Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Konšpirácie - náhradné náboženstvo
Autor: Mehmet Yesilgöz a Werner Huemer
Pristátie Američanov na Mesiaci, Hitler žije v gigantickej jaskyni pod Antarktídou, svet ovládajú zo zákulisia ilumináti, sionisti, Rothschildovci a slobodomurári, AIDS pochádza z tajného laboratória americkej vlády, do kondenzačných stôp za lietadlami sú primiešavané tajomné substancie kvôli manipulácií s počasím a s ľuďmi, s UFO udržiavajú vlády tajné kontakty… a Elvis Presley a Bruce Lee dodnes žijú!

Všetci poznáme tajuplné domnienky z myšlienkových paralelných svetov konšpirátorov, ktorí majú prístup k „senzačnej, ale utajovanej pravde“.

Postulát moderných konšpiračných teórií možno vyjadriť jednou vetou: „Vidím niečo, čo ty nevidíš!“, „Viem niečo, čo ty nevieš… pretože mám informácie, ktoré okrem mňa (takmer) nikto nemá.“ Tvrdenie o vykopaní „pokladu pravdy“ vyvolávalo vždy rozruch a je to skvelý prostriedok, ako sa zviditeľniť. Nikdy nebolo ľahšie dostať sa k „tajným informáciám“, než v dnešnej dobe internetu, kde možno rýchlo nájsť „dôkazy“ na všetko, čo chce človek považovať za pravdivé.

Ešte pred niekoľkými desaťročiami existovali v našej spoločnosti dva dôležité filtre, ktoré oddeľovali burinu od zŕn, nezmyselné omyly od cenných myšlienok: veda a žurnalistika. Každodennou úlohou seriózneho vedca je skúmanie prírody pomocou experimentov, overovanie platnosti teórií a šírenie len tých poznatkov, ktoré možno skutočne obhájiť. A pre seriózneho novinára je samozrejmé pátrať po informáciách v záujme svojich čitateľov, poslucháčov alebo divákov, osvetľovať ich pokiaľ možno zo všetkých strán a zverejňovať len to, čo obstojí aj pri kritickom pohľade zvonku.

Pri surfovaní po rozbúrenom mori informácií na internete nám však tieto klasické filtre často chýbajú. Mnohým kriticky zmýšľajúcim ľuďom to vôbec neprekáža, pretože berú tieto informácie s rezervou – že zverejnené fakty sú beztak „prifarbené“ a veda a média podliehajú tlaku doby. Na tom je iste veľa pravdy. No háčik je v tom, že človek nie je vo väčšine prípadov schopný preskúmať pravdivosť tvrdení a teórií, s ktorými sa stretne. Chýbajú mu odborné znalosti, kontakty, čas, prehľad, finančné prostriedky a niekedy aj základné vedomosti o ľuďoch – jednoducho všetko, čo potrebuje na nájdenie pravdy. Aj napriek tomu – alebo práve preto – je v poslednom čase stále obľúbenejšie zostavovať z domnienok najrôznejšie pochybné teórie.

Prijatím konšpiračnej teórie a jej intenzívnou obhajobou v rozhovoroch s ostatnými ľuďmi sa z človeka ľahko stane vyznávač náhradného náboženstva.

Mnohých ľudí, ktorí veria populárnym konšpiračným teóriám, alebo ich ďalej šíria, uspokojuje už to, že majú trochu iný názor než priemerný občan, že „vedia viac“, že majú skvelú argumentáciu na kontroverzné diskusné večery. Lenže postoj takého človeka, ktorý považuje všetko za možné, prekáža pri hľadaní pravdy, pretože v skutočnosti nechce nič brať dostatočne vážne a ani skúmať veci do väčšej hĺbky. Získavanie poznatkov je totiž práca, vyžadujúca energiu: treba skúmať, zvažovať, overovať. Len tak uveriť podvratnej teórii sa dá pohodlne, bez akejkoľvek námahy.

Prijatím konšpiračnej teórie a jej intenzívnou obhajobou v rozhovoroch s ostatnými ľuďmi sa človek ľahko stane vyznávačom náhradného náboženstva, ktorého dogmatika nestrpí žiadny odpor. V krajnom prípade sa môže taký človek dostať až do izolácie, akou sa vyznačujú psychotické osobnosti. Neochota vecne skúmať argumenty sa stáva bariérou voči všetkým vonkajším impulzom k vývoju.

ZDRAVÝ SKEPTICIZMUS? ZDANIE KLAME!

Mimoriadny sklon prijímať konšpiračné teórie majú určité typy osobností, napríklad ľudia so sklonom k rojčeniu a fanatizmu, ale i veľmi dôverčivé alebo naivné osoby. Naproti tomu skepsa – v rozumnej miere – je vždy výrazom zdravého usilovania o pravdu.

Vyhranená konšpiračná viera má typické črty náboženského fanatizmu: zotrváva na jednom stanovisku, a odmieta všetko, v čo verí, osvedčiť v živote. Naše názory sa prostredníctvom našich sociálnych kontaktov overujú a korigujú, prirodzeným spôsobom formujú do nového poznania. Ak je táto vývojová cesta dogmatizmom uzavretá, človek uviazne v sieti vlastných myšlienok.

„Jednoduché pravdy“, ktoré v obraze sveta podvratných teoretikov prevládajú, sú vítanou návnadou nielen pre ľudí ľahkoverných, ale často aj pre tých, ktorí radi prijímajú nové myšlienky a vydávajú sa novými cestami. Spirituálne alebo ezotericky zameraní ľudia majú často mimoriadny sklon zastávať teórie so zdanlivo prevratnými poznatkami.

V mnohých oblastiach života síce cítime, že sa veci uberajú zlým smerom. No v prípade konšpiračných teórií toto cítenie nevedie k vnútornému oslobodeniu duchovnou cestou, ale poukazovaním na rôzne záhadné javy sa zbytočne vyčerpáva.

Samo osebe určite nie je zlé zaoberať sa málo známymi alebo nepreskúmanými témami. Práve výskumy v sporných oblastiach môžu pomôcť prekonať staré vzorce myslenia. Ale podľa nášho názoru im netreba prikladať prehnaný význam, pretože odvádzajú pozornosť od dôležitých vecí v každodennom živote; takých, ktoré viditeľne a citeľne podnecujú náš osobný vývoj a zdokonaľovanie.

Je iste pohodlnejšie nachádzať oporu v rámci skupiny rovnako zmýšľajúcich, než hľadať oporu sám v sebe.
 
(viac vo Svete Grálu č.39/2014 - Pozor, sprisahanie

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia