Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Dobročinnosť zo ctižiadostivosti
Autor: Abd-ru-shin
Otázka: Prednáška "Osud" vyvoláva otázku, ako sa vo spätnom pôsobení prejavuje spravodlivosť u ľudí, ktorí poskytujú veľké dary, avšak nie z citu, ale činia dobročinnosť iba z "módy" alebo aby tým získali "vážnosť".

Odpoveď:

Dej je možné jasne prehliadnuť. Prebieha presne v súhlase so zákonmi. Okolie každého človeka je presýtené druhom jeho skutočného cítenia, tvorí teda okolo neho rovnorodú jemnohmotnú vrstvu. Sebaklamy sa pri týchto dejoch samy sebou vylučujú ako neschopné života. Ak teda človek v sebe vypestoval skutočne dobré chcenie, je rovnakého druhu i vrstva ho obklopujúca.

Vracajúce sa spätné účinky predchádzajúceho zlého druhu budú teraz touto proti nim stojacou vrstvou zadržané a odvrátené alebo vstrebané a rozložené, skôr než môžu zasiahnuť človeka samého. Takto budú úplne odstránené alebo aspoň podstatne oslabené, takže následkom úprimného dobrého chcenia bolo tým človeku odpustené predchádzajúce zlo.

Opačne je tomu u tých, ktorí svojim darovaním spôsobujú niečo skutočne dobrého, ale konajú tak len s úmyslom, aby pri tom sami získali, i keby to bolo len preto, aby sa o nich hovorilo, teda z ješitnosti, alebo aby dosiahli nejakého významného postavenia či mena, teda z ctižiadostivosti.

Zákon spätného pôsobenia naplní sa pri tom bezpodmienečne v každom ohľade. Z miesta, kde jeho dar priniesol požehnanie, prúdi v každom prípade späť k darcovi dobro toho istého druhu, ako bolo dobro ním spôsobené. Avšak vnútro a tým i okolie darcu je presýtené sebectvom, úsilím po vlastnom prospechu alebo i iným zlom.

Naspäť plynúce dobro dôjde najprv k tejto vrstve, a tá dobro zadrží, odvráti ho, vstrebá a rozloží, takže osoba sama nemôže dostať nič z tohto priaznivého spätného pôsobenia, a keď áno, tak len veľmi oslabenú časť.

Či naspäť prúdiace dobro bude celkom odvrátené alebo do určitej miery oslabené, skôr než dostihne vnútro človeka a tak dôjde k vlastnému účinku, to záleží iba na sile vnútorného cítenia dotyčného. Ak je v ňom zlo silné, je človek sám vinný, ak nemôže dobro spätným pôsobením mu určené dospieť až k nemu. Pri slabšom zle prenikne však predsa až k nemu časť dobra, a tým dostane podiel presne podľa svojej skutočnej vnútornej hodnoty, nič viac a nič menej.

Priblíži sa to až tesne k nemu, a celkom dobre sa to môže preto rozuzliť v jeho okolí, vo vonkajších pozemských veciach, ktoré sú pominuteľné, avšak jeho samého sa to nemôže dotknúť tak, aby mal z toho zisk pre večnosť, ktorý jediný má cenu.

Rozdiel tkvie už v tom: Ak dáva človek z úprimného citu, iba aby pomohol, potom sa súčasne naviaže ihneď vlákno, ktoré vedie od neho až tam, kde z jeho pomoci vyrastá požehnanie. Táto niť je priamou cestou pre spätné, k nemu sa vracajúce účinky. Preto je pôsobenie omnoho priamejšie, uzavretejšie. Ak nie je však jeho cítenie pri dávaní na tom rovnakým spôsobom zúčastnené, chýba toto od neho vychádzajúce vlákno ako spojenie s miestom, kde jeho dar pôsobí, pretože bolo odvedené k rovnorodému cíteniu. Preto tiež nemôže k nemu dospieť dobré spätné pôsobenie tak pevne uzatvorené.

Spolupôsobí tu ešte i mnohé iné vedľajšie okolnosti, ktoré uvádzať mohlo by znamenať skomplikovanie obrazu, hoci všetky prispievajú k tomu, aby zladili až do najjemnejších odtieňov účinky spätným pôsobením sa prejavujúcej spravodlivosti, takže nie je v žiadnom dianí mysliteľný ani atóm nespravodlivosti. Možnosť toho je dokonale vylúčená vďaka divuplnej vzájomnej spolupráci múdrych zákonov Stvoriteľových, takže každý dostáva, čo mu patrí, najpresnejšie odvážené. Nesmie sa len pritom zabúdať, že sa zriedka mnoho z toho všetkého odohrá v jednom malom pozemskom živote, ale častejšie iba zlomky. Celý dej je rozdelený na celé bytie.


z knihy Otázky a odpovede: Abd-ru-shin

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia