Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 5/2005 - ukážka článku

SpoločnosťCHUDOBA – NEDOSTATOK PEŇAZÍ ALEBO ZLYHANIE KOMUNITY?

Chudoba vždy bolestivo “bije do očí”, nech už má podobu bezdomovca, žobrajúceho o pár drobných, alebo, čo je ešte zúfalejšie, podvyživených detí. Je bezpochyby najjednoduchšie odvracať od takých “výjavov” zrak a tým len potvrdiť, že kresťanské korene našej civilizácie už takmer odumreli. Sociálna sieť v liberálnej demokracii má však povážlivé diery a tak silnejú otázky, aký podiel na rozširovaní chudoby majú silné ekonomické skupiny a či problém chudoby a hladu naozaj vyrieši globalizácia.

Nie je chudoba len odvrátenou stranou nablýskanej prosperity ? Nasledujúci článok je pokusom analyzovať hlbšie súvislosti, ktoré s fenoménom chudoby súvisia.

Poučenie z Ladakhu - severná India

Keď v šesťdesiatych rokoch minulého storočia navštívila provinciu Ladakh na severe Indie britská novinárka Helena Norbert Hodge, ocitla sa v krajine, kam ešte nedorazil technický pokrok. Ľudia obrábali skromné jačmenné políčka, klasy z polí trhali holými rukami, ale napriek tomu z nich vyžarovala spontánna radosť. Samozrejmosťou bolo, že polia obrábalo viacero rodín spoločne podľa toho, kde bola práve práca najpotrebnejšia. Pomoc susedovi bola kľúčovou súčasťou ich života. Samozrejme bezplatná. Obydlia v tejto oblasti sú pochodové kamenné budovy s plochou strechou. Keď pani Helena požiadala miestnu autoritu – budhistického lámu, aby jej ukázal najchudobnejšie obydlie, bol vo veľkých rozpakoch. “Také tu nemáme”,- dozvedela sa. Ladakhčania pojem chudoby vôbec nechápali. “Máme všetko, čo k životu potrebujeme”, - to bolo ich presvedčenie. Po krátkom vegetačnom období, keď museli zvládnuť prácu na poli, mali dlhé obdobie pokojnejšej činnosti spojenej s výrobou látok a iných predmetov. Poznali aj niekoľkodenné sviatky spojené s veľkými postavami tibetského budhizmu, divadlo, verejné teologické diskusie. Tunajší láma bol prirodzenou autoritou, od ktorej obyvatelia očakávali pomoc v duchovnej oblasti, aj v praktických veciach života.

O niekoľko desiatok rokov sa táto idylická tvár Ladakhu takmer stratila vo víre pokroku, ktorý sem dorazil ako pomoc indickej vlády pre túto “zaostalú oblasť”.

Bolo postavených niekoľko priemyselných prevádzok, aj mesto s obytnými blokmi. Obyvateľom vidieka bola ponúknutá možnosť “zbaviť sa chudoby” a podieľať sa na tomto hospodárskom úspechu. Do Ladakhu sa začala dovážať lacná “vládna pšenica”.

Pretože táto hospodárska zmena prebehla za tak krátky čas, stal sa Ladakh unikátnym sociologickým laboratóriom. Bolo možné ako na dlani vidieť a dokumentovať, ako tieto zmeny zmenili postoje, zvyky, hodnoty a životný štýl tunajších ľudí.

Vďaka filmu a knihe H. N. Hodge “Poučenie z Ladakhu” sa tento experiment stal svetoznámym. Poučenie z Ladakhu je však mementom. Ukazuje, aký úpadok spôsobil odklon od tradičných duchovných hodnôt a  spôsobu života., ale tiež to, aké ťažké je účinky takejto ekonomickej injekcie napraviť.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 5/2005)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!