorím životné paskudnosti – tie sa rozprávajú najlepšie pri táboráku. Ako mi hovoril doktor Haluza pri jednom našom stretnutí v štyridsiatom ôsmom roku – to ste ešte boli v minulom vtelení (smeje sa) – „Človeče, ty si nemohol sedieť – ty z toho robíš kabaret. Ja keď som tam bol päť minút (my sme začínali v rovnaký deň v Uherskom Hradišti u eštebáckeho vyšetrovateľa Grebeníčka), už som bol v pekle.“ Ale ja to tiež viem. Tiež som to zažil. Rozdiel v našom poňatí bol, že som zastával vždy názor: toto je škola, a nie trest, pretože my sa potrebujeme dostať trochu vyššie – a preto je dobrá každá skúsenosť a každý deň. V dobrom nesmie byť medzera. Tam je treba, aby človek stále šiel.

Viete, veci z minula ľudia nejakým spôsobom odsúvajú. Nás nezaujíma, čo bolo, ale pozeráme sa dopredu. No pokiaľ sa ľudia nebudú učiť od tých, čo už tie chyby absolvovali, tak ich budú opakovať. Múdrosť života prichádza, keď dokážeme načúvať. Tak ja ľuďom hovorím: „Ak máš tetušku, ktorá rada rozpráva, podopri si bradisko a počúvaj. To je skúsenosť, ktorú môžeš opakovať ako čistú, bez chýb, ktorými sme sa predierali.“ Ale hlavná zásada, ktorá mi pomohla prežiť, je táto: „Keď sa na život pozeráš ako na školu, každý deň zažiješ niečo nové. Každý deň rastieš. Akonáhle to vezmeš ako trest, tak sa uplačeš…“

ŽIVOT S PAVÚKMI

…a dôkazom toho bolo obdobie päťdesiatych rokov – to boli najhoršie roky – aj keď už som v tých „fízlovských“ veciach vedel chodiť. To nás mlátil, kto mal ruky a nohy – ešte teraz sa krútim. Akurát v tie dni, keď popravili Miladu Horákovú. Bol som zavretý v pivnici, v takzvanej korekcii. A tam som na to prišiel – že je potrebné brať každý deň ako samostatnú hodnotu a ďakovať len za ten obyčajný pojem – „žijem“. Nič viac nebolo – 18 deka chleba, pol litra vody a ťal nás ten, kto mal službu. Teda, to sa muselo niečím preklenúť. A to bol ten bohatý myšlienkový svet, ktorý sme mali mať, už keď sme tam išli. Ak sme tam šli s vedomím, že proti niečomu bojujeme alebo že chceme niečo získať. Človek si za žiadnu cenu nesmie nechať vziať taký ten optimizmus všedného dňa.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 11/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!