Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Duch a duša

 
V zajatí emócií
Autor: Marianne Klauser-Stalder

Keď sa v živote prihodí závažná udalosť, s ktorou človek nepočítal, nechápe ju, zraňuje ho alebo ohrozuje, zažíva jeho duša ťažký otras. Potrebuje čas, aby ho mohla spracovať. Rozpor medzi udalosťou a schopnosťou spracovať ju sa prejaví ako trhlina na duši, a tá potom negatívne ovplyvňuje ďalší život človeka. Vzniká trauma, ktorá zanecháva trvalé stopy.Ako sa vyrovnať s traumou

Po ťažkej traume, keď bol človek obeťou spáchaného násilia, katastrofy alebo nehody, môže sa prepadnúť do nevysvetliteľného, neznámeho stavu, ktorý rušivo vplýva a vnímanie a prináša trvalý pocit strachu, smútku, neistoty, i poruchy spánku. V akútnom stave hovoríme o traumatickej reakcii s disociáciou. Disociácia znamená rôzne poruchy vedomia, ako sú napríklad čiastočná alebo úplná strata pamäti a pocitu identity, poruchy bezprostredného vnímania i cítenia či kontroly pohybov, čo je po traumatických zážitkoch častý jav.

Pokiaľ tieto príznaky do štyroch týždňov nevymiznú alebo aspoň citeľne nezoslabnú, hovoríme o posttraumatickej záťaži. Môžu ňou trpieť aj ľudia vnútorne pevní, predtým psychicky zdraví – táto reakcia duše nie je totožná so slabosťou.

Často však u postihnutých zostávajú po traumatických zážitkoch stopy strachu, ktoré sa „usadia“ v duši ako chronický pocit neistoty, smútok, strach alebo len zvýšená podráždenosť. Časom môžu viesť k depresiám, nutkavým obavám, závislostiam, aj k traumatickej zatrpknutosti.

Trauma, ktorú človek ustavične potláča, viaže jeho životnú silu

Tieto javy sa sledovali predovšetkým v USA; zistilo sa, že každý štvrtý bezdomovec je vojnový veterán, ktorý sa po návrate z nasadenia nedokázal zaradiť do normálneho života. Aj svedok nejakej desivej udalosti, alebo záchranár, i keď nebol ohrozený na živote, môže pod ich dojmom trpieť posttraumatickou záťažou. Týka sa to teda napríklad aj profesionálnych záchranárov, policajtov, hasičov, strojvodcov a pod.

SPRACOVAŤ A ZVLÁDNUŤ

Výskum traumy priniesol jedno zaujímavé, i keď nie prekvapujúce zistenie: agresiu a násilie, teda to, čo jeden človek druhému spôsobí svojvôľou, surovosťou, nedbalosťou, sebectvom lebo dokonca zlomyseľnosťou, ľudia spracovávajú oveľa horšie než prírodné katastrofy, technikou zavinené nehody nebo náhlu, iným človekom nezavinenú smrť.

Aj udalosti, ktoré sa dali očakávať, spracuje človek lepšie než všetko, čo sa na neho zosype odrazu a bez varovania. Švajčiarska neurobiologička Gisela Perren, ktorá sa ako jedna z prvých venovala následkom traumy, uvádza v tejto súvislosti štúdiu o politických väzňoch, ktorí napriek tým najhorším skúsenostiam z väzenia boli až neuveriteľne málo traumatizovaní. Boli si totiž vedomí rizika väznenia a aj po prepustení na slobodu bojovali naďalej za svoje presvedčenie.

Otrasné a traumatizujúce zážitky môžu však dušu zaťažiť tak, že sa postihnutým ešte po rokoch vracajú spomienky a obrazy s desivými pocitmi, vyvolané určitými situáciami či dojmami, alebo trebárs len rovnakým ročným obdobím. Aj ťažké zážitky z detstva sa môžu vynoriť po mnohých rokoch, aj keď nejde o konkrétne spomienky. Prejavujú sa prostredníctvom neadekvátnych reakcií ako sú panický strach, prudká zlosť, smútok, nervozita, výčitky svedomia alebo pocity viny. Pre postihnutých je to veľmi nepríjemný a znepokojujúci stav, pretože prichádza zdanlivo bez príčiny.

Stará trauma nemusí byť bezpodmienečne vyvolaná do vedomia, pretože duša už možno zážitky spracovala. Väčšinou sama situácia ukáže, či je ešte potrebná pomoc. Traumatizujúce zážitky si na vyriešenie vyberú vhodný okamih – v lepšom porozumení a so zodpovedajúcimi pocitmi. Vtedy sa človek tomuto nutnému spracovaniu má postaviť čelom, aby posilnený novým prežitím mohol záťaž odložiť. Trauma, ktorú človek ustavične potláča, viaže jeho životnú silu a časom môže vyústiť do ťažkého ochorenia duše alebo tela.

… ALE NEZOTRVÁVAJME V NICH!

Vo fázach spracovania zážitkov je potom dôležité, aby sa v nich človek nezasekol. Správne posúdenie a prehodnotenie zážitkov v mnohých prípadoch pomáha vymaniť sa z roly obete. Po autonehode si ľudia niekedy uvedomia, akej obrovskej pomoci a ochrany sa im dostalo, keď im bol vlastne darovaný nový život. Je to ako výzva osudu, ktorú majú teraz s vďakou prijať.

Silné emócie nie sú ničím nezvyčajným, ale skôr prirodzenou reakciou na mimoriadne silný zážitok

Cieľom novších metód, ktoré vychádzajú z výskumu traumy a neurobiológie je čo najrýchlejšie upokojenie, stabilizácia a posilnenie osobnosti, pretože človek v traumatizovanom stave je bez ochrany, vydaný napospas cudzím vplyvom.

Zaujímavú súvislosť napísal Abd-ru-shin vo svojej prednáške Astrológia v knihe „Posolstvo Grálu“: „Nepokoj je však pre dušu najväčším nepriateľom, pretože otriasa stenou prirodzenej ochrany a vpúšťa tak dovnútra práve to zlo, ktoré by inak nemalo žiaden prístup.“

Je preto potrebné individuálnym prístupom pomôcť postihnutým, aby sa obmedzil ich strach a obnovilo prirodzené vnímanie. Až potom dostanú duch aj duša možnosť podľa potreby ďalej
spracovať zážitky.


VYHODNOTIŤ A… ODPUSTIŤ

Akonáhle človek spozná v nejakom deji zmysel, obvykle ho prehodnotí a vloží do svojho života ako cenný stavebný pilier. Spracovanie zážitku po pretrpenom násilí alebo ľahostajnosti druhých je práve preto také ťažké, lebo človek v ňom spočiatku nenachádza zmysel. Až neskôr spoznáva súvislosti a pozitívne stránky negatívnej udalosti. To, že vôbec prežil, že bol statočný a že sa dokázal z danej udalosti poučiť.
 

(viac vo Svete Grálu č.41/2014)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia