Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

 

Svet Grálu č. 19 / 2009

 

Svet Grálu č. 19 / 2009
Téma:  Materialisti pochádzajú z opice ... a Vy?
marec 2009 - máj 2009
vyšlo 1.3. 2009


Na úvod...
Zdravie: Gemmoterapia v praxi
Rozhovor: Ešte neprišiel čas - vráť sa
Zdravie: Pôsobenie stravy na človeka
Téma: Život - ani zázrak, ani náhoda
Na zamyslenie: Démonické sily a posadnutosť
Hypnóza: Čo sa deje počas hypnózy
Fotoreportáž: Z venezuelského pralesa
Náboženstvo: Hriech a pokánie, obeť a zmierenia
Rozhovor: Ľudia by mali umierať doma
História: Čína a Západ
Osobnosť: Abd-ru-shin - život a dielo (5.)
Názory: Listy čitateľov
Na záver... Hodnota slov a presvedčenia
 
  Z obsahu 19. čísla marec 2009 - máj 2009:

 
Na úvod...
Tak si predstavte,“ povedal ošetrovateľ pán Pejšek, „že u nás v zoologickej záhrade utiekli v piatok z pavilónu opice, po kábli sa vyšplhali do kancelárie a vyčíňali tam až do pondelka do rána!“
„Tam to ale muselo vyzerať,“ povedala znalecky pani Bartonková, mamička malého Mareka, Jarka a Silvinky.
„To si ani neprajte vidieť, viete? Nezožrali akurát diefenbachie v kvetináčoch, pretože sú jedovaté, a čo nezožrali, rozhádzali. Lenže – predstavte si, stalo sa tam čosi zvláštne…“
SVET GRÁLU 19/2009
 
Zdravie:
Gemmoterapia v praxi
V 16. čísle nášho časopisu sme pod titulom „Hľadala som cestu, ako pomáhať ľuďom” uverejnili rozhovor s Jarmilou Podhornou, ktorá sa zaoberá výrobou gemmoterapeutík. Do povedomia širšej verejnosti sa gemmoterapia čiže liečenie špeciálnymi výťažkami z pupencov alebo z iných zárodočných tkanív rastlín dostala koncom minulého storočia, keď o nej u nás po prvý raz napísali predstavitelia alternatívnej medicíny Jiří Janča a Josef Zentrich. Redakcia Sveta Grálu požiadala Josefa Zentricha, aby priblížil tento spôsob liečby našim čitateľom.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Rozhovor:
Ešte neprišiel čas - vráť sa
Svoje trináste narodeniny som preležala so zápalom pľúc doma v posteli. Pri každom nádychu a výdychu som mala silné bolesti, pocit bublania v pľúcach a úplne som stratila pojem o čase. Nevedela som, či je deň alebo noc, no už ma to ani nezaujímalo. V niektorom momente som sa ocitla mimo svojho tela, i keď to spočiatku trvalo vždy len krátko. Toto mimotelové jestvovanie sa pre mňa po čase stalo celkom samozrejmým. Niekedy som sa vznášala dlhšiu dobu nad svojím telom – vo svojom obľúbenom oblečení, to ešte dnes viem celkom presne. Mala som na sebe úplne iné šaty ako boli tie, v ktorých som ležala chorá v posteli. Predovšetkým som však postrehla: Ó, nemám už žiadne bolesti, som zdravá! A tak som sa na seba nejaký čas pozerala bez toho, aby som vedela, ako dlho to bolo.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Zdravie:
Pôsobenie stravy na človeka
Nikto určite nepochybuje o tom, že strava je pre život človeka nevyhnutná. Dokladá to aj ľudová múdrosť, ktorá hovorí: „Jedlo a pitie držia telo a dušu pohromade“. Pokiaľ hladovanie alebo vyradenie niektorej dôležitej zložky stravy prekročí určitý čas, nastáva najskôr vyradenie určitých funkcií organizmu, potom ochorenie a v krajnom prípade smrť. Avšak zloženie potravy nevplýva len na naše telo, ale aj na dušu.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Téma:
Život - ani zázrak, ani náhoda
Keď v roku 1859 vyšla v Anglicku kniha Charlesa Darwina „O pôvode druhov prostredníctvom prírodného výberu alebo Záchrana preferovaných rás v existenčnom boji“, spôsobila šok vo vedeckých, teologických a vlastne všetkých intelektuálnych kruhoch. Dovtedy bol výklad sveta jasný: Zem bola stvorená pred asi 7 000 rokmi za šesť dní – a bodka. Napríklad v roku 1650 napísal írsky arcibiskup Ussher: »Na počiatku Boh stvoril nebo a zem, čo muselo byť podľa nášho letopočtu počiatkom noci na 23. októbra 710 juliánskeho kalendára, teda 4004 pred Kristom «. Človek spolu s ostatnými organizmami bol priamo a v súčasnej podobe stvorený Bohom počas jedného týždňa presne a doslova podľa prvej kapitoly Genesis. Všetko spolu súhlasilo a vzájomne do seba zapadalo.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Na zamyslenie:
Démonické sily a posadnu-tosť
V novembri 2003 sa v dánskom meste Hundstede neďaleko Kodane prihodila tragická udalosť: 14-ročné dievča v modrom pracovnom obleku a s halloweenskou maskou na hlave sa vrhlo na svojho 18-ročného brata a usmrtilo ho. Podľa správ toto dievča rado sledovalo krvavé horory. Vo Švajčiarsku zase pred niekoľkými rokmi 15-ročný chlapec sekerou smrteľne zranil svojho 10-ročného kamaráta. Aj tento chlapec býval často sám a trávil celé hodiny sledovaním hororov. Spomeňme udalosti z apríla 2002 v nemeckom Erfurte: 19-ročný študent nebol pustený k maturite. Keď sa o tom dozvedel, usmrtil 16 ľudí a následne spáchal samovraždu. Tohto mladíka poznali jeho vrstovníci ako samotára a fanúšika brutálnych počítačových hier.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Hypnóza:
Čo sa deje počas hypnózy
Grécky výraz Hypnos označuje boha spánku. So spánkom má hypnóza spoločné niektoré znaky, v mnohom sa však aj líšia. Býva využívaná v lekárskej oblasti napríklad na potlačenie bolesti a tiež v oblasti výskumu, najmä na štúdium jej podstaty. Rovnako, ako aj v minulosti, hypnóza sa vykonáva i pri verejných predstaveniach. Profesor Dieter Malchow popisuje, čo je o pôsobení hypnózy známe, ako ovplyvňuje činnosť mozgu a aké môžu byť jej vedľajšie účinky.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Fotoreportáž:
Z venezuelského pralesa
Idem už po niekoľkýkrát chodníčkom, noriacim sa z dediny do hĺbky pralesa. Sotva poznateľnú cestičku, odbočujúcu vpravo, som si doposiaľ nevšimol. Vydávam sa po nej. V poraste nachádzam známe podlhovasté listy, jednu kvitnúcu rastlinku trhám pre neskoršie presné botanické určenie a kúsok listu si dávam na jazyk. Špička jazyka začína tŕpnuť a po chvíli znecitlivie. Áno, je to ono. Zatiaľ neurčený druh pieporu, s ktorým nás zoznámili Yekwanovia. Používajú ho ako účinné anestetikum pri bolestiach zubov.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Náboženstvo:
Hriech a pokánie, obeť a zmierenia
Už od biblických dôb je nám známe, že je zakázané vytvárať obraz Boha podľa ľudských predstáv. Ale aj napriek tomu si často takýto obraz utvárame a Bohu prisudzujeme vlastnosti, ktoré sú však iné než božské.
Náš sklon hľadieť na božské ľudskými očami, je zreteľný už z legiend o antických božstvách. Božské bytosti na Olympe či vo Valhale sa hašterili a hádali, ubližovali si, navzájom sa podvádzali, kupovali si priazeň ľudí a svojim „kolegom“ závideli ako majetok, tak i schopnosti. To všetko sú vlastnosti, s ktorými sa u ľudí stretávame každodenne, ktoré sa však nehodia k poňatiu božstva.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Rozhovor:
Ľudia by mali umierať doma
„Zamyslite sa nad svojím doterajším životom… a teraz si predstavte, že vám zostáva už iba jediný mesiac… Čo všetko by ste ešte chceli stihnúť? Aj takéto silné slová zazneli pri rozhovore s Martinou Špinkovou – riaditeľkou mobilného hospicu Cesta domov, ktorý založila v Prahe spolu s lekárom a zdravotnou sestrou pred zhruba šiestimi rokmi. Dnes už hospic zamestnáva 35 ľudí – lekárov, sestričky, psychológov i sociálnych pracovníkov. Každoročne poskytujú pomoc približne stopäťdesiatim ľuďom, ktorí umierajú vo svojich domovoch. V prívetivom prostredí kancelárie, kam prichádzajú ľudia v období svojho najväčšieho smútku, sme sa rozprávali o umieraní, eutanázii i nedoriešených vzťahoch… Vonku bola „dušičková zima“, a to bola iba polovica septembra…
SVET GRÁLU 19/2009
 
História:
Čína a Západ
Na Čínu sa dnes my Európania pozeráme so zmesou obáv, údivu i nepochopenia. A ako sa pozerá Čína na nás? Aký má jej pohľad historické korene?
Stredoveká Európa vôbec nemala poňatie o existencii obrovskej čínskej ríše. Prvé spoľahlivé informácie sa do Európy dostali až vďaka Marcovi Polovi, ktorý dve desaťročia cestoval po Číne, dôkladne ju spoznal a podal správu o svojich zážitkoch a skúsenostiach. To, čo Marco opisoval, jeho súčasníkom pripadalo neuveriteľné a prehnané, takže ho považujúc za chválenkára posmešne prezývali „Marco Milión“. No vtedajšie pochybnosti o Marcových ťažko stráviteľných správach boli – ako je nám už dnes jasné – celkom neoprávnené. Všetko, čo videl na vlastné oči a vo svojich správach vylíčil, zodpovedalo skutočnosti; len výnimočne preberal neoverené tvrdenia z iných zdrojov, ako napríklad informácie o územiach, ktoré sám nenavštívil.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Osobnosť:
Abd-ru-shin - život a dielo (5.)
V tomto čísle nášho časopisu prinášame poslednú časť životopisu nemeckého spisovateľa Oskara Ernsta Bernhardta, ktorý je známy predovšetkým ako autor svetonázorového diela Vo Svetle Pravdy – Posolstvo Grálu a s ním súvisiacich spisov. Napísal ich v období rokov 1923 – 1931 pod pseudonymom Abd-ru-shin (posledné úpravy však pochádzajú z neskoršieho obdobia). Dnes, rovnako ako v období pred druhou svetovou vojnou, niektorí ľudia nachádzajú v Posolstve Grálu poznanie, ktoré hlboko zasahuje ich vnútro. Abd-ru-shin však čitateľov svojich spisov vyzýva, aby „nebrali ohľad na rečníka, ale skúmali sami v sebe slová, ktoré prináša“. Týmito slovami odmietol kult osobnosti, ktorý by mal byť s ním spojený. Náš seriál teda možno chápať len ako skromný doplnok k štúdiu samotných diel. V jeho záverečnej časti zameriame našu pozornosť na tragický koniec životnej cesty Oskara Ernsta Bernhardta, keď sa jeho „dielo Grálu“ pokúsili zničiť prisluhovači nemeckého nacizmu. Už niekoľko rokov predtým však Abd-ru-shin musel urobiť ostrú deliacu čiaru medzi svojou snahou pomáhať ľuďom v ich duchovnej núdzi a ich požiadavkami, zväčša pozemského charakteru.
SVET GRÁLU 19/2009
 
Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Hlavná 85, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 19/2009       
 
Na záver...
Hodnota slov a presvedčenia
Pri dvojmesačnom pobyte medzi Indiánmi kmeňa Yek-wana voľne žijúcimi v pralesoch Venezuelskej Guayany som mal možnosť si uvedomiť jednu podstatnú vec: je to váha slova. Až na tomto „ozdravnom pobyte“ som si plne uvedomil fakt, ako pre vypočítavosť, skrytú pod pretvárkou. Preto sa tak často stali obeťami klamstiev a postranných úmyslov zo strany belochov. Iste nemá zmysel pokúšať sa ich spôsob života napodobňovať; napriek tomu je tu niečo, čo aj nás môže priviesť k zamysleniu, pretože ich priamočiarosť pramení z prostoty zmýšľania.
SVET GRÁLU 19/2009
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!