Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Smrť a druhý breh

 
Lúčenie
Autor: Cornelia Peukertová
Taký prejav emócií som u neho nikdy predtým nevidela. Najprv odmietal hovoriť, potom mi však porozprával o tom, čo zažil počas narkózy. Zazrel moju matku v svetelnom oblúku, mladú a krásnu, ako sa na neho usmieva. Zažil pocit nekonečnej lásky.

Príjemná atmosféra neskorej jesene vo mne cestou na cintorín prebudila spomienky na ten istý deň pred piatimi rokmi. Vtedy to pre mňa bolo ťažké, pretože moja matka zomrela pomerne mladá. Prežili sme spolu dosť neradostný vzťah, zblížila nás až jej choroba. Vzájomne sme sa našli, aby sme sa napokon mohli zasa opustiť. Napriek smutnému lúčeniu som dnes vďačná za dar, ktorý sme obe dostali. V priebehu krátkeho času sme dostali príležitosť zmeniť všetko zlé, čo sa medzi nami stalo, na lásku a porozumenie. Jedného dňa mi zúfalá volala z nemocnice: „Príď, prosím ťa, rýchlo za mnou, mám strach, že zomriem.“

Pre mňa to bol dôkaz veľkej dôvery, keď žiadala o pomoc práve mňa. Ešte pred niekoľkými týždňami sa obracala výlučne na môjho otca, ktorým sám trpel nádorovým ochorením. Vtedy som nebola schopná hovoriť s matkou o zmysle života a smrti. O tom nechcela počuť ani slovo. Prežívala strach pri pomyslení, že by mohla zostať sama, až nakoniec ochorela. Nejaký čas ležali rodičia v rovnakej nemocnici, obidvaja však boli takí zoslabnutí, že neboli schopní vzájomne sa navštíviť. Moja sestra a ja sme prechádzali z jedného poschodia na druhé a márne sme sa snažili vzniknutú situáciu pochopiť.

Keď som onoho dňa vstúpila k matke do izby, vzala ma za ruky a povedala: „Ty si jediná, kto mi môže porozumieť. Uzrela som tvoj a následne svoj život bežať pred sebou ako film.“ Čoskoro na to upadla do hlbokého spánku, z ktorého opakovane ševelila slovíčko „áno“. Cítila som, že nie sme samé a uvedomovala som si jej blížiaci sa koniec.

Držala som matkine ruky a modlila som sa k Bohu, aby stál pri nás. Neskoro večer sme sa vzájomne zahľadeli do očú, snáď sme obe tušili, že je to naposledy. Obapolne sme sa našli v láske, všetko zlé bolo zabudnuté. Niečo však pretrvávalo. Bolo to pomyslenie na čas premárnený hádkami a chýbajúcim porozumením medzi nami. V tom okamihu žiadna z nás nedokázala pochopiť, prečo sme neboli skôr schopné nájsť pre seba hrejivé slovo. Bolo to naozaj naposledy, kedy sme sa vedome vnímali – na druhý deň upadla do agónie.

Odchádzanie bolo pre ňu ťažké, zápasila dlhé tri dni. Snáď preto, že tu nechcela zanechať môjho chorého otca, vnúčatá a nás. Z celého srdca som si vtedy želala, aby sa dokázala vyrovnať so smrťou už skôr. Bola by odhalila zákonitosti múdreho Božieho poriadku a našla zmysel žitia tu aj za hranicou pozemského života. Cestu k tomu by jej uľahčila nanovo prebudená dôvera a pocit hlbokej vďačnosti. Privolala ma k sebe aj v poslednom okamihu svojho života; bolo to akési vnútorné volanie, ktoré som pocítila. Akoby ovládaná neviditeľnými nitkami, prišla som k jej lôžku a chytila som jej ruku. Cítila som, ako sa jej duša vzďaľuje. V miestnosti bolo ticho a bolo to tak v poriadku.

Až neskôr som sa zdôverila otcovi. Bol to dozaista najťažší okamih v jeho živote, súčasne však i bod zvratu, pretože teraz, sám ťažko chorý, bol nútený konfrontovať sa so smrťou, ktorú už nebolo možné ignorovať. Bol svedkom zápasu mojej matky. Videl, ako sa náhle všetko pozemské myslenie, všetko, predtým také dôležité, rozpadáva v ničotu. Videl, že ani usilovnou ignoranciou nemôže smrť zadržať. Videl tiež, ako sa tvár jeho ženy rozžiarila výrazom nekonečnej blaženosti, akoby sa chcela na nás pousmiať. Vtedy sa v ňom prelomil múr, ktorý si sám po celé roky budoval. Úplne pohnutý sa doslova obrátil. Od tej chvíle boli prekonané mnohé – strnulé – články viery. Už nikdy ich nevyslovil. Naraz bolo veľa otázok, ktoré mu ležali na srdci a napĺňali ho novou živosťou. Dlhé hodiny sme spolu sedeli a hovorili sme o smrti, umieraní a o ďalšom živote na inom svete. Pretože aj on vnímal z času na čas prítomnosť mojej matky, ako keby tu bola fyzicky prítomná. Boli sme obdarení vzácnym časom na spoločné chvíle. Často majú pre náš život najväčší význam ťažké životné obdobia a hlboké zážitky. Uvedomíme si to však väčšinou príliš neskoro alebo vôbec. Potom nariekame, že náš život je plný krívd a nespravodlivosti a nie sme schopní pochopiť, že Božia láska hľadí iba na to, čo je prospešné našej duši a čo sa týka celého nášho bytia, nielen pozemského života. Môjmu otcovi sa v nasledujúcich rokoch ešte dostalo hojne pomoci. Keď som ho raz navštívila po operácii, bol celkom na dne a žalostne plakal.

Taký prejav emócií som u neho nikdy predtým nevidela. Najprv odmietal hovoriť, potom mi však porozprával o tom, čo zažil počas narkózy. Zazrel moju matku v svetelnom oblúku, mladú a krásnu, ako sa na neho usmieva. Zažil pocit nekonečnej lásky. Ona na neho čakala a on sa jej zdôveril, že zatúžil po tom, zostať s ňou a už sa nezobudiť. Tieto slová som mu pripomenula o niekoľko mesiacov neskôr, po tom, keď sestričky na nariadenie lekára odstránili z jeho tela všetky hadičky a on sa na mňa zadíval začudovaným pohľadom.

Povedala som mu, že v tomto dôležitom okamihu mu nebudem nič nahovárať, že bojoval statočne a dôstojne, teraz je však čas s dôverou sa odovzdať. Tri roky po smrti mojej matky sme tu spolu sedeli, aby sme sa rozlúčili. V tých chvíľach sme sa často rozprávali o jeho chorobe. Vedel, čo ho čaká a sľúbil mi, že aj na onom svete bude hľadať pravdu. Potom pokojne zaspal. V neskorých večerných hodinách, keď sme so sestrou sedeli v jeho nemocničnej izbe, odrazu zavládol nadpozemský mier. Pozreli sme sa na seba a oči sa nám zaliali slzami. Tušili sme, že nám bolo dožičené zažiť niečo výnimočné. Láskyplná bytosť ukazovala nášmu otcovi novú cestu a on hovoril s niekým, pre nás neviditeľným a nepočuteľným.

„Áno – áno, viem, že musím ísť. Teraz hneď. Ešte nie. Tak dobre.“ Tento rozhovor trval takmer hodinu. Bolo jasné, že sa odpútaval od svojho tela. Ďalší večer – boli sme práve všetci u neho, odišiel na onen svet.

Dnes, pri hrobe svojich rodičov, už chápem jasnú cestu nášho života vedenú nádherným poriadkom stvorenia. Svojim rodičom želám z celého srdca, aby kráčali po ceste pravdy.

Súvisiace články:
Smrť a onen svet
 

(viac vo Svete Grálu č.22/2009)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia