Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Svet Grálu č. 41 / 2014
Tu si môžete objednať časopis!
 

Svet Grálu č. 41 / 2014
Téma:  Práca zmyslom života?
september - november 2014
vyšlo 1.9. 2014


Na úvod...
Fejtón: Kto by chcel pracovať?
Rozhovor: Neviete si rady s problémovými deťmi?
Téma: Pracuj, aby si prežil!
Téma: Povinnosť a vernosť v prednáškach Posolstva Grálu
Zdravie: V zajatí emócií
Recenzia: Konec prokrastinace
Téma: Nestíham
Zamyslenie: Smieme byť v živote šťastní?
Život: Práca bez radosti
Recenzia: Ostrov
Fotografie: Turecko
Onen svet: Astrál "all inclusive"
Príbeh: Moje cudzie srdce ho spoznalo
Téma: Zbavte sa manažérov!
Vesmír: Hviezdne nebo nad hlavou
Nové cesty: Chcú zmenu, tak konajú
Náboženstvo: Skutočne existuje Boh?
Ježišove podobenstvá: O bdelom služobníkovi a rozumnom správcovi
Názory: Listy čitateľov
Na záver...
 
  Z obsahu 41. čísla september - november 2014:

 

Na úvod...
Kto hľadá, často ma nájde. Kto ma hľadá, je blázon.“ Tak hovorí jedna z detských hádaniek. Odpoveď? „Nič!“ Kto hľadá, často nič nenájde, ale kto hľadá „nič“, je blázon.
Takto nejako podobne to dopadá s hádankou nazývanou „práca“. Všetci uznávajú, že je potrebná, ale podvedome sa im do nej akosi nechce. Pardón, nie všetkým, to by sme krivdili nielen workoholikom, ale i mnohým pracovným nadšencom. Napríklad starým českým či slovenským remeselníkom, ktorí sa do svojej milovanej práce tak zaberú,
SVET GRÁLU 41/2014
 


Fejtón:
Kto by chcel pracovať?

Počkajte, o chvíľu príde generálny riaditeľ“, pošepne mi sekretárka a usadí ma do extra pohodlného kresla. Čakám, pohľadom sa snažím nájsť na stenách čokoľvek, čo by mi prezradilo niečo o firme potenciálneho zamestnávateľa. O chvíľu rozrazí dvere muž v strednom veku, na tvári má výraz nevyspatého buldoga, takmer behom sa rúti cez prijímaciu miestnosť, div sa nezrazí so sekretárkou, ktorá mu nesmelo naznačí, že je tu ohlásený uchádzač o zamestnanie.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Rozhovor:
Neviete si rady s problémovými deťmi?

Venujte sa im, milujte ich a chápte, radí v rozhovore Pavel Kalpakcis
Ak dáte detom priestor, aby sa mohli ich schopnosti viac rozvinúť, tak s úžasom zistíte, že sa aj ich správanie začína postupne meniť.
Problémové deti. To sú tie deti s poruchami  učenia, správania, hyperaktívne deti, aj pubertiaci. Kto z nás dospelých by chcel mať nálepku „problémový“. Aj tak sa zdá, že sme to práve my, ktorí im s ich problémami veľmi nepomáhame a ešte im ďalšie spôsobujeme. Svojím prístupom k nim, svojím nedostatkom času, svojím príkladom. Psychoterapeut Pavel Kalpakcis s takými deťmi pracuje, na túto tému organizuje aj semináre. „Venujte sa svojim deťom, milujte ich a majte pre ne pochopenie,“ je jednoduchý odkaz, ktorý podľa neho pomáha.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Téma:
Pracuj, aby si prežil!

Môže byť priemyselná kultúra humánna?
Život ľudí pred industrializáciou sa často idealizuje. Obrazy z 18. a začiatku 19. storočia zobrazujú krásne malé mestečká a idylické krajiny s usilovnými sedliakmi. Príroda na nich vyzerá nedotknutá, divoká zver mala veľkorysý životný priestor, slovo „vymieranie druhov“ neexistovalo. Nikto si nerobil starosti s hladomorom v Číne, nepokojmi v Indii alebo so zemetrasením v Chile. Tieto udalosti sa odohrávali príliš ďaleko a v Európe sa o nich väčšina ľudí ani nedozvedela. Takáto pred-priemyselná idylka však v skutočnosti nikdy neexistovala.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Téma:
Povinnosť a vernosť v prednáškach Posolstva Grálu

Plnenie povinností vždy platilo za najvyššiu cnosť človeka. Vo všetkých národoch zaujímalo ten najvyšší stupeň, ešte vyšší než sám život. Bolo hodnotené do tej miery, že si udržalo prvé miesto aj u rozumových ľudí, ktorým nakoniec už nič nebolo sväté, iba vlastný rozum, ktorému sa otrocky korili.
Vedomie nevyhnutného plnenia povinností zostalo. Tým nemohla otriasť ani nadvláda rozumu. Ale temno predsa len našlo miesto na zaútočenie a zahryzlo sa do koreňov. Ako všade, tak aj tu znížilo pojem. Myšlienka na plnenie povinností zostala, ale samotné povinnosti boli nastoľované rozumom, a tým pripútané k zemi, skrátka kusé, neúplné dielo.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Zdravie:
V zajatí emócií

Ako sa vyrovnať s traumou
Trauma, ktorú človek ustavične potláča, viaže jeho životnú silu
Všetci si želáme šťastný život. Väčšinou je nám však jasné, že od života nemôžeme očakávať iba radosť. Ten totiž prináša aj boj, výzvy, sklamania a konflikty. Keď už musíme tým všetkým prejsť, chceli by sme svojich blízkych, a aj seba, ušetriť aspoň hlbokých rán na tele aj na duši. Čo robiť, keď k tým ranám predsa len dôjde?
SVET GRÁLU 41/2014
 


Recenzia:
Konec prokrastinace

Kniha Konec prokrastinace nie je iba ďalšou zo stoviek kníh zameraných na rozvoj osobnosti, ktoré sú v našich kníhkupectvách aktuálne k dispozícii. Zameriava sa na jeden konkrétny fenomén – prokrastináciu – to znamená chorobné odkladanie úloh a povinností; na ceste za jeho príčinami a spôsobmi nápravy vyvráti nejeden mýtus budovaný inými knihami.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Téma:
Nestíham

Prepáčte, ale ja nestíham, nemám čas. Dovi´,“ hovorí mi do telefónu jeden pán starosta, ktorého som potrebovala v rámci svojej práce na chvíľku navštíviť. „Tak to sa nedá nič robiť,“ hovorím s predstieraným pochopením a ešte dodám, že ďakujem a v duchu dopoviem – za vašu neochotu. No dobre, nemala by som nikoho súdiť. Proste – každý zvládne toľko, koľko unesie. Ale vari ja stíham? Ja mám čas? Domácnosť, päť detí (vlastne nie detí, päť synov), práca na plný úväzok, kopu ďalších aktivít… Chlap jeden! Jediné, čo má na starosti, je jeho úrad.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Zamyslenie:
Smieme byť v živote šťastní?

Nepoznám človeka, ktorý by nechcel byť šťastný. Nie každý si kladie otázku Čo je šťastie, nie každý o ňom rozmýšľa, ale každý po ňom vnútorne túži. A každý aj za svojím šťastím ide. Je známa vec, že keď človek po niečom veľmi túži, tak to vlastne priťahuje a skôr či neskôr sa mu to v nejakej podobe splní. Ale platí to takisto o šťastí? Veď keby to tak bolo, boli by všetci ľudia šťastní… Všetko nasvedčuje tomu, že so šťastím je to práve naopak! Šťastie samo osebe nemôže byť cieľom. Dostaví sa iba samo od seba, nie je možné si ho vynútiť.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Život:
Práca bez radosti

Otázka: Často sa stáva, že je človek vonkajšími pomermi vytlačený z dráhy, ktorou si predsavzal ísť. Musí prijať miesto alebo prácu, nezodpovedajúcu jeho cieľu, a tak stráca veľa času a považuje tento čas za neužitočne prežitý. Ak ho naviac tieto práce stoja premáhanie a nerobia mu radosť, potom iste nemôžu priniesť úžitok jeho duchovnému dozrievaniu.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Recenzia:
Ostrov

Celovečerný ruský film z pravoslávneho monastýru
„Pán Ježiš Kristus, Syn Boží, zmiluj sa nado mnou, hriešnym“, Anatolij často opakuje tieto slová, pretože má nesmierne výčitky nad svojím činom, ktorý urobil v minulosti. Stalo sa to počas II. svetovej vojny. Bola noc. Na nákladnom člne prevážali uhlie, no nemali šťastie. Prepadla ich nemecká vojenská loď a tak on i jeho kapitán Tichon čoskoro stáli pred hlavňami nepriateľa, očakávajúc smrť.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Fotografie:
Turecko

MKappadokia - centrum kresťanstva v zemi islamu
Nevídané skalné útvary uprostred Turecka skrývajú viac ako 3 000 kresťanských kostolov
Kaňony hlboko vrezané do mäkkej sopečnej horniny sú plné nielen bizarných skalných útvarov, ale aj mnohých snáď ešte zaujímavejších ľudských výtvorov. Okrem viacpodlažných podzemných miest až pre 20 000 obyvateľov, slúžiacich ako úkryty pred prenasledovateľmi, veľa skalných stavieb je spojených s kresťanstvom.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Onen svet:
Astrál "all inclusive"

Čo tak na chvíľu opustiť svoje telo a navštíviť zaujímavé miesta…? Pre mnohých je tzv. astrálne cestovanie atraktívna výzva – chcú zažiť niečo neobvyklé a vzrušujúce. Existujú dokonca aj návody, ako sa naučiť opúšťať svoje telo. Vraj to dokáže každý. Má to však jeden háčik. Človek sa po opustení svojho tela ocitne v celkom novom prostredí, kde často číhajú nové, nepoznané riziká.
Existuje množstvo svedectiev ľudí,  ktorých zlyhávanie niektorých telesných orgánov dostalo do stavu mimo ich fyzického tela. Napríklad sa počas operácie vznášali nad svojím telom, pozorovali chirurga a ďalší personál pri práci na svojom fyzickom tele, vnímali ich rozhovor. Po úspešnej operácii sa do svojho tela vrátili. Podobných príbehov existuje veľa. Sú svedectvom toho, že za určitých okolností sa môže duša zo svojho tela uvoľniť a nejaký čas zotrvať v tzv. astrálnej úrovni.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Príbeh:
Moje cudzie srdce ho spoznalo

Titulok ako z Červenej knižnice, ale nemýľme sa – je to autobiografický príbeh francúzskej herečky Charlotte Valandreyovej o hľadaní pravdy o vlastnom srdci. Ale aj o transplantácii orgánov.
Vo svojich tridsiatich štyroch rokoch bola Charlotte Valandreyová na vrchole svojej kariéry. Ako herečku ju často obsadzovali a pracovala naplno. Potom prišiel kolaps. Dostala infarkt a jej srdce sa, žiaľ, úplne nezotavilo. Lekári jej nedávali veľa nádeje do budúcnosti, ale ona chcela žiť, nechcela tu nechať svoju malú dcérku samu. Po niekoľkých mesiacoch jej jedna správa zmenila život: bolo pre ňu k dispozícii cudzie srdce. Niekoľkohodinová transplantácia dopadla dobre. Charlotte tak dostala vo svojom živote druhú šancu. Znovu pracovala naplno, prichádzali nové roly.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Téma:
Zbavte sa manažérov!

Predstavte si firmu, v ktorej zamestnanci volia (a prepúšťajú) svojich vedúcich, určujú, koľko dostanú za prácu, rozhodujú, čo budú robiť, kedy a ako. Je to zvláštne, ale už tridsať rokov to funguje. Firma Semco sa stala pre mnohých pokračovateľov vzorom firemnej demokracie a slobody a ukázala, že byť slobodným zamestnancom nemusí byť utópiou.
Na rozdiel od iných šéfov, často posadnutých kontrolou svojich zamestnancov, Ricardo Semler, generálny riaditeľ brazílskeho koncernu Semco, nemá tušenie, kde sú jeho robotníci a prečo v pondelok výrobná hala zíva prázdnotou. Keby po tom pátral, zistil by, že zamestnanci v sobotu dokončili zákazku presne v termíne a dnes sami seba odmenili voľnom. Veď organizácia času a plánovanie cieľov je výlučne ich vecou.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Vesmír:
Hviezdne nebo nad hlavou

Dvojo vecí mi napĺňa myseľ vždy novým a rastúcim obdivom a úctou, čím častejšie sa nimi zaoberám: hviezdne nebo nado mnou a mravný zákon vo mne.“ Hovoril v 18. storočí nemecký filozof Immanuel Kant. A dodal: „Oboje vidím pred sebou a spájam bezprostredne s vedomím svojej existencie“.
K tomu mravnému zákonu v sebe sa snažíme v našom časopise opakovane vracať. Dnes by sme radi pozdvihli svoj zrak k oblohe a začudovali sa zázraku vesmíru nad svojimi hlavami.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Nové cesty:
Chcú zmenu, tak konajú

Aj vy počúvate množstvo kritických hlasov, ktoré odsudzujú pomery v našej spoločnosti – drancovanie prírody, narastajúci egoizmus, stratu hodnôt a ideálov a mnoho ďalšieho? Kde kritika často končí rezignáciou: „Človek s tým aj tak nemôže nič robiť?“ – Mnohí si to myslia, vyčkávajú a pozorujú. Zároveň však predsa len vznikajú pozoruhodné iniciatívy, ktoré o nutnosti trvalo udržateľných zmien nielen hovoria, ale tieto zmeny aj menia na realitu. Jedným z príkladov je aj „Ekoregión Kaindorf“. Už sedem rokov v ňom platí jednoduché motto: „Iba ten, kto niečo robí, môže niečo zmeniť.“
SVET GRÁLU 41/2014
 


Náboženstvo:
Skutočne existuje Boh?

Hľadanie dôkazov
Otázka, či existuje Boh, je vôbec najzásadnejšou životnou témou. Dnes si ju síce ľudia kladú stále zriedkavejšie, no je pritom dôležitá pri riešení všetkých záhad nášho bytia. Má život hlbší zmysel? Je náš osud, i osud celého stvorenia, riadený nejakou vyššou mocou? Niekedy v kútiku duše túžime po objasnení tejto neistoty. Chceme vedieť, či jestvuje Stvoriteľ a Udržiavateľ života. Je to však možné? Dajú sa nájsť presvedčivé dôkazy? Jestvuje vôbec overená cesta, vedúca k poznaniu Boha?
SVET GRÁLU 41/2014
 


Ježišove podobenstvá:
O bdelom služobníkovi a rozumnom správcovi

S veľkou vážnosťou poukazoval kedysi Ježiš na to, že pre človeka nadišiel „konečný vek“. Stvoriteľ nám daroval určitý čas na náš vývoj – v tejto dobe sa máme učiť, dozrievať a spoznávať účel svojho bytia. Každý z nás dostal určité vlohy, ktoré má použiť na zušľachtenie a pre blaho svojich blížnych.
Boh presne stanovil hodinu, keď čas poskytnutý na vývoj skončí a Syn Človeka bude požadovať od každého z nás vyúčtovanie za naše bytie. Kto bude uznaný verným, bude žiť v zasľúbenej ríši mieru. Kto však nevyužil svoje vlohy zmysluplne, podľa vôle Stvoriteľa, bude zavrhnutý. Kristus upozorňuje na to, že táto doba je pred nami a každý z nás má byť pripravený. Túto naliehavosť nám obrazne približuje v dvoch podobenstvách.
SVET GRÁLU 41/2014
 


Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Vojenská 9, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 41/2014       
 


Na záver...
Slúžiť Bohu na zemi neznamená nič iné, než tu
na zemi podľa Božích zákonov pracovať, v nich
sa zachvievať a pozemsky v nich pôsobiť.
Premieňať vôľu Božiu na zemi v čin!
Abd-ru-shin
SVET GRÁLU 41/2014
 


Tu si môžete objednať časopis

Tu nájdete elektronickú verziu časopisu
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!