Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Biblia pre mňa nie je dogmou
Autor: Mehmet Yesilgöz
Pre mňa nie je Biblia dogmou. Naopak, hovorí k nám v zázračných obrazoch. Aby sme sa k nim však prepracovali, na to máme predsa rozum, ktorý smieme a máme používať. Keď sa na Bibliu pozerám týmto spôsobom, môžem zistiť, že Boh nie preto odpúšťa, lebo Ježiš zomrel. To je napokon skutočnosť, ktorú by mi pravdepodobne potvrdil i každý teológ. Už len táto myšlienka je však pre mnohých ortodoxných kresťanov herézou – teda kacírstvom. Boh bol vždy odpúšťajúcim Bohom. Dokonca i v Starom zákone. To sa predsa môže človek dočítať v Biblii. Ježiš túto odpúšťajúcu lásku sprostredkoval tým, že ňou príkladne žil svoj život. No predstava, že Boh potreboval smrť svojho Syna, aby mohol človeku odpustiť, je nelogická a nepochopiteľná.


Áno, viacerí čitatelia Biblie sa pýtajú – prečo dal Boh prikázanie Nezabiješ, keď mal potom požadovať zabitie svojho Syna kvôli svojráznemu odpusteniu hriechov. To je taká krkolomná myšlienka, že môže byť jedine falošná.

S touto predstavou sa oprávnene nemôže stotožniť ani cit, ani zdravý ľudský rozum. Nie je ani logická ani kresťanská. Napriek tomu táto myšlienka uviazla v mnohých hlavách. Práve tu treba zapojiť rozum. Keďže to tak robím, vyčítajú mi, že som príliš ezoterický. Skutočnosť, že okrem toho udržiavam aj dialóg s inými náboženstvami a navyše používam psychologické metódy, neprospieva mojej vážnosti práve v týchto kruhoch. Nie som žiadny ezoterik. No musím povedať, že i v ezoterike je vyjadrená túžba. Práve preto, že sme v kresťanstve mnohé prehliadli, razí si túžba po pravde svoju cestu presne tadiaľto. Vždy, keď ľudia bežia inam, je to znamenie, vo svojom vlastnom náboženstve nenašli to, čo hľadali. Otázkou je skôr, ako by sme túto túžbu mohli prinavrátiť späť ku kresťanstvu. A ako môžem ako kresťan osloviť tú túžbu bez toho, aby som za ňou utekal?“

Výklady veľkých kníh zjavení sa väčšinou vysvetľujú materialisticky. Nepovažujú sa za poukazy na vlastný duchovný vývoj. Čisto materiálny výklad vedie často k fanatizmu. Napríklad jedna americká evanjelická skupina robí púte do Európy, aby navštívili dejisko blížiaceho sa posledného súdu. Čosi o tom myslíte?

Pre mňa je pri tom všetkom dôležité, že Biblia je uzdravujúca kniha. Ak už ľudia vo svojej ideológii nespoznávajú skutočnosť, môže človek pôsobiť v psychologickej rovine. Je nutné tiež povedať, že tieto nábožensky motivované fantázie konca sveta sú vždy výrazom toho, že duša je v koncoch. Títo ľudia nevidia pre seba žiadnu nádej, preto musí hneď zaniknúť celý svet. Náboženstvo je, ako sme hovorili, dôležité, no môže byť aj sfalšované a dovedené do chorobných podôb. Tu je veľmi dôležitým prostriedkom filozofia. To aby človek zostal zdravý a ponúkol pomoc.

Usporadúvate tiež hojne navštevované semináre pre manažérov. Prečo je o Vás záujem aj v takýchto kruhoch?

Nuž, v žiadnom prípade nemám po ruke nejaký recept. Naše rozhovory sa točia okolo dvoch tematických oblastí. Manažéri hľadajú pomoc sami pre seba. Mnohí vedúci pracovníci sa pýtajú, ako môžu v ekonomických turbulenciách zostať v kontakte sami so sebou. Ako môžu čerpať silu z vlastného vnútra. Druhý blok sa zaoberá tým, že človek nie je nikdy so svojou prácou naozaj spokojný. Maximalizácia zisku a upriamenosť na peniaze nemôže byť predsa všetko. Tu sa učíme, ako môže človek vo svojej práci sprostredkovať hodnoty iným. Ako spolu primerane vzájomne vychádzať a ako rešpektovať dôstojnosť človeka. Alebo inak povedané – ako vytvárať hodnoty prostredníctvom úcty k nim. Tým, že vo svojej firme rešpektujem hodnoty, hodnoty aj dostávam. Je výrazom pohŕdania ľuďmi i sebou samým, ak v podniku nerešpektujú žiadne hodnoty. Skrátka, existujú firmy, ktoré nemajú hodnotu, pretože žiadnu nerešpektujú. V takej firme nechce nikto dlhodobo pracovať.

Ak vo svojej firme dbám na ochranu životného prostredia, na etické medziľudské vzťahy, na rešpekt či férovosť, je to bezpochyby dobrá vec. Ako si však poradí takáto firma so zahraničnou konkurenciou,
pre ktorú je v honbe za ziskom etické správanie cudzie? Nebude jednoducho prevalcovaná?


To je výzva. Proti zahraničnej firme krajiny A, čo platí len polovicu našej mzdy, by sa etická firma mohla snáď ešte ubrániť. Ak však táto krajina presťahuje výrobu do krajiny B, pretože v nej sú mzdy ešte o štvrtinu nižšie, potom sa dostane na hranicu uskutočniteľného. No môže sa pokúsiť dostať iné firmy pod tlak dobrými hodnotami a snahou o trvalú udržateľnosť. Jochen Zeitz, šéf koncernu Puma, s ktorým som práve dokončil knihu Boh, peniaze a svedomie, mení v súčasnosti svoju firmu intenzívne smerom k trvalej udržateľnosti. To síce na začiatku zníži zisk, keďže spotrebitelia kladú dôraz skôr na cenu. No jeho konkurent Adidas túto tému nemôže dlhodobo prehliadať. Puma prirodzene vyrába tiež v Číne, no aj tam sa snaží presadzovať etické štandardy. A to je dôležité – exportovať nielen tovar, ale aj hodnoty.

Vy ste ako správca niekoľkých kláštorov zodpovedný za veľký hospodársky podnik s mnohými pracovnými miestami. Ako si poradí človek, ktorému ide o duchovné hodnoty, s ekonomickým tlakom?

Človek musí mať výdrž. A vždy si musí pri svojich investíciách rozmyslieť, ako môže opátstvo postaviť na zdravé nohy. Nejde mi o maximalizáciu zisku, o to – mať stále viac. Záleží mi na zabezpečení pracovných miest a dobrého pracovného prostredia. Pracovné miesta nie sú mienené len ako dobrodenie, musia aj niečo prinášať. Naši zamestnanci si musia na svoje živobytie zarobiť. Myslím si, že tým najdôležitejším pri vedení takého podniku je dôvera. Pokiaľ dôverujem, potom v mojej prevádzke pracujú zamestnanci radi. Nedôvera a strach ochromujú. Je to úplné plytvanie energiou. Preto je v mojej práci pre mňa dôležité, aby som sám seba a ani ostatných nevystavoval tlaku. Je známkou obmedzenosti, keď nadriadený hovorí svojim ľuďom – musíte pracovať ešte viac. Niečo také je pre mňa prejavom chýbajúcej fantázie. Ak mám fantáziu, nemusím na nikoho tlačiť.

Ale Vy predsa tiež investujete peniaze... Nie je pri vašich investíciách veľké nebezpečenstvo, že tak podporíte neetické správanie iných?

Človek musí vždy dávať pozor na to, do čoho investuje. V zásade existujú dve možnosti. Buď človek celkom vystúpi zo systému, alebo ho využije tak, aby niečo dosiahol. Aj pri tejto forme zarábania peňazí existujú etické finančné investície. Existujú napríklad fondy, ktoré vedome vyhľadávajú firmy, čo svoje peniaze zarábajú na základe etických štandardov.

 
(viac vo Svete Grálu č.34/2012)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia