Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Od strachu k panike
Autor: Marianne Klauser-Stalder
Útok paniky býva nečakaný, prepadá človeka pri nakupovaní, v škole, cez prestávku, v šatni divadla, na trhovisku. Mnohí postihnutí popisujú tento zážitok ako nezachytiteľný útok, čo nasvedčuje tomu, že ide o fyzickú reakciu na nejaký skrytý jemnohmotný proces. Zaujímavý na tejto skutočnosti je aj fakt, že k útokom paniky vo väčšine prípadov nedochádza vo voľnej prírode, ale v spoločnosti.

Panický strach prepadá človeka zdanlivo bez dôvodu. Náhle, akoby sčista-jasna sa začne ozývať tlkot srdca, ktorý silnie až k búšeniu a vyvolá symptómy podobné srdcovému infarktu ako sú úzkosť, dýchacie ťažkosti, pocit dusenia, triašku, náhle potenie.

Taký záchvat trvá väčšinou len pár minút. Človek však pri ňom prežije obrovské premknutie strachom. Postihnutí sa cítia v smrteľnom nebezpečenstve a majú pocit, že sa im roztrhne hlava alebo srdce. Po odznení tejto prudkej vlny strachu zostáva človek zoslabnutý, omámený, často ešte hodiny úplne mimo.

Príčiny presne nepoznajú ani odborníci. V jednotlivých prípadoch môže stáť v pozadí otrasný zážitok ako je smrť niekoho blízkeho, alebo aj napr. konzumácia marihuany či iná podobná skúsenosť.

Mnohí postihnutí popisujú tento zážitok ako nezachytiteľný útok, čo nasvedčuje tomu, že ide o fyzickú reakciu na nejaký skrytý jemnohmotný proces. Zaujímavý na tejto skutočnosti je aj fakt, že k útokom paniky vo väčšine prípadov nedochádza vo voľnej prírode, ale v spoločnosti. Skúsenosť s atakom paniky môže zanechať trvalé stopy hlbokej neistoty. Chronická obava pred budúcim záchvatom sa zväčšuje a vzniká začarovaný kruh. Nie nadarmo sa hovorí o ataku paniky ako o strachu pred strachom.

PREKONANIE PANICKÉHO STRACHU

Prvé krôčiky liečby začínajú prelomením začarovaného kruhu strachu. Detailné znalosti o tom, čo sa s telom počas ataku deje, pomáhajú postihnutým, aby pri fyzickej reakcii vedeli, že im nehrozí žiadne smrteľné nebezpečenstvo, i keď ho tak silne a nepríjemne pociťujú. Tým môžu v myšlienkach celý stav prehodnotiť, čo prinesie prvú úľavu aj na psychickej úrovni.

Ďalším krokom je nájsť už pri prvých známkach ataku miesto na sedenie. A potom už len priebeh záchvatu pozorovať: okamžité chvenie po celom tele, no po niekoľkých minútach nasleduje uvoľnenie a atak postupne odznieva. Pritom platí, že treba zhlboka dýchať, napiť sa vody a vnímať vlastnú silu, ktorá túto situáciu prekoná.

Brať to ako nepríjemný zážitok, ktorý sa dá vydržať. Nič viac, nič menej. Jednej mladej pacientke sa táto predstava tak zapáčila, že s netrpezlivosťou očakávala ďalší záchvat, aby mohla vyskúšať odporúčaný postup, ale… žiadny ďalší záchvat sa už nedostavil! Iní ľudia si museli tento postup ešte prispôsobiť individuálnemu stavu, aby boli úspešní.

SILA MYŠLIENOK: PRÍZRAKY STRACHU

Mnohé psychologické štúdie poukazujú na to, že myšlienky na strach a úzkostné očakávanie priťahujú ďalšie záchvaty strachu. No ich výskyt okamžite poklesne, akonáhle sa prestanú spájať s predstavou katastrofy, úmrtia alebo inými ťaživými myšlienkami.

Takéto emocionálne predstavy tvoria v neviditeľnej, jemnohmotnej oblasti živé obrazy, nazývané fantómy. Tieto fantómy sú so svojimi tvorcami spojené neviditeľnými vláknami. Každý takýto ustráchaný človek sa tak nepriamo spája s masou ďalších bojazlivých a úzkostných ľudí, ich strach dostáva od nich nový príliv, ktorý jeho vlastný strach a úzkosť ešte zväčší. Naopak statočnosť, odvaha takéto fantómy prirodzeným spôsobom spoľahlivo odpudia. Preto je nebojácny človek, ako je nakoniec dobre známe, vždy vo výhode.

Strach je teda priťahovaný a posilnený myšlienkami naň. Neviditeľný svet myšlienok podlieha zákonu príťažlivosti rovnorodého: rovnaké myšlienky sa priťahujú, nerovnaké sa odpudzujú. Pozrime sa na bežný prípad: človek vo voľnom čase sleduje v útulnej domácnosti nejaký strašidelný film. Pri sledovaní v jeho myšlienkach vznikajú hrozné obrazy, ktoré sa neskôr vyvinú k vlastnému životu. A náhle začuje v dome neobvyklý šramot.

Jeho strach sa zväčšuje… dokiaľ sa nepresvedčí, že je v bezpečí, že v dome nikto nie je, že sa práve stal obeťou vlastných myšlienok!
 
(viac vo Svete Grálu č.39/2014 - Život so strachom - 1.časť)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia