
Werner Huemer: 100 odpovedí na životné otázky
Má duševné utrpenie hlbší zmysel?
Otázka:
Už dlhé roky sa cítim v živote sama a opustená, a od svojho bytia len ťažko očakávam niečo dobré. Nevzdávam sa však a pýtam sa, či sa v prekážkach, ktoré vnímam ako veľké duševné utrpenie, skrýva vyšší zmysel?
Odpoveď:
Zážitky, utrpenia, jedno či telesného alebo duševného rázu, ponúkajú vždy aj možnosti na vnútorné dozrievanie a väčšinou majú hlbšiu príčinu. Tú však, ponorení do prežívania a utrpenia svojich životov, nedokážeme tak ľahko rozpoznať.
To však snáď ani nie je nutné. Miesto otázky: „Prečo to všetko prežívam?” je väčšinou oveľa dôležitejšia otázka: „Na čo svoju životnú situáciu využijem? Čo z nej urobím?”
Každé osudové prežitie môžeme vnímať aj ako príležitosť, ktorú nám život ponúka. Ako úloha, za ktorej splnenie sa človek vedome postaví. Táto úloha môže spočívať aj v znášaní duševného utrpenia, v prekonaní prekážky, v rozhodnutí pritakať životu napriek pocitu osamelosti a opustenosti. Nevyhnutnosť vydržať všetky útrapy doteraz považované za prekážku pre život, sa tak môžu stať súčasťou osobnej životnej úlohy, môže sa stať zmysluplným rozhodnutím.
Aby bolo možné vytušiť aj vo vlastných problémoch, chorobách alebo vôbec v ťažkostiach života vyšší zmysel, vidieť ich teda v širších súvislostiach, je veľmi cenné vedieť, že naše bytie nie je tvorené len týmto pozemským životom, ale siaha oveľa ďalej nad jeho rámec. A že práve momentálne prežívanie so všetkými svojimi požiadavkami môže prispieť k duchovnému dozrievaniu.
Vedomie, že s utrpením sú spojené aj mimoriadne možnosti vývoja, by však nemalo viesť k znášaniu utrpenia ako spĺňania svojej životnej úlohy.
Pri depresiách, ktoré už nie sú len stavom prechodného krátkodobého rozladenia, je spravidla nutné vyhľadať terapeutickú pomoc.
Ďalšie články témy “Vedomie a vývoj”