Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Bojovník za slobodu, moslim, človek
Autor: Siegfried Hagl
Pozoruhodný príbeh príkladného života mohamedána v spojení s cudzími kultúrami ukazuje, že ešte pred niekoľkými generáciami bol skutočne možný vývoj, ktorý je dnes nemysliteľný. Bojovník za slobodu Abd-el-Kader bol alžírsky islamský duchovný a národný hrdina, vodca boja proti francúzskej invázii v polovici 19. storočia.


BOJ O ALŽÍRSKO

V roku 1830 vyslalo Francúzsko expedičné jednotky a napadlo Alžírsko, ktoré bolo označené za hniezdo pirátov. Následné obsadenie územia Francúzmi však narazilo na húževnatý odpor arabských kmeňov pod velením vtedajšieho emira z Mascary Abd-el-Kadera (1807–1883). Po ťažkých bojoch s ním Francúzi dokonca uzavreli krátkodobý mier. Keď v roku 1835 znovu vypukli boje, Abd-el-Kader zasadil Francúzom niekoľko trpkých porážok, no nakoniec sa im musel v roku 1847 aj so zvyškom svojich jednotiek vzdať.

Ako všetky koloniálne vojny, aj táto sa vyznačovala mnohými ukrutnosťami. Predsa sa však zdá historicky doložené, že Abd-el-Kader nebol za tieto hrozné činy zodpovedný.

Abd-el-Kadera priviedli do Francúzska, kde ho päť rokov väznili, až kým ho cisár Napoleon III., vidiac v ňom dôstojného súpera, neprepustil na slobodu. Je to jedna z dnes skoro zabudnutých epizód koloniálnych dejín, ktorá sa zásluhou ďalšieho Abd-el-Kaderovho počínania stala ešte významnejšou.

MOHAMEDÁN ZACHRÁNI 15 000 KRESŤANOV

Po prepustení Abd-el-Kader žil v exile, najprv v Burse, potom v Damašku. Tam žilo medzi 140 000 moslimami okolo 20 000 kresťanov, ktorých blahobyt vzbudzoval veľkú závisť. K metódam tureckej politiky všeobecne patrilo vyvolávanie napätia medzi maronitskými kresťanmi a drúzmi, ako aj medzi kresťanmi a moslimami, aby si udržali nadvládu. Obávali sa totiž invázie kresťanských štátov do Sýrie.

V marci 1860 sa dostali do Damašku prvé správy o pripravovaných masakroch kresťanov. Abd-el-Kader týmto správam najprv nechcel veriť. Mnohí kresťania sa začali pripravovať na útek alebo sa ukrývali. Turecké úrady sympatizovali s výtržnosťami, ktoré vyvo-lávali drúzovia, ale aj Turci. Niekedy sa na nich zúčastňovali aj turecké jednotky, zatiaľ čo arabskí moslimovia sa od nich držali bokom.

Keď pogromy vypukli naplno a boli povraždené stovky kresťanov, zvolal Abd-el-Kader všetkých Alžírčanov, žijúcich v Damašku a okolí, ozbrojil ich a postavil sa na čelo asi tisícke bojovníkov vraždiacej zberbe na odpor. Tí nechceli uveriť, že práve obávaný protivník Francúzov chce chrániť kresťanov. No Abd-el-Kader prehlásil, že on bojoval proti kresťanom v riadnej vojne a odvolal odvolal sa na svoju vieru, ktorá zakazuje zbabelé vraždenie.

Niekoľko dní tiahli Abd-el-Kaderovi Alžírčania cez kresťanské štvrte a poskytovali kresťanom ochranu pri úteku do jeho sídla. Keď už ich bolo toľko, že nemohol ďalších prijať, nechal tisíce ľudí priviesť k citadele do bezpečia. Bez zásahu Abd-el-Kadera by boli stratení dokonca aj vyslanci kresťanských krajín.

Svojím činom zachránil životy viac než 15 000 kresťanov, ktorých turecké úrady nechali napospas osudu.
Aj keď ho Francúzi porazili a vyhnali z domoviny, nepoznal emir z Mascary nenávisť voči svojim niekdajším nepriateľom a zaslúžil si tým najvyššiu úctu ako človek, aj ako moslim. Tento záchranný zásah niekdajšieho obávaného súpera mu neskôr priniesol aj v Európe najvyššie uznanie, ktoré mu právom patrilo.

Aj v 19. storočí sa viedli vojny, zvlášť koloniálne výpravy, ktoré boli poznačené krvavými a hrôzostrašnými masakrami. No zdá sa, že aspoň vodcovia k sebe prechovávali úctu a po ukončení bojov dokázali pochovať nenávisť a v niekdajších nepriateľoch spoznávali ľudí, s ktorými bolo možné ďalšie mierové spolužitie.
Dúfajme, že to dokážeme ešte aj dnes.
 
(viac vo Svete Grálu č.12/2007

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia