Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

 

 

Svet Grálu č. 16 / 2008

 

 

Svet Grálu č. 16 / 2008
Téma:  Zoznámte sa: Voda
jún - august 2008
vyšlo 1.6. 2008


Na úvod...
Osobnosť: Gándhí - experimenty a služba
Zdravie: Hľadala som cestu, ako pomáhať ľuďom
Zdravie: Ako, prečisťovať organizmus a zjasňovať vyžarovanie krvi
Spoločnosť: Tolerancia v kresťanstve
Recenzia: Modrý ypsilon
Téma: Voda
Výchova: Indigové deti - ľudia budúcnosti
Téma: Metóda kvapkového obrazu
Rozhovor: Kráľovstvo ruží
Knižná ukážka: Mária z Magdaly
Osobnosť: Cesta s Posolstvom Grálu (2.)
Názory: Listy čitateľov
Na záver... : Laura
 
  Z obsahu 16. čísla jún - august  2008:

 
Na úvod...
Voda. Stojíte pri potoku v bunde z celtoviny, s rukami vo vreckách, o listy plieskajú veľké kvapky stekajúceho dažďa, po úbočí lesa putujú sivobiele chmáry a zhora do nich prší. Vonia to vzduchom, vodou, chladom a dažďom. Trávou sa predierajú malé potôčiky, dychtia sa pripojiť k potoku, vlievajú sa do neho a zvonia ako sklenené cencúle. V potoku mení voda farbu z priezračnej na šedivú a striebornú, ako keď sa žena otáča pred zrkadlom na všetky strany, a zakaždým sa pritom zatrbliece iným leskom. A voda skáče cez kamene, chvíľu tak a chvíľu onak, aj so zatvorenými očami môžete počuť podľa šumenia, ako je nabitá čistotou, vesmírom, zemitou silou. Pozeráte sa na ňu, radostnú a čistú, a hovoríte jej: si krásna, voda!
SVET GRÁLU 16/2008
 
Osobnosť:
Gándhí - experimenty a služba
Keď chlapec Móhandás Karamčand Gándhí, ukrytý v blízkosti svojho rodného mesta Pórbandar, experimentoval s tým, aké je to jesť zakázaný pokrm, asi netušil, že experimentovanie ho neskôr bude sprevádzať celý život. Rovnako ako odvaha k experimentom vôbec pristúpiť. Okrem nezvyklej ťažoby v žalúdku pocítil vtedy tiež smutnú ťažobu na duši; zo spreneverenia sa posvätnému sľubu nejesť mäso. Myslel si totiž, že to práve z tohto pokrmu sú Angličania silnejší ako jeho krajania. Preto v konzumácii mäsa (na chvíľu) videl cestu, ako sa zbaviť anglickej nadvlády. Tento experiment sa teda skončil nezdarom, ale tak, ako pri tých neskorších, bolo podstatným to, že výsledok poznal sám na sebe; odnášal si ho vo svojom vnútri. Dobré skúsenosti si však osvojoval a používal ako samozrejmosť. A týmto spôsobom dozrieval ako človek, ktorý chcel žiť aj zomrieť s Božím menom na perách.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Zdravie:
Hľadala som cestu, ako pomáhať ľuďom
Rozhovor s Jarmilou Podhornou - zakladateľkou gemmoterapie v Českej republike
Všetko sa to začalo zhruba pred deviatimi rokmi. Učiteľ ka biológie Jarmila Podhorná z Brodku u Konice na Prostějovsku išla do dôchodku. V tom čase prišla o dvoch najbližších ľudí, ktorí zomreli na onkologické choroby, na ktoré bola dovtedajšia medicína krátka. Celý život sa zaujímala o alternatívnu liečbu a premýšľala o tom, že byliny či výťažky z nich obsahujú rovnako liečivé látky ako väčšina liekov, ktoré majú na rozdiel od nich vedľajšie účinky poškodzujúce pečeň, obličky a ďalšie telesné orgány… Nakoniec sa dostala ku gemmoterapii – medicíne púčikov a stala sa zakladateľkou jej výroby v Čechách.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Zdravie:
Ako, prečisťovať organizmus a zjasňovať vyžarovanie krvi
V článku o prídavných látkach (Svet Grálu č.12) sme uviedli, že s priemyselne spracovanou stravou a nápojmi sa do nášho tela môže dostať značné množstvo škodlivín. Môže tým nepriaznivo pozmeniť zloženie našej krvi, preto by sme sa mali vyhýbať zbytočnému príjmu syntetických chemických látok. Okrem toho je vhodné podporiť aj vylučovanie už prijatých škodlivín, t. j. prečisťovať vnútorné prostredie organizmu.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Spoločnosť:
Tolerancia v kresťanstve
10. júla 2007 vo svojom dekréte pápež Benedikt XVI. vyhlásil, že rímsko-katolícka cirkev je jedinou pravou cirkvou, ktorú založil Ježiš Kristus. Podľa tohto dekrétu „cirkevné spoločenstvá, ktoré vznikli po reformácii v 16. storočí“, sa nemôžu „nazývať cirkvami v pravom slova zmysle“, pretože „tieto spoločenstvá nemajú apoštolskú postupnosť vo sviatosti kňazstva, a tak im chýba podstatný konštruktívny prvok, aby boli cirkvou“. Toto vyhlásenie vzbudilo búrku nevôle nielen v ďalších kresťanských spoločenstvách, ale aj údiv širšej kultúrnej verejnosti.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Recenzia:
Modrý ypsilon
Operačná sála. Okolo doráňaného tela sa takmer zhmotňuje úsilie chirurgov a asistentov zachrániť mladého pacienta. Z Vysokých Tatier ho po nešťastnom páde priviezli s vážnymi poraneniami. Manželka vo vedľajšej miestnosti úzkostlivo sleduje útržky viet, ktorým nerozumie, a modlí sa za jeho záchranu. Ruky mužov v bielych plášťoch sa mihajú, prístroje v neskorej nočnej hodine neprestajne pracujú. Zrazu tlak muža na operačnom stole začína klesať, zrenice prestávajú reagovať. Napätie v sále sa zvýši, lekári sa horúčkovito snažia, hlasné pokyny sa rýchlo striedajú. „Masáž srdca!“, „Defibrilátor!“, „Adrenalín!“ – Hlasy sa strácajú, ťažoba mizne, svet jemnie, čas sa stráca. Ticho zaznieva krásna hudba, ožívajú obrazy.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Téma:
Voda
Ak sa chceme dozvedieť viac o živote, musíme sa najskôr dozvedieť viac o vode.
Voda slúži životu. Ak sa chceme dozvedieť viac o živote, musíme sa najskôr dozvedieť viac o vode. Pôsobí na zdravie, duševný stav človeka, krajinu a všetok život omnoho viac, než si väčšinou myslíme. Na vlastnosti vody nemá vplyv len znečistenie, ale aj jej pôvod, ľudské emócie a myšlienky. Čo od nás voda požaduje? Na začiatok pochopenie a zmenu v myslení…
SVET GRÁLU 16/2008
 
Výchova:
Indigové deti - ľudia budúcnosti
Sú iné a vraj sa rodia stále častejšie. Majú neobvyklé schopnosti a sú duchovne vnímavejšie. A keďže v každej aure sa odráža duchovný stav človeka, možno ich spoznať aj podľa nej. Je indigovo modrá, preto sa im hovorí indigové deti.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Téma:
Metóda kvapkového obrazu
Meranie biologickej hodnoty vody
K vode možno pristupovať ako ku každej veci – z mnohých hľadísk. Živosť a nevyspytateľná premenlivosť vody je znamením, že práve u vody si nemôžeme nikdy vystačiť len s jedným uhlom pohľadu. Stále častejšie diskutovaná biologická hodnota vody, ktorá by mala naznačovať možné biologické dôsledky, teda to, či je možné po požití určitej vody očakávať regeneráciu alebo naopak viaznutie životných procesov, je zatiaľ záhadnou veličinou. Voda je vyšetrovaná výhradne analytickými metódami, ktoré však ani v náznaku nemôžu zachytiť podstatnú informáciu, ktorú predovšetkým potrebujeme poznať, ak máme vodu bez obáv piť: Či je to voda živá. Nedostatočnosť analytických zistení sa potom prejavuje predovšetkým v tom, že oficiálne čistej vode chýba často jej vnútorná sila, a preto jej chýba všestranný regeneračný účinok.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Rozhovor:
Kráľovstvo ruží
Ruže sa na našej planéte objavujú od pradávna. Najstaršie predmety s ornamentmi znázorňujúcimi ružu sú už asi 6000 rokov staré. Aby sme sa mohli tešiť z vône a krásy kvetov ruže, niekto šikovný a pracovitý sa musí pričiniť o ich pestovanie, ošetrovanie a uchovanie. Medzi tých, ktorým za krásne ruže vďačíme, patria aj manželia Michaela a Luboš Pelcovci zo Sobotky pri Jičíne, ktorí sa ich pestovaniu venujú viac než 10 rokov a ich záhrada patrí so svojím počtom druhov k najbohatším v Čechách. Vo svojej ružovej škôlke pod zámkom Humprecht pestujú asi 400 druhov. A prečo s pestovaním ruží vo veľkom vlastne začali? Jednoducho preto, že chceli byť spolu…
SVET GRÁLU 16/2008
 
Knižná ukážka:
Mária z Magdaly
Mária z Magdaly patrila k najžiadanejším ženám mesta. Bola veľmi krásna, avšak ešte viac ju obdivovali pre jej inteligenciu a duchovné prednosti. To z nej urobilo vplyvnú ženu, ktorá bola v kruhoch Rimanov veľmi obľúbená, no veľkej vážnosti sa tešila aj v Jeruzaleme.
Vo svojom dome poskytovala hojné pohostenia ako jedna z veľkých hetér, ktoré v staroveku silne ovplyvňovali umenie, politiku a hospodárstvo.
Mária mala moc a bola žiadaná, avšak nie šťastná. Jej nadšenia schopná duša hľadala skutočne veľké prežitie, a nie hodiny opojenia. Nebola ľahkomyseľná, nebola zlá a povrchná. Napĺňala ju túžba pomáhať a opravdivo milovať. Avšak nie tou láskou, ktorú od nej vyžadovali, tou, ktorá jej dala nahliadnuť do zvrátenosti sveta. To nebola láska podľa jej predstáv. Lásky, po akej túžila, zrejme na tomto svete už nebolo. Stala sa pre svet snom, bola súčasťou bohov.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Osobnosť:
Abd-ru-shin - život a dielo (2.)
V predchádzajúcom čísle časopisu Svet Grálu sme uverejnili prvú časť životopisu nemeckého spisovateľa Oskara Ernsta Bernhardta, ktorý si získal pozornosť čitateľov na celom svete predovšetkým ako autor knižného diela Vo Svetle Pravdy – Posolstvo Grálu. Napísal ho v medzivojnovom období pod pseudonymom Abd-ru-shin. Vo svojom verejnom pôsobení mnoho krát zdôrazňoval, aby čitatelia a poslucháči jeho prednášok nebrali ohľad na rečníka, ale skúmali sami v sebe slová, ktoré prináša. Tým odmietol aj akýkoľvek kult osobnosti, ktorý by mal byť s ním spojený. Náš životopisný seriál približuje životné peripetie spisovateľa s cieľom umožniť lepšie pochopenie okolností, za ktorých jeho diela vznikali, ako aj ilustrovať zápas o splnenie životnej úlohy, ktorú prijal za svoju: totiž odhaliť čitateľom závoj z pôsobenia duchovných zákonov vo stvorení a tým aj skrytých súvislostí ľudského bytia. Druhá časť nášho seriálu približuje odchod Oskara Ernsta Bernhardta zo svetskej – obchodnej sféry a úvodné obdobie jeho spisovateľskej dráhy.
SVET GRÁLU 16/2008
 
Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Rastislavova 9, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 16/2008       
 
Na záver...
Laura
Laura vo veku dvoch rokov ochorela na šarlach. Táto choroba ju navždy pripravila o zrak aj sluch. Po čiastočnom zotavení bola znova čulá ako iné deti. Vyrastala však vo farmárskej rodine a jej členovia s ňou nemohli tráviť veľa času. Opatrovníkom dievčatka sa teda stal Asa, starý mládenec s poruchou reči a miernym mentálnym postihom. Možno práve preto Laure rozumel lepšie ako iní. Brával ju na výlety do hôr, lúk a polí a umožnil jej vnímať prírodu dotykmi. O hlucho-slepom dievčati vyšiel článok v novinách, ktorý zaujal riaditeľa ústavu pre nevidiacich.
SVET GRÁLU 16/2008
 
 
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!