Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Svet Grálu č. 39 / 2014
Tu si môžete objednať časopis!

Tu si môžete objednať predplatné!

Svet Grálu č. 39 / 2014
Téma:  Ako prekonať strach
marec 2014 - máj 2014
vyšlo 1.3. 2014


Na úvod...
Téma: Bojíme sa smrti = bojíme sa života?
Rozhovor: Vyrovnať sa s utrpením
Na zamyslenie: Šťastnú cestu
Spoločnosť: Pozor, sprisahanie!
Zdravie: Chuťový dizajn
Homeopatia: Homeopatia v záhrade
Téma: Život so strachom
Fejtón: Láska a strach
Zdravie: Môj nový spoločník Parkinson
Fotoreportáž: Maroko
Výchova: Všetky antény sú na príjme
Náboženstvo: Ježiš Kristus a Turínske plátno
Náboženstvo: Filón z Alexandrie
Poviedka: Zakrytá ikona
Spoločnosť: Šikanujú vás?
Život: Ako využiť svoje schopnosti?
Ježišove podobenstvá: O zverených hrivnách
Recenzia: Volanie netvora
Názory: Listy čitateľov
Na záver...
  Z obsahu 39. čísla marec 2014 - máj 2014:

 

Na úvod...
Kdesi som sa dočítal, že strach je najnebezpečnejšou a najdeštruktívnejšou emóciou – mať strach je vraj oveľa horšie, než mať zlosť alebo pociťovať nenávisť. Je pravda, že práve strach dokáže človeka úplne ochromiť, vziať mu chuť do života a celkom ho sociálne znemožniť, ak prerastie do chronického stavu. V čase, keď ešte neboli tabletky na upokojenie také rozšírené ako dnes, dal sa doktor Edward Bach do dialógu s prírodou a objavil tak zdroj jednej zo svojich dvanástich kvetových esencií – Topoľ osikový.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Téma:
Bojíme sa smrti = bojíme sa života?

Existuje nekonečné množstvo strachov, preto nemá význam ich vymenovávať. Napriek tomu je medzi nimi jeden, z ktorého vyrastá prevažná väčšina všetkých ostatných. Je to strach zo života, známy skôr ako strach zo smrti. Jeho príčinou je nevedomosť o živote, a tým takisto nevedomosť o smrti. Mnoho ľudí sa síce snaží dať najavo, ako sa smrti neboja, ale väčšina týchto statočných sa napriek tomu obáva neúspechu, nedostatku, straty zdravia alebo majetku. Tak predsa len nechtiac dokazujú, že sa života a jeho konca boja.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Rozhovor:
Vyrovnať sa s utrpením

Rozhovor s Pavlom Kalpakcisom
„V bezvýchodiskovej, ťažkej situácii, keď sa zmysel života a žitia celkovo stráca, je možné nájsť niečo, čo životu práve vďaka tomuto utrpeniu zmysel dáva. A to ešte zmysel hlboký, často naplnený nejakou hodnotou,“ hovorí logoterapeut Pavel Kalpakcis. Vraj – keď viem, prečo trpím, keď viem, že to má nejaký zmysel, tak nachádzam aj odpoveď – cestu, ako toto utrpenie znášať.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Na zamyslenie:
Šťastnú cestu

Šťastnú cestu! Toto želanie často znie z autorádia počas mojich ciest. Ako sa hodí k situáciám, s ktorými sa na cestách bežne stretávam! Človek pozoruje ľudí, ktorí možno ešte pred pár minútami sypali vtáčikom do kŕmidla slnečnicu, a teraz za volantom zúria a divo gestikulujú, pretože vodič pred nimi si nebol istý, či má odbočiť ihneď alebo až na nasledujúcej ulici. Ešte horšie sú reakcie, keď na semafore zasvieti zelená a niekomu zhasne motor. Nielen začiatočníkom je v takej chvíli horúco. Každý účastník cestnej premávky určite tieto situácie pozná. Je udivujúce, aké energie sa uvoľňujú, keď niekto iného brzdí alebo ohrozuje.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Spoločnosť:
Pozor, sprisahanie!

Pristátie Američanov na Mesiaci zinscenoval Stanley Kubrick vo fi lmovom štúdiu, Hitler žije v gigantickej jaskyni pod Antarktídou, svet ovládajú zo zákulisia ilumináti, sionisti, Rothschildovci a slobodomurári, AIDS pochádza z tajného laboratória americkej vlády, do kondenzačných stôp za lietadlami sú primiešavané tajomné substancie kvôli manipulácii s počasím a s ľuďmi, s UFO udržiavajú vlády tajné kontakty… a Elvis Presley a Bruce Lee dodnes žijú!
SVET GRÁLU 39/2014
 


Zdravie:
Chuťový dizajn

Éčka v potravinách
Jedna veľká potravinárska firma nechala urobiť prieskum obľúbenosti určitých chutí. Ak sú totiž chuťové tendencie spotrebiteľov známe, je možné podľa želania „vyčarovať“ zodpovedajúce potraviny. K čarovným trikom dizajnérov patrí využitie emulgátorov, pretože sú schopné na seba pevne viazať látky, ktoré by sa v prírode za normálnych okolností odpudzovali. Keby spotrebitelia vedeli, prečo je klobáska taká chrumkavá, omáčka pripomína babičkinu kuchyňu, prečo čokoláda chutí smotanovo-krémovo a jogurt sa v ústach rozplýva „ovocne ľahko“, a keby tušili, prečo maslový krém v torte chutí celkom ako skutočné maslo, často by nevychádzali z údivu, no asi ani z pobúrenia.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Homeopatia:
Homeopatia v záhrade

Keď je možné liečiť a vyliečiť ľudí a zvieratá, zdá sa logické, že rovnaký princíp môže fungovať aj pri rastlinách, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou nášho sveta. Záhrada je zdrojom radosti mnohých ľudí a tesné spolužitie s prírodou obohatí mladú i staršiu generáciu. Keď niektorá rastlina ochorie, nie je potrebné siahať hneď po ťažkom kalibre a striekať jedovatými postrekmi. Homeopatickým ošetrovaním rastlín používanie bežných chemických postrekov minimalizujeme a často i úplne nahradíme. A keď nič iné, šetríme tým naše životné prostredie i rodinný rozpočet. Samozrejme nepôjde všetko bez problémov, ale i neúspechy sú cenné, pretože nás posúvajú ďalej.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Téma:
Život so strachom (1)

Od strachu k panike
Strach k ľudskému životu patrí. Je prospešný, pretože nás varuje pred nebezpečnými situáciami. Vďaka nemu naši predkovia prežili – je teda úplne normálne báť sa!
Všetci strach poznáme z detstva. Takisto v dospelosti je normálnym sprievodným javom určitých situácií či fáz života. Kto nemal niekedy nočné mory? Strach a starosti občas prevládajú, inokedy zase ustúpia do úzadia a sotva sa nás dotýkajú.
Niekedy však strach začína riadiť a obmedzovať náš život, začíname sa báť bez zjavných príčin, až sa začneme vyhýbať niektorým situáciám alebo celým oblastiam života, prípadne ustupovať pred bežnými výzvami sociálneho života. Vtedy strach prestáva byť varujúcim elementom a vypovedá o narušení duševnej rovnováhy.
Takéto poruchy strachu, ako ich nazýva psychológia, patria k najrozšírenejším psychickým ochoreniam dnešnej doby. Novou sériou článkov v našom časopise budeme objasňovať príčiny strachu, a ukazovať aj cestu, ako ich prekonať.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Fejtón:
Láska a strach

Milujem psov. Som do nich zamilovaný, so zatajeným dychom sledujem ich pohyby, správanie, krásu. Dokážu ma zastaviť uprostred zhonu, zabudnem pri tom na pochabé starosti mestského človeka uprostred bláznivého zhonu mestských starostí. Stojím a pozerám na nich nehybne, aby som ich nerušil pri obradoch – zbytočná obava, sú do nich tak zabratí, že im ľudský červ nestojí za pohľad, povedal by som „za zavetrenie čumákom“.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Zdravie:
Môj nový spoločník Parkinson

Mám 45 rokov, tri deti, som dvakrát rozvedená a mám Parkinsona. Nemala som to v živote ľahké, no viem, že mohlo byť aj horšie. Často spomínam na mnohé okamihy v mojom živote, ktoré neboli príliš pekné: odvykacia kúra, liečba a všetko ostatné, čo bolo okolo toho. A potom si poviem jedno: život ide ďalej a je na mne, aby bol čo najlepší. Keď mám deň, ktorý nie je ideálny, teším sa na zajtrajšok s nádejou, že iste bude lepší. Nebolo to tak vždy; kým som sa s chorobou vyrovnala, prešla som dlhú cestu.
Keď som vtedy prišla do nemocnice, mala som strach, bola som unavená a už vôbec som nechcela stretnúť ďalšieho lekára, ktorý sa bude znova na všetko možné vypytovať, a ja nebudem vedieť odpovedať. Bývala mi zima, cítila som sa unavená. Aj môj priateľ Detlef býval unavený. Pred štyrmi mesiacmi prekonal srdcový infarkt. A ja mu ani nemôžem pomôcť!
SVET GRÁLU 39/2014
 


Fotoreportáž:
Maroko

Táto zem nie je pre ženy
Milé dámy, je to s manželom na nevydržanie? Chodíte do práce ako on, a ešte máte na starosti celú domácnosť, deti, psa, mačku a rybičky? Chýba vám v živote pocit skutočnej slobody? Ako terapiu odporúčam ísť trebárs do Maroka. Nie na pláž, ale zobrať plecniak na chrbát a spávať u miestnych. Spoznáte život z inej perspektívy.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Výchova:
Všetky antény sú na príjme

12 zlatých pravidiel úspešnej výchovy  (6)
Nedávno s nami jedna matka hovorila o svojom synovi. Učiteľka ho občas pošle zo školy domov skôr, pretože je nesústredený, nedokáže udržať svoju pozornosť. Svojím správaním narúša priebeh vyučovania. V triede je ešte jeden taký žiak a sťažujú učiteľke život.
A čo ak také nesústredené deti sami „vyrábame“? Svojimi myšlienkami, rečou, konaním a celkovým pôsobením – väčšinou nevedome? Je vôbec pravdivé, čo si myslíme? Môžeme s istotou tvrdiť, že tento chlapec je nesústredený, nepozorný? Podľa našich skúseností deti zrkadlia to, čo v nich vidíme. Ich správanie je obrazom nášho duševného rozpoloženia; deti majú spústu antén neustále pripravených prijímať. Často bývajú označované nejakou diagnózou len preto, že nezodpovedajú všeobecnej predstave o „normálnom“ – teda prispôsobivom dieťati. Vláčime ich od jedného špecialistu k druhému a každý nájde niečo, čo nezodpovedá „normálnemu“ vývoju dieťaťa.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Náboženstvo:
Ježiš Kristus a Turínske plátno

Život, smrť a zmŕtvychvstanie Syna Božieho v novom svetle
Pre mnoho kresťanských cirkví je Ježiš Syn Boží, ktorý svojou smrťou na kríži vykúpil ľudstvo a zmieril ho s Bohom. Cirkvi očakávajú od svojich veriacich vieru v „nepoškvrnené počatie“ Panny Márie a „zmŕtvychvstania telom“, pretože Ježišov hrob sa našiel prázdny, len rubáš zostal. Ale je tento rubáš skutočne jednoznačným dôkazom Ježišovho „Božstva“ a jeho zmŕtvychvstania? A ako je to vlastne s tajomným Turínskym plátnom? Tieto otázky na základe historických výskumov a vízií týchto udalostí nachádzajú teraz presvedčivé odpovede.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Náboženstvo:
Filón z Alexandrie

Približne v rovnakej dobe ako Ježiš, žil v Alexandrii istý židovský teológ a filozof, ktorého diela mali veľký význam pre rané kresťanstvo, zatiaľ čo na vývoj judaizmu začali vplývať až v 19-tom storočí: Filón z Alexandrie (cca 13 pr. Kr.–50 po Kr.). Tento učenec o živote a pôsobení Ježiša vôbec nevedel. Filón žil v dobe helenizmu, keď sa po smrti Alexandra Veľkého (356–323 pr. Kr.), gréčtina stala svetovým jazykom. V oblasti Stredozemného mora vtedy poznal grécku filozofiu každý učenec. Filón ako pravoverný Žid chcel židovské náboženské chápanie spojiť s gréckou filozofiou, aby priblížil židovské náuky nielen hebrejskému svetu.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Poviedka:
Zakrytá ikona

V detstve ma neustále trápila otázka: Je pravda, že Boh všetko vidí? A tak raz, práve keď som rozdúchavala samovar, som si pomyslela: a čo takto vyskúšať, či Boh naozaj všetko vidí, alebo nie? No a tak som snovala plán. Postavila som samovar na stôl a hľadiac na cukorničku som usilovne premýšľala, ako si nasypať do čaju nie dve lyžičky, ale tri. A aby to Pánboh nevidel, prehodila som cez ikonu šatku a ešte som i konce zastrčila, aby nad samovarom len tak neviseli.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Spoločnosť:
Šikanujú vás?

Čoraz viac ľudí sa sťažuje na mobing v práci. Čo to je a ako sa účinne brániť?
Pojem „mobing“ (druh rafinovanej šikany) prvýkrát použil v roku 1933 profesor Dr. Heinz Leymann v knihe: „Mobing a psychoteror na pracovisku“. Mobing popisuje situácie, pri kto rých je človek (alebo aj viac ľudí) „zahnaný do úzkych“, pričom je zraňovaný vo svojej integrite. Môže ísť o skryté, aj o otvorené útoky a ponižovania.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Život:
Ako využiť svoje schopnosti?

Trápi ma určitá bezradnosť v tom, na čo sa mám v živote zamerať. Rád by som robil niečo, čo zodpovedá môjmu talentu a schopnostiam – ale ako ich zistím? Ako spoznám, čo je mojou úlohou, mojím poslaním? Chcel by som, aby skončil nepríjemný pocit, ktorý sprevádza môj život.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Ježišove podobenstvá:
O zverených hrivnách

Ježiš bol so svojimi učeníkmi a s tými, ktorí sa k nemu hlásili, na ceste do Jeruzalema. Jeho sprievodcovia si vo svojom vnútri želali, aby sa tam dal poznať ako kráľ, a tým ustanovil Kráľovstvo Božie na Zemi. Syn Boží poznal ich myšlienky, a preto im porozprával príbeh o jednom urodzenom pánovi. Knieža zamýšľal odcestovať do vzdialenej krajiny, kde mal byť povýšený na kráľa a hneď nato sa vrátiť späť. Než však vyrazil, povolal k sebe niekoľko svojich služobníkov, ktorí mali spravovať jeho ríšu. Každému dal rovnaké množstvo peňazí a prikázal im, aby do jeho návratu s týmto imaním dobre hospodárili.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Recenzia:
Volanie netvora

Recenzia knižky pre deti
Conor McRailey je mladý 13-ročný chlapec, ktorý to v živote nemá ľahké. Žije v dome so svojou vážne chorou matkou, ktorá je takmer neustále pripútaná na lôžko. Jeho otec si založil novú rodinu v Amerike a svojho syna navštevuje stále zriedkavejšie. Conor je tak pri vedení domácnosti odkázaný sám na seba. Túto úlohu zvláda bez problémov, dokonca je nespokojný, keď po čase príde na návštevu babička, aby pomáhala s domácimi prácami. Conor ju však nemá príliš v láske, pretože sa k nemu správa panovačne.
SVET GRÁLU 39/2014
 


Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Hlavná 85, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 39/2014       
 


Na záver...
„Nastúpiť cestu nahor vyžaduje odvahu. Človek musí prekonať strach, že stratí tých, ktorých má rád. Až keď cestu nastúpi, zistí, že je to jediný spôsob, ako ich nestratiť - pokiaľ i oni smerujú nahor.“
MUDr. Jan Palouček
SVET GRÁLU 39/2014
 


Tu si môžete objednať časopis

Tu nájdete elektronickú verziu časopisu
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!