Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Duch a duša

 
Všímajte si znamenia
Autor: Tomáš Výboch

Znameniam prikladali ľudia v minulosti mimoriadny význam. Považovali ich za symbolickú reč stvorenia, ktorou sa človeku prihovárajú vyššie sily. Táto skutočnosť bola dobre známa napríklad starým druidským ale i indiánskym šamanom, ktorí vedeli tieto znamenia v prírode postrehnúť. Príroda bola pre nich otvorenou knihou, v ktorej mohli ľahko čítať posolstvá pre seba i svojich blízkych.

Ak sa dnes pozrieme na postoj ľudí k symbolike a znameniam, uvidíme, že sa situácia zmenila. Väčšina ľudí im neprikladá nijaký zvláštny význam. Mnohé symboly sú skostnatené, prázdne, príliš všeobecné.

Na druhej strane tu máme oblasť ezoteriky, kde sa symbolika veľmi hojne využíva, alebo lepšie povedané zneužíva. Táto téma je v dnešných ezoterických smeroch doslova „prestrelená“ a to do takej miery, že i ľudia, ktorí by sa možno chceli touto témou vážnejšie zaoberať, musia po určitom čase skonštatovať, že to celé je len blud a zanevrú na celú oblasť. Problém spočíva v tom, že ezoterika sa na symboliku príliš kŕčovito upína. Prehnane sa zameriava na túto skrytú reč stvorenia, húževnato ju vyhľadáva v každej maličkosti – a to nakoniec pôsobí veľmi strojene, neprirodzene.

Na internetovej stránke, venovanej duchovnu sa môžete napríklad dočítať, že ak vám vypadne šálka z ruky a rozbije sa, znamená to, že ste hlavou v oblakoch. Pri zbieraní črepín sa k zemi priblížite a to vám pomôže uzemniť sa. Hovorí sa tiež, že nič nie je náhoda. Mnohí si tento výrok zoberú tak doslovne, že v prípade, ak im pri utieraní prachu vypadne z police knižka na zem a otvorí sa na konkrétnej strane, určite by si ju mali prečítať, pretože sa tam skrýva možné riešenie ich terajšieho problému.

Dnes je populárny aj výklad duchovných príčin chorôb. Spomínam si na rozhovor v kruhu známych, kde sme spomenuli človeka, ktorý si nedávno zlomil nohu. Jedna pani sa vizionársky vyjadrila v duchu: „Nó, asi to potrebovali ako lekciu. Ak sa niekomu zlomí noha, znamená to, že nesprávne kráča životom!“ Išlo samozrejme o veľmi jednostranné vyhlásenie, ktoré ju dokonca stavalo do úlohy sudcu, a nijakým spôsobom neprospelo ani nášmu známemu, ani jej. Ak sa pozrieme na všetky tieto prípady trocha z nadhľadu, môžeme kameň úrazu ľahko rozpoznať – je ním príliš jednostranný výklad, kde vôbec nezapájame svoj vnútorný hlas, a preto nemôže byť správny.

Čomu sa vyhnúť a ako správne vnímať

V prvom rade je potrebné povedať, že symboly a znamenia ktoré človek dostáva, sú určené jeho duchu. Iba duch človeka ich dokáže pochopiť, správne posúdiť a vyhodnotiť. Preto ich môže vnímať len ten človek, ktorý svojho ducha používa. Reč ducha – to je vnútorný hlas, ten tichý pomocník každodenného života. Znamenie, alebo symbolická udalosť vyvolá v človeku určitý citový dojem, k jeho zachyteniu i pochopeniu väčšinou nedôjdeme rozumovým hĺbaním.

Prílišným myšlienkovým chcením si totiž utvárame svet svojich predstáv, znamenia si tak umelo vytvoríme, vynútime a budú nepravé. Človek, ktorý chce svojím životom kráčať správne, svojho ducha vždy počúva. Po určitom čase používania sa jeho schopnosť vyciťovania tak zintenzívni, že začne znamenia vnímať, vidieť vo veciach, ktoré predtým nevidel.

Človek sa duchovným dozrievaním stáva omnoho prirodzenejším a tak pôsobí aj na svoje okolie. Spozná tiež, že znamenia nikdy nie sú jednostranné, nedajú sa o nich napísať knihy a návody, ako ich čítať, pretože sú veľmi mnohoraké, takmer v každom prípade iné.

Jednostrannosť je vždy znakom, že sa do toho priplietol rozum a ten ako sme už vyššie spomenuli, v tomto prípade nemá určujúce slovo.

Tak dostal človek na putovanie stvorením ďalšiu významnú pomoc, na ktorú, žiaľ, úplne zabudol, a dokonca sa jej vysmial. Ona tu však stále je, ako aj mnoho ďalších, pokiaľ bude človek schopný ich prijať. Schopnosť prijímať pomoc spočíva v neúnavnom dobrom chcení, ktoré si však neurčuje podmienky, ale dôveruje múdrosti Stvoriteľa a jeho prírodným zákonom. Tie totiž vedia celkom presne, akú pomoc človek potrebuje a v správny čas mu ju aj poskytnú. Jeho úlohou je len sa jej chopiť a správne ju využiť.
 

(viac vo Svete Grálu č.37/2013)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia