Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 11/2007 - ukážka článku

TÉMA:   TÝRANÁ PLANÉTA
AKO SI ČLOVEK „PODMAŇUJE“ ZEM A AKO NA TO REAGUJE PRÍRODA

A Boh im požehnal a Boh im riekol: Ploďte sa a množte sa a naplňte zem a podmaňte si ju a vládnite nad morskými rybami a nad nebeským vtáctvom i nad každým živým tvorom, ktorý sa plazí na zemi!“ Týmito známymi slovami z 1. knihy Mojžišovej (1,28) je v Starom zákone opísaný príkaz Boha udelený duchovnej bytosti – človeku.

Keby sme chceli dnes, na začiatku 21. storočia, bilancovať činnosť homo sapiens ako vládcu, dopadlo by to zrejme veľmi neradostne. Zem sa javí ako týraná a bezohľadne vykorisťovaná planéta, ktorá sa čoraz viac vychyľuje z rovnováhy. Ničia sa ekologické systémy, hory odpadkov neustále narastajú, vymierajú jednotlivé druhy rastlinnej a živočíšnej ríše, lesy sa vyrúbavajú po hektároch a z útrob Zeme nenávratne mizne nerastné bohatstvo.

Následky takej neblahej činnosti na seba nenechali dlho čakať. Firemné noviny poisťovne Allianz nedávno napísali: „Príroda sa búri. Cyklónmi, povodňami a výbuchmi sopiek čoraz častejšie pustoší obrovské územia, akoby chcela zmiesť ľudí z povrchu Zeme.“

EPOCHA KATASTROF

Je to skutočne také zlé? Máme v budúcnosti počítať s ešte väčšími katastrofami? Alebo to máme pod kontrolou a to všetko je len zbytočná panika?

Fakty, žiaľ, svedčia proti tomu:

  • V dvadsiatom storočí bolo zaznamenaných približne 50 000 veľkých prírodných katastrof, pri ktorých prišli o život tisíce ľudí a ďalšie tisíce zostali bez prístrešia. V tomto počte nie sú ešte zahrnuté hladomory, epidémie a katastrofálne suchá.
  • Neprejde rok, v ktorom by sa nevyskytlo niekoľko rozsiahlych prírodných katastrof. Skupina expertov jednej mníchovskej poisťovne zistila, že v posledných dvadsiatich rokoch zreteľne vzrástol počet extrémnych atmosférických udalostí ako búrky, záplavy, zosuvy pôdy, vlny mrazu a lesné požiare.
  • Samotná vlna tsunami si koncom roku 2004 v Indickom oceáne vyžiadala minimálne 230 tis. obetí (niektoré pramene hovoria až o počte 300 tis. mŕtvych).
  • Štyri z desiatich vôbec kedy registrovaných najsilnejších hurikánov sa objavili v rokoch 2004 a 2005. Štáty na juhu USA zažili v roku 2005 svoju najhoršiu sezónu hurikánov; povrchová teplota Atlantického oceánu nebola ešte nikdy taká vysoká.
  • Sucho v oblasti Amazonky v roku 2005 bolo najhoršie za posledných niekoľko desaťročí.
  • V Západnej Afrike premnoženie kobyliek a katastrofálne sucho vyústilo do jedného z doteraz najväčších hladomorov. Aj to je dôsledok globálneho otepľovania. Na celom svete umiera hladom denne viac než 20 tis. ľudí.
  • Priemerná globálna teplota sa za posledných sto rokov zvýšila zhruba o 0,7 stupňa. Rok 2005 bol okrem toho druhým najteplejším rokom od počiatku merania teploty v roku 1861. To všetko sú jasné znamenia meniacej sa klímy.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 11/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!