Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Svet Grálu č. 12 / 2007

Svet Grálu č. 12 / 2007
Téma:  Jete éčka?
jún - august 2007
vyšlo 1. 6. 2007


Na úvod...
História: Bojovník za slobodu, moslim, človek
Náboženstvo: Kto dnes ešte verí v peklo
Osobnosť: Hildegarda z Bingenu
Komentár: Desatoro Božích prikázaní na Najvyššom súde USA
Téma: Viete, čo jete?
Téma: Vitamíny v tabletách
Osobnosť: Zázraky 20. storočia - páter Pio
Reportáž: Dobrý deň, slnko!
Fotografie: Terra incognita australis
Recenzia: Super Size Me - Vykŕmte ma!
Téma: Gazdujte!
História: Putovanie do krajiny úsvitu (VIII.) – Tušenie pravého života
Názory: Listy čitateľov
Na záver...: Sila odpustenia
 
  Z obsahu 12. čísla jún - august 2007:

 
Na úvod...
Mal som tú česť zoznámiť sa s vynikajúcim diétnym poradcom, ktorého znalosti v oblasti zdravej výživy by si zaslúžili väčší ohlas. I keď tento expert nemá vysokoškolské vzdelanie v príslušnom odbore a nikdy nepracoval v žiadnom výskumnom ústave, predsa mu mnohí z jeho kolegov môžu len ticho závidieť. Pri odhaľovaní všetkého nezdravého v potravinách si totiž vystačí so svojimi zmyslami. Jeho výkony v tomto smere sú v pravom zmysle slova nadľudské. Veď koniec koncov, nejde o človeka. Tento prírodný dietológ je Riško, samček morčaťa peruánskeho.
SVET GRÁLU 12/2007        Celý článok
 
História:
Bojovník za slobodu, moslim, človek
Emir z Mascary zachránil pätnásťtisíc kresťanov
Pozoruhodný príbeh príkladného života mohamedána v spojení s cudzími kultúrami ukazuje, že ešte pred niekoľkými generáciami bol skutočne možný vývoj, ktorý je dnes nemysliteľný. Bojovník za slobodu Abd-el-Kader bol alžírsky islamský duchovný a národný hrdina, vodca boja proti francúzskej invázii v polovici 19. storočia. Pre Alžírčanov sa stal národným hrdinom.
SVET GRÁLU 12/2007        Ukážka článku
 
Náboženstvo:
Kto dnes ešte verí v peklo
Viera v existenciu pekla a večného zatratenia je rozšírená snáď vo všetkých náboženstvách. Niekto považuje peklo za miesto pobytu „zlých duší“, iný za abstrakciu, mýtus, alebo výmysel na zastrašovanie veriacich. Siegfried Hagl vo svojom článku približuje túto tému z hľadiska rôznych náboženstiev.
SVET GRÁLU 12/2007        Ukážka článku
 
Osobnosť:
Hildegarda z Bingenu
Medzi výraznými osobnosťami histórie nachádzame mená mocných vladárov, vážených štátnikov, veľkých kráľov, ale aj významných filozofov, vedcov, umelcov a náboženských vodcov. Väčšinou sú to však iba mužské mená. Jednou z mála osobností spomedzi žien, ktorých veľkosť pochádzala zo šľachetného srdca, bola stredoveká liečiteľka a vizionárka Hildegarda z Bingenu. Bola ženou, ktorá sa do dejín zapísala svojím hlbokým poznaním a zmysluplným pôsobením.
SVET GRÁLU 12/2007        Ukážka článku
 
Komentár:
Desatoro Božích prikázaní na Najvyššom súde USA
V histórii ľudstva býval vzťah medzi svetskou mocou a náboženstvom odjakživa zdrojom mnohých napätí, drám a konfliktov. Vladári a králi mali oddávna snahu stotožňovať svoju osobnosť a rozhodovanie s vôľou bohov alebo Boha. Už egyptskí faraóni sa prehlasovali za bohov a ešte v nedávnych storočiach si cisári a králi prisvojovali prívlastok „z Božej milosti“. Tie bohorovne riadené štáty ktovieako nefungovali, pripomeňme si napr. Rakúsko-Uhorsko. Na tú skutočnú Božiu vôľu sa cirkevní ani iní predstavitelia veľmi nepýtali, ani ju nepoznali, no Božou vôľou nazývali svojvôľu zloženú z politiky, tradície, diplomacie a násilia. Dodnes ešte existujú štáty, v ktorých je štátna moc silne naviazaná na náboženské organizácie; výsledkom takejto väzby je strnulý fundamentalistický režim, v ktorom je riskantné sa na ulici ešte aj zasmiať. Je preto prirodzené, že po zlyhaní náboženského modelu štátu začala sa v euroatlantickom priestore, teda v Európe, Amerike a okolí, vzmáhať kultúra založená na občianskych slobodách, na náboženskej neutralite a demokracii. Aj tu sa však tá skutočná Božia vôľa vytráca. A pritom všetko, čo nespočíva práve na nej, nemá pevný základ – stráca oporu a časom sa musí dostať do slepej uličky.
V roku 2005 sa v USA stal kuriózny prípad: Desatoro Božích prikázaní skončilo na Najvyššom súde.
SVET GRÁLU 12/2007  
 
Téma:
Viete, čo jete?
Názory na pôsobenie látok pridávaných k potravinám sú, samozrejme, rozdielne – rovnako ako sú rôznorodé prístupy k stravovaniu. Môžeme sa stretnúť aj s takými striktnými diétnymi smermi, ktoré odmietajú úplne všetko, čo bolo akokoľvek upravované. Niektorí pritom môžu dospieť k názoru, že najlepšie je konzumovať všetko len surové. Iní, s ktorých názorom možno súhlasiť viac, tvrdia, že ak chceme smerovať k ideálnej strave, mali by sme prijímať len plnohodnotné a kvalitné potraviny z biologického poľnohospodárstva. To je však zatiaľ pre väčšinu ľudí len ťažko uskutočniteľné, pretože sme prevažne odkázaní na nákup v bežných obchodoch.
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Téma:
Vitamíny v tabletách
Vitamíny pre deti s príchuťou marhule, lesnej jahody a čučoriedky, navyše s hračkou… „Odporúčame predovšetkým deťom v zimnom a predjarnom období. Sú nevyhnutné pre správny vývoj detského organizmu, obsahujú zložky, ktoré hrajú v detskej výžive nezastupiteľnú úlohu, vitamíny C a E sú významnými antioxidantmi, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi nachádzajúcimi sa v znečistenom životnom prostredí. Urobte pre svoje deti to najlepšie.“ Takto nejako vyzerajú reklamy na všetky tie farebné lákadlá, ktoré na nás kričia zo všetkých strán, z televíznych reklám, časopisov i lekární. Kto by im odolal! Dokonca aj mamičky, ktoré ich účinky neuznávajú, podliehajú prosbám detí, a kupujú vitamíny ako bonbóny, často i navzdory svojmu presvedčeniu, že oveľa viac céčka je v kyslej kapuste alebo čiernych ríbezliach alebo, že oveľa lepšie by bolo zájsť s deťmi napríklad do lesa.
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Osobnosť:
Zázraky 20. storočia - páter Pio
K správam o paranormálnych javoch, ktorých existenciu je ťažké vysvetliť, má väčšina ľudí opatrný alebo pochybovačný postoj. V minulom storočí sa zdalo, že materializmus zaženie tento fenomén navždy do ríše rozprávok. Neustále sa však objavovali dobre zdokumentované prípady udalostí, ktoré súčasná veda nemôže uspokojivo vysvetliť. Niektorí ľudia s nadprirodzenými schopnosťami sa už za svojho života stali legendou. Jednou z takýchto osobností bol páter Pio.
SVET GRÁLU 12/2007        Ukážka článku
 
Reportáž:
Dobrý deň, slnko!
Posolstvo austrálskych domorodcov
Prepis rozhovoru s pani Marlo Morgan, autorkou známou zážitkami zo svojho života v kmeni austrálskych domorodcov.
Spisovateľka Marlo Morgan rozpráva o svojom pobyte medzi domorodcami z austrálskeho vnútrozemia – Aborigincami, a o tom, ako sa vďaka nim zmenil jej život…
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Fotografie:
Terra incognita australis
Názov Austrália je odvodený od latinského slova australis – južný. Je sporné, kto objavil Austráliu ako prvý, no určite najstarším európskym nálezom je holandský tanier s nápisom 1616… Bieli osídlenci pri svojom príchode narazili na domorodcov žijúcich z pohľadu technického pokroku približne na úrovni doby kamennej; z pohľadu spolužitia s okolitou prírodou a ľuďmi na úrovni podstatne vyššej, než spomínaní kolonizátori. V priebehu osídľovania Austrálie prisťahovalci domorodcov postupne vytláčali. Pôvodní obyvatelia boli uznaní za rovnoprávnych občanov až v roku 1967. V súčasnosti predstavujú dve percentá austrálskeho obyvateľstva.
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Recenzia:
Super Size Me - Vykŕmte ma!
Každý z nás tuší, že „fast food“ je nezdravý, niekedy je však potrebné presvedčiť sa na vlastné oči…
Čo by sa stalo, keby ste mesiac jedli len stravu z reťazcov rýchleho občerstvenia? Režisér a zároveň „hlavný hrdina“ celovečerného dokumentu Morgan Spurlock sa do takéhoto experimentu pustil. Tridsať dní nebude jesť nič iné, než to, čo ponúka McDonald’s, musí sa stravovať v tomto reťazci trikrát denne, objednať si aspoň raz všetko, čo je v ponuke, a musí si dať nadmerné „super size“ menu, pokiaľ je k tomu vyzvaný.
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Téma:
Gazdujte!
Gazdujte, učte sa pokorne stovke pomalých, trpezlivých, ťažkých robôt. Celé vaše dni budú modlitbou. Netreba vám kňazov ani chrámu...
Povolanie roľníka v dnešných časoch vyvoláva prinajmenšom rozpaky. Zem nás vraj uživiť nedokáže. Pôvodné gazdovstvá, postavené na sebestačnosti, spolupráci a ručnej práci nemajú proti dotovanej, energeticky náročnej a všeničivej veľkovýrobe nádej.
SVET GRÁLU 12/2007    
 
História:
Putovanie do krajiny úsvitu (VIII.) – Tušenie pravého života
V našich doterajších výkladoch, oživujúcich zašlé udalosti, sme sa často stretávali s rôznymi symbolmi. Symbol je niečo hmotné, zmyslovo viditeľné, čo však poukazuje na niečo zmyslovo nepostihnuteľné. „Nikdy nezomrelo tušenie pravého života,“ hovorí Hermann Hesse vo svojej básni „Služba“. Toto tušenie pravého života, to je tušenie o večnej sile, ktorá prúdi z božského nadol do stvorenia. Vyjadrovalo sa v rôznych dobách a v rôznych kultúrach a zobrazovalo v rôznych symboloch.
SVET GRÁLU 12/2007    
 
Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Rastislavova 9, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 12/2007       
 
Na záver...:
Sila odpustenia
Pred mnohými rokmi som svojím kamiónom zrazil a zabil malého chlapca. Utiekol som, bez toho, aby som si o dieťa robil starosti a nehodu som, samozrejme, polícii nenahlásil. Uplynulo niekoľko rokov. Medzitým som sa oženil a s manželkou sme sa dočkali prvého dieťaťa – narodil sa nám chlapec. Naše bábätko však náhle postihla neznáma vážna choroba, ktorá ohrozovala jeho život.
SVET GRÁLU 12/2007       
 
 
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!