Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 12/2007 - ukážka článku

OSOBNOSŤ:   HILDEGARDA Z BINGENU

Medzi výraznými osobnosťami histórie nachádzame mená mocných vladárov, vážených štátnikov, veľkých kráľov, ale aj významných filozofov, vedcov, umelcov a náboženských vodcov. Väčšinou sú to však iba mužské mená. Jednou z mála osobností spomedzi žien, ktorých veľkosť pochádzala zo šľachetného srdca, bola stredoveká liečiteľka a vizionárka Hildegarda z Bingenu. Bola ženou, ktorá sa do dejín zapísala svojím hlbokým poznaním a zmysluplným pôsobením.

Januárové slnko, pripomínajúce jar, nás sprevádzalo cez Mníchov po ceste hore k Bodamskému jazeru. Krajina a hory ponúkali panorámu ako z obrázkovej knižky, len jazero bolo neustále zahalené obrovským závojom hmly. No práve tento úkaz nám pomohol preniesť sa v myšlienkach do dávnych čias, v ktorých sa v roku 1098 narodila, žila a pôsobila Hildegarda z Bingenu. Čakalo nás stretnutie s ňou – veď práve tu, pri Bodamskom jazere, prostredníctvom ľudí činných v liečiteľskom umení sa uskutočnilo jej „znovuzrodenie“ do súčasnosti.

Po smrti opátky a prorokyne Hildegardy z Bingenu v roku 1179 boli všetky jej spisy zaslané do Ríma, nakoľko mala byť vyhlásená za svätú. Odvtedy sú originály jej medicínskych spisov nezvestné. Našťastie, existovali mnohé prepisy, no nebolo ľahké ich zozbierať. V roku 1859 odborný znalec Karl Jessen objavil v Kodani rukopis Hildegardinej Učebnice o medicíne. V roku 1903 knižka vyšla v latinčine (Causae et Curae) a v roku 1932 ju Dr. Hugo Schulz, lekár z Greifswalderu, preložil do nemčiny pod názvom Príčiny chorôb a liečenie. Tým vzrástol aj záujem o Hildegardu a jej medicínu. Jedným z prvých lekárov, ktorý začal Hildegardine liečebné postupy aj systematicky používať, bol Dr. Gottfried Hertzka, ktorý dosiahol úžasné liečebné výsledky a zaslúžil sa o prebudenie záujmu o Hildegardu v našom storočí. Zdá sa, že Hildegarda mala pravdu, keď napísala: „Až o tisíc rokov budú ľudia rozumieť tomu, čo hovorím“ – a tento výrok neplatí len pre jej liečiteľské umenie.

Hildegarda bola v každom ohľade výnimočná. Jej grófski rodičia ju ako desiate a najmladšie dieťa v zmysle biblickej „desiatky“ zasvätili „službe Bohu“. Už ako osemročnú ju odovzdali do starostlivosti tety Jutty zo Sponheimu. Táto vysoko vzdelaná dáma pričlenila k mužskému kláštoru v Disibodenbergu, ležiaceho pri sútoku riek Glan a Nahe, „ženskú pustovňu“ v súlade s pravidlami Svätého Benedikta. Výchovu a vzdelávanie mladej novicky prevzala do svojich rúk. O niekoľko rokov neskôr Hildegarda sama viedla ženský konvent a bola v celej duchovnej, ako aj svetskej Európe onou „veľkou dámou“.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 12/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!