Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Duch a duša

 
Vnútorný a vonkajší cieľ človeka
Autor: Eckhart Tolle
Dôležité nie sú vaše ciele a činy ale stav vedomia, v ktorom vznikajú. Nezáleží na tom, čo robíte, ale kto ste - inak povedané, ide o to, na akej úrovni je vaše vedomie. Najdôležitejšie je, aby ste si uvedomili, že život má vnútorný i vonkajší cieľ. Vnútorný cieľ sa týka Bytia a je prvotný. Vonkajší cieľ života sa týka vašej činnosti a je druhoradý.

Vnútorné a vonkajšie sú navzájom tak prepojené, že je takmer nemožné hovoriť o jednom bez druhého.

Vaším vnútorným cieľom je prebudiť sa. Nejde o nič viac. Tento cieľ vás spája s ostatnými obyvateľmi tejto planéty - pretože to je účel existencie ľudstva. Vnútorný účel vášho života je esenciálnou súčasťou zmyslu celku, vesmíru a jeho vznikajúcej inteligencie.

Účel vášho života, ktorý žijete navonok, sa v priebehu času môže meniť. Každý človek má iný cieľ. Na to, aby ste mohli naplniť zmysel vášho vonkajšieho života, musíte najprv nájsť jeho vnútorný cieľ a zosúladiť sa s ním. To je základ skutočného úspechu. Aj bez takéhoto súladu môžete v živote čo to dosiahnuť, ale len za cenu veľkého úsilia, boja, obmedzovania a tvrdej, usilovnej práce. Takáto činnosť vám však sotva spôsobí potešenie a nakoniec vyústi do nejakej formy utrpenia.

Prebudenie

Keď ste prebudení, už sa nestrácate v myšlienkach, ale vnímate seba ako vedomie, ktoré tvorí pozadie myslenia. Myslenie prestáva byť samoúčelnou, autonómnou aktivitou, ktorá ovláda vás i celý váš život. Namiesto myslenia začne vo vašom živote dominovať uvedomovanie. Myslenie začne slúžiť procesu uvedomovania - vedomému kontaktu s univerzálnou inteligenciou. Toto vedomie zbavené myšlienok možno označiť aj slovom Prítomnosť.

Začiatok procesu prebudenia je prejav milosrdenstva. Nemôžete si ho nijako vynútiť, urýchliť, ba ani sa naň pripraviť. Nejestvuje žiadny pevne stanovený logický postup, ako sa k nemu dopracovať, hoci myseľ by to určite ocenila. Nemusíte sa kvôli tomu stať cnostnými. Stane sa, že hriešnik sa prebudí prv ako svätec, no nie je to zákonité. Preto Ježiš komunikoval so všetkými ľuďmi, nielen s tými váženými.

Ak nemôžete urobiť nič pre to, aby ste sa prebudili, ako potom môže byť prebudenie základným cieľom vášho života? Cieľ predsa naznačuje potrebu činu. Iba prvý okamih prebudenia, prvý záblesk vedomia sa udeje ako akt milosrdenstva, bez vášho pričinenia.

Uvedomenie priestoru a ovládnutie myslenia

Aký je vzťah medzi uvedomením a myslením? Uvedomovanie je priestor, v ktorom myšlienky existujú, keď si ten priestor uvedomí sám seba. Ak raz zažijete záblesk uvedomenia či Prítomnosti, budete mať priamy zážitok. Už to nebude len pojem vo vašej mysli. Potom si už budete môcť vedome vybrať, či chcete byť prítomní, alebo radšej zotrvať ponorení v prúde zbytočných myšlienok.

Môžete si do svojho života pozvať Prítomnosť, inak povedané, vytvoriť si priestor. K milosrdenstvu duchovného prebudenia patrí však aj zodpovednosť. Môžete žiť ďalej tak ako doposiaľ a správať sa, ako keby sa nič nebolo stalo, alebo význam prebudenia pochopíte a uznáte, že uvedomenie je tá najdôležitejšia vec, ktorá sa vám mohla prihodiť. Najhlbším zmyslom vášho života sa tak stane to, že sa otvoríte vznikajúcemu vedomiu a začnete vnášať do tohto sveta viac svetla.

„Chcel by som poznať božiu myseľ," povedal raz Einstein a dodal: „Všetko ostatné sú len detaily." Čo je božia myseľ? Vedomie. Čo znamená poznať myseľ Boha? Byť uvedomelý. A čo sú tie detaily? Vonkajší zmysel života a všetko, čo sa deje na povrchu.

Takže kým stále čakáte, že sa vám v živote prihodí niečo významné, možno si ani neuvedomíte, že najdôležitejšia vec, ktorá sa môže človeku stať, sa už vo vás udiala: myslenie sa začalo oddeľovať od uvedomenia.

Ide len o to, aby ste to, čomu sa venujete navonok, prepojili so základným, vnútorným účelom svojho života tak, aby do vášho konania mohol prenikať hlbší zmysel.

Ak nežijete v súlade so základným cieľom svojho života, môžete mať akékoľvek bohumilé úmysly, aj tak to bude len prejav ega a podľahne času. Skôr, či neskôr to povedie k utrpeniu.

(z knihy Eckhart Tolle: „Nová Zem“)

Súvisiace články:
Prítomnosť sa stresu vysmeje

 

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia