Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 12/2007 - ukážka článku

HISTÓRIA:   BOJOVNÍK ZA SLOBODU, MOSLIM, ČLOVEK

Pozoruhodný príbeh príkladného života mohamedána v spojení s cudzími kultúrami ukazuje, že ešte pred niekoľkými generáciami bol skutočne možný vývoj, ktorý je dnes nemysliteľný. Bojovník za slobodu Abd-el-Kader bol alžírsky islamský duchovný a národný hrdina, vodca boja proti francúzskej invázii v polovici 19. storočia. Pre Alžírčanov sa stal národným hrdinom.

Pre lepšie pochopenie spôsobov a správania sa moslimov v tej dobe si priblížime historické dianie islamského sveta – najmä arabsko-islamskej kultúry.

PO SMRTI MOHAMEDA

V priebehu jediného storočia po Mohamedovej smrti (632) prenikol islam z arabského územia do ďalších oblastí nevídanou rýchlosťou. Rozšíril sa od Španielska až po hranice Indie. Islamskí učenci boli presvedčení o tom, že tento „zázrak viery“ bolo možné uskutočniť len s Alahovou pomocou. Impozantné mešity a paláce dodnes svedčia o vtedajšom rozkvete islamsko-arabskej a maurskej kultúry. Po tomto obrovskom prelome odolal islam počas piatich storočí všetkým útokom. Odrazil útoky kresťanov (križiacke výpravy), votrelcov z Ázie (turecké kmene) a dokonca prenikol hranicami Indie (obsadením) a juhovýchodnej Ázie (misionárskou činnosťou).

Potom nasledovala – hlavne z pohľadu arabského sveta – doba temna:

1258 – Mongoli vyrabovali Bagdad.
1492 – pád Granady a koniec maurského Španielska.
1517 – Turci obsadili Egypt.

Hlavná časť islamského sveta, vrátane Arábie a severnej Afriky, prešla pod tureckú nadvládu a po dobytí Konstantinopolu (1453) si turecký sultán v Istanbule nárokoval kalifát.1

Porážka Turkov pri druhom obliehaní Viedne v roku 1683 ukončila expanziu tureckej Veľkej ríše – odvtedy kresťania vytláčali Turkov čoraz viac. V 18. a hlavne v 19. storočí sa prejavil rozpad Tureckej ríše, ktorej skorumpovaní úradníci často neboli lojálni svojej vláde. Provinční guvernéri sa osamostatňovali a európske koloniálne mocnosti videli na Balkáne, Blízkom východe a v Severnej Afrike lákavú korisť.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 12/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!