Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Veda a reč prírody

 
Výskum myšlienok
Autor: Martin Schott a Rastislav Podivinský

Viaceré výsledky výskumov potvrdzujú, že myšlienky majú vplyv, s ktorým sa doteraz nepočítalo. Vďaka ich preukázateľnému účinku je teraz jasné, že musia aj samé ako také z niečoho pozostávať, nemôžu byť ničím. Ich pôsobenie je nenápadné, no dostatočne citeľné.

Každý bude iste súhlasiť s tým, že smutné a depresívne myšlienky podobne ako aj myšlienky optimistické a veselé silne ovplyvňujú celkový duševný, psychický i telesný stav človeka. Tu ide predovšetkým o naše vnútro, vonkajší svet akoby nimi ostal nedotknutý. Navyše sa zdá, že myšlienky nášho denného života môžu byť dosť silné na to, aby na nás doliehali i v noci počas spánku. Desivý večerný film alebo vážnejšie pracovné či osobné problémy sa nám neraz premietajú i v snoch.

Naše sny sú potom často dopletené, a to možno i preto, že sú obohatené o ďalšie myšlienky putujúce naším okolím, ktoré vníma podvedomie našej duše, uvoľnenej počas spánku. Myšlienka je niečo určité, nejaká substancia ktorá existuje, ktorú niekto najskôr sformoval. Každá taká myšlienka je spojená s tým, kto ju vytvoril, má zrejmú farbu i tvar, má aj svoj emocionálny náboj. Svedčia o tom aj niektoré umelecké diela.

POSOLSTVO VODY

Masaru Emoto, japonský výskumník a autor kníh o vode, je známy svojimi experimentmi so zmrazovaním a fotografovaním kryštálikov vody, na ktoré najprv nechal pôsobiť myšlienky alebo slová buď pozitívneho alebo negatívneho charakteru. Niektoré tiež ovplyvňoval hudbou.

Pozitívne pôsobenie na vzorky vody spôsobilo, že jej kryštály mali pekné vzory a tvary. Vplyvom negatívnych myšlienok naopak vznikli neharmonické a nepekné útvary, alebo nevznikli žiadne. M. Emoto raz fotografoval zmrazenú vzorku vody, ktorú odobral vo svojej vlasti v Shinagawe v Tokiu. S prekvapením zistil, že očakávané obrazce sa nevytvorili. Očividne asi nešlo o dobrú vodu.

Poprosil však 500 svojich študentov z rôznych častí Japonska, aby na túto vzorku vody, ktorú položil na svoj pult, posielali dobré myšlienky. Následné fotografie potom zobrazovali pekné kryštalické štruktúry. V inom experimente zasa nechal na jednu vzorku vody pôsobiť peknú klasickú hudbu, ďalšej vzorke „púšťali“ heavy-metal s nepeknými textami. Prvá vzorka vytvorila nádherné kryštály, v druhej vzorke sa nevytvorili kryštály žiadne.

RAJČINY PROFESORA HOFFMANNA

V roku 1991 na podnet profesora Manfreda Hoffmanna vyhlásilo bavorské rádio „Hier und Heute“ experiment, ku ktorému boli prizvaní poslucháči tohto rádia. Prihlásili sa stovky poslucháčov. Náhodným výberom dostalo príležitosť 100 záujemcov. Vybrané osoby sa zúčastnili pokusu, ktorý mal preukázať, či je možné pozitívnymi myšlienkami ovplyvňovať vývoj rastlín. Každý účastník dostal písomné inštrukcie a šesť priesad rajčín rovnakého veku, sorty a dátumu výsadby.

Týchto šesť rastlín museli rozdeliť na dve skupiny, ktoré zasadili vedľa seba v rozstupe približne jedného metra. Obidve skupiny rajčín mali vyrastať pri rovnakých svetelných a tepelných podmienkach, v rovnakej pôde a rovnako zavlažované a hnojené. Každý týždeň sa zaznamenávali údaje ako výška, začiatok kvitnutia, prvý náznak tvoriaceho sa plodu a počet plodov. Navyše sa vykonávali neohlásené kontroly. Rajčiny sa nesmeli skonzumovať, ale boli odovzdané na laboratórny rozbor kvality. Rozhodujúcim momentom pokusov bolo mentálne pôsobenie na rastliny.

Na to poslúžilo už zmienené rozdelenie rastlín do dvoch skupín. S jednou skupinou mali účastníci pokusu vybudovať „emocionálny vzťah“: rastliny denne láskyplne pozdravili a viackrát denne sa im priateľsky buď v myšlienkach alebo nahlas prihovárali. Ostatné tri rastliny dostali také isté množstvo svetla a vody, ale zostali bez tejto ľudskej náklonnosti.

Účastníčka experimentu Uta Ebbinghausenová z Meckenheimu v prvom týždni pokusu nespozorovala medzi oboma skupinami žiaden zreteľný rozdiel. „Annu, Bertu a Cecíliu“ ako pokrstila svoje tri rastliny, každé ráno pekne pozdravila a viackrát za deň sa im prihovárala. Nezdalo sa jej správne nehovoriť s ostatnými tromi, no kvôli pokusu to vydržala. “Pred ôsmym týždňom bolo zjavné, že rastliny ku ktorým som sa prihovárala, rýchlejšie rástli a boli väčšie. Najväčšie plody mala po takmer troch mesiacoch Cecília, ktorá bola pôvodne problémový prípad.

Keď som ju dostala, mala nalomenú stonku. Táto rastlina bola na konci pokusu najvydarenejšia, venovala som jej najviac starostlivosti.“ Predavačka kníh Sibylle Hofmannová sa svojim rastlinkám prihovárala napríklad takto: ”ach, vy ste mi opäť podrástli, pekne, že ste tu. Slniečko svieti, takže sa vám dnes bude dobre dariť. Môžete opäť pekne podrásť…“ Rozdiel medzi oboma skupinami sa u nej prejavil už v prvom týždni. “Trojica, ktorú som nikdy nezabudla pochváliť, rástla vlastne od začiatku rovnomerne.

Kvety sa ukázali skôr a boli silnejšie ako ostatné. Mali skôr, viac,
krajšie a väčšie plody. A ich listy zostali aj dlhšie zelené.” Na konci vegetačného obdobia priniesli účastníci plody a vypísané protokoly. Porovnanie hmotnosti plodov prinieslo zaujímavý výsledok: plody „hýčkaných“ rastlín boli ťažšie o 22,4 %. No rozdiely v kvalite medzi oboma skupinami nedokázali preukázať ani renomovaní labužníci pri ochutnávke ani chemické laboratórne vyšetrenia. Profesor Hoffmann bol na začiatku pokusu skeptický.

Dostal však odpoveď na to, prečo majú niektorí ľudia zvláštne nadanie v zaobchádzaní s rastlinami a stromami, ktorým všetko pod rukami kvitne a nápadne rastie, bez toho, že by sami mali na to logické vysvetlenie. Tento fenomén si vysvetľuje tak, že títo ľudia cítili k svojim chránencom „zvláštny vnútorný vzťah“. Pokus s rajčinami to iba potvrdzuje.

ZODPOVEDNOSŤ

Viaceré výsledky výskumov potvrdzujú, že myšlienky majú vplyv, s ktorým sa doteraz nepočítalo. Vďaka ich preukázateľnému účinku je teraz jasné, že musia aj samé ako také z niečoho pozostávať, nemôžu byť ničím. Ich pôsobenie je nenápadné, no dostatočne citeľné. Nevzťahuje sa len na prejavy mozgu, presahuje osobný okruh jednotlivca bez obmedzenia na miesto alebo vzdialenosť.

Všetky pokusy a poznatky zreteľne hovoria o tom, že myšlienky ako “diela“ ľudí majú vplyv na materiálny svet, ničivý alebo budujúci, presne podľa našej vôle. Výskum myšlienok viacerých bádateľov priniesol nový, rozšírený pohľad na zodpovednosť ľudí, ktorá nekončí len pri slovách a skutkoch. Kladie dôraz aj na zodpovednosť myšlienkovej dielne každého človeka: jej dôsledky sú viditeľné v materiálnom i nemateriálnom svete a na každého si počkajú tu či na druhom brehu.
 

(viac vo Svete Grálu č.24/2010 )

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia