Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Veda a reč prírody

 
Navigácia u zvierat
Autor: Tobias Kunst

Keď sa zamyslíme nad navigačnými schopnosťami zvierat, začnú nám technické prístroje pripadať banálne. Zvieratá nás svojimi jemnými senzormi, ktoré im umožňujú orientovať sa v priestore, stále prekvapujú. Dôležitú úlohu tu podľa vedcov hrá magnetické pole Zeme. O pozoruhodnom spôsobe orientácie u zvierat sme hovorili s Dr. Ing. Franzom Pastom z Mníchova, ktorý sa touto tematikou zaoberá už mnoho rokov.

Svet Grálu: Ako na vtáctvo pôsobí magnetické pole Zeme a umelé magnetické polia?

Past: Magnetické pole, ktoré vzniká pri procese tavenia železa v zemskom jadre, obklopuje Zem ako neviditeľný štít. Línie magnetického poľa prebiehajú na rovníku takmer paralelne so zemským povrchom. Na severnom póle vstupujú skoro zvisle do vnútra Zeme a na južnom opäť vystupujú. Intenzitu magnetického poľa možno merať vysoko citlivými prístrojmi.

Zistilo sa napríklad, že sláviky červienky sa pri sťahovaní môžu orientovať podľa magnetického poľa Zeme pomocou pravého oka. Pokiaľ sa im v pokusných podmienkach pravé oko zakryje, úplne stratia orientáciu. Keď sa im však prelepí ľavé oko, letia správne rovnako ako s oboma otvorenými očami. Z toho možno usudzovať, že červienky sú schopné skenovať a vnímať magnetické pole Zeme.

Poštové holuby majú svoj vnútorný kompas umiestnený v zobáku. Na koži horného zobáka sa nachádzajú nervové bunky, v ktorých rozvetveniach sú železité častice zlúčenín maghemitu a magnetitu. Rozvetvenia pôsobia vo svojom trojdimenzionálnom vzorci ako trojosový magnetometer, ktorý je schopný pojať smer magnetického
poľa vo všetkých priestorových dimenziách. Táto schopnosť im umožňuje orientovať sa pri spiatočnom lete dlhom mnoho tisíc kilometrov. Magnetit je materiál, z ktorého sa vyrábajú strelky do kompasu.

Svet Grálu: Využívajú magnetické pole Zeme okrem vtákov aj iné zvieratá?

Past: Vplyv magnetických polí na orientáciu v priestore sa skúmal u mnohých zvierat. Tak napríklad o hmyze sa tvrdí, že uprednostňuje pohyb v smere sever-juh, alebo východ-západ. Termity sa pri Budovaní svojich stavieb v tvare klinu riadia podľa magnetického poľa Zeme. Vplyv smeru magnetického poľa je viditeľný aj pri stavbe plástov u včiel medonosných. Keď sa orientácia poľa zmení o 40 stupňov, posunú smer plástov takisto o 40 stupňov.

Umelé magnetické polia majú vplyv aj na orientáciu žralokov. Keď uviaznu na brehu, pripisuje sa toto chybné správanie elektromagnetickým vibráciám z vysielačov. K živočíchom, ktoré sa orientujú podľa magnetických polí, patria aj niektoré druhy baktérií, slimáky, ryby, morské korytnačky a mravce. Jeden tím výskumníkov na severe Austrálie odchytil krokodíly, ktorým následne na telá pripevnili prijímače GPS. Na slobodu ich vypustili 126 km od miesta odchytu. Počas niekoľkých dní sa vrátili späť do svojho revíru.

Svet Grálu: Včely zaujímajú význačnú funkciu v celkovom systéme prírody. Je niečo, čo sa môžeme naučiť od včiel?

Past: Včely sa orientujú podľa polarizovaného svetla a podľa okolia. Sú schopné si vštepiť abstraktné geometrické tvary krajiny. Zastávam názor, že človek by mal využívať rovnakú metódu orientácie, aby jeho orientačný zmysel ešte viac nezakrpatel. Existujú ale i ďalšie lekcie, ktoré sa môžeme od včiel naučiť.

Vo včeľom spoločenstve, v ktorom žije okolo 50 000 včiel na minimálnom priestore, panuje poriadok, čistota a deľba práce. Kráľovná nevládne, neexistuje žiadny centrálny orgán, ktorý by udeľoval príkazy a kontroloval. Včely majú schopnosť koordinovať prácu tisícov družiek bez centrálnej autority. Ovládajú mechanizmy trhového hospodárstva so sociálnymi prvkami v ideálnej forme. Vládne u nich priateľská súťaživosť, ktorá sa odohráva na tanečnej ploche.

Zberačky nektáru s nadšením tancujú, keď objavia hojné pole s potravou. To pobáda nezamestnané včely na spoluprácu, bez nejakého zvláštneho nátlaku. V časoch núdze si chystajú zásoby. Včely sú schopné prispôsobiť sa rôznym okolnostiam v priestore i v čase, ktoré sa často menia z hodiny na hodinu. Neexistujú u nich javy ako závisť, egoizmus, žiarlivosť alebo uprednostňovanie za vykonanú službu.

Svet Grálu: Ako môže človek prakticky využiť poznatky o orientačnom zmysle zvierat pre svoju vlastnú orientáciu?

Past: Zakaždým ma fascinuje, ako sú slepí ľudia schopní orientovať sa v meste. Pri výpadku zraku sa s primeranou podporou naučia zintenzívniť využitie svojich ďalších zmyslov. V kurzoch sa učia, ako sa majú orientovať v priestore a v doprave. Potrebujú orientačné body a musia si vštepiť do pamäte, ako sa dostať z jedného miesta na druhé. Popri slepeckých psoch je biela palica klasickou navigačnou pomôckou.

Tak ako sa orientujú nevidiaci, mali by i vidiaci ľudia urobiť všetko pre to, aby si svoj orientačný zmysel zachovali a posilnili. Možnosti sú rôzne – ja napríklad nepoužívam satelitnú navigáciu a orientujem sa podľa svetových strán, ktoré si pamätám, nech som kdekoľvek. Skôr ako navštívim cudzie miesto, vštepím si do pamäte cestu pohľadom do kvalitnej mapy. Výhodou je pre mňa asi moje povolanie zememerača. Myslím si, že používaním navigačných systémov, ktoré sú k dispozícii vodičom, cyklistom i chodcom, orientačný zmysel stále viac zakrpatieva.
 

(viac vo Svete Grálu č.31/2012 )

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia