Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Človek a svet

 
Ako sa mám vystríhať zlých myšlienok?
Autor: Werner Huemer
 

Som si vedomý pôsobenia myšlienok, nedokážem však mať stále len dobré myšlienky. Ako sa môžem zlých myšlienok vyvarovať? Ak začnem bojovať proti myšlienkam a emóciám, ktoré vlastne nechcem, dostávajú sa často ešte viac do popredia.

Človek sa v záujme vlastného vývoja a v zmysle lásky k blížnemu má snažiť, aby svoje myšlienky riadil iba budujúcim, dobrým, podporujúcim smerom, aby teda, ako sa hovorí, “myslel pozitívne“ – hoci je to vo svetle pozitívnej a negatívnej polarity vo stvorení nepresne vyjadrené. To povedie skôr alebo neskôr k zmene jeho vlastného postoja. Stane sa potom pre svojich blížnych príjemnejším spoločníkom a i sám sa bude cítiť lepšie.

Ak si zvykne vidieť krásu a dobro namiesto nedostatkov a chýb, ak je jeho zmýšľanie optimistické a ak je pripravený vyťažiť z každej situácie to najlepšie, otvoril tak aspoň z dlhodobého hľadiska brány k životnému šťastiu. Veď čo z nás vychádza, to sa k nám v rovnakom druhu vracia naspäť.

„Pozitívne myslieť“ ovšem obvykle dokážeme len do určitých medzí. Môžu sa vyskytnúť situácie, v ktorých „vypeníme zlosťou“ alebo nám „pretečie pohár“. Napríklad nám žiadosti, záľuby alebo vnútorné sklony vnútia myšlienky, ktoré by sme radšej ani nechceli považovať za vlastné. Alebo môžeme mať zážitky, akoby automaticky vyvolávajúce určité nemilé myšlienky. Ak potom človek začne proti svojim myšlienkam bojovať, prerastie boj rýchlo v hĺbanie. Myšlienková energia potom už len krúži okolo toho, čo nemá byť – a posilňuje to.

Boj myšlienok proti myšlienkam nemá výhľad na úspech. Dôsledkom je často len „efekt pretrhnutej hrádze“. Človek si okolo nechcených myšlienok postaví silnú stenu, ale zadržované myšlienky ju predsa len násilne prerazia, znova sa ohlási zlé svedomie, a myslenie zostane zapnuté v „režime hĺbania“.

Čo teda robiť? Dôležitá zásada znie: Nebojovať proti zlému, ale podporovať dobré! Ak pritiahnu mraky neobľúbených myšlienok, tak sú proste tu – a potiahnu zasa ďalej, o to rýchlejšie, čím menej pozornosti im budeme venovať.

Pritom je dôležité poznanie, že naše myšlienky – to nie sme my sami. My máme myšlienky, staviame myšlienkové svety a pohybujeme sa v myšlienkových dráhach, ale sami nie sme našimi myšlienkami. Myšlienky sú povzbudzované a oživované naším vnútorným chcením, usmerňujúcou silou nášho cítenia. Ak v nás horí túžba po krásnom, potom za týmto chcením automaticky nasledujú rovnorodé myšlienky.

Cit je krbom myšlienok. Preto je tak dôležité, aby sme tvrdohlavo nemysleli nejakým predsavzatým spôsobom “pozitívne“, ale udržovali v čistote predovšetkým najvnútornejšiu silu v nás, cit, ktorý vytvára myšlienky a vysiela ich na určitú cestu.

Z našich rozhodnutí a konaní vychádza náš postoj, a podľa neho sa zase formujú naše myšlienky. Kľúč k zamedzeniu zlých myšlienok spočíva za a nad našim myslením.


z knihy: „100 odpovedí na životné otázky“ od Wernera Huemera

 

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia