Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 10/2007 - ukážka článku

ROZHOVOR:   Šamanizmus - bohatstvo tradičnej medicíny

SG: Pani Poisson, boli ste lekárkou na vidieku, potom ste sa rozhodli angažovať sa v humanitárnych projektoch, ktoré organizujú malé miestne združenia v prospech tretieho sveta. Čo Vás viedlo k takémuto rozhodnutiu?

B. Poisson: V rokoch 1980-1985 som sa začala zaoberať analýzou osobnosti a prácou s telesnou bioenergiou. Cítila som sa priúzko v role všeobecného lekára. Totiž pri klasickom prístupe si pacient, ktorý čosi vie a čosi nevie, udržiava ilúziu, že mu niekto dá odpoveď na všetko, bez pochybností a bez ďalších otázok, pričom zanedbáva význam príznakov, ktoré sa uňho prejavujú. Ako všeobecná lekárka som sa snažila pracovať skôr v opačnom smere. No ak ako lekár navrhnete najprv pozorovanie príznakov, a pacient nedostáva rýchlo odpoveď, častokrát sa obráti na iného lekára, ktorý mu predpíše na pár dní antibiotiká. Stráca sa tak možnosť dialógu.  

Niekedy, a to je ešte vážnejšie, inštitucionálna starostlivosť vnúti človeku bezmocnosť. Napríklad pri pôrode sa veľmi rýchlo rozhoduje pre cisársky rez. Koľkokrát je žena bezmocná, a pritom ide o jej materstvo a plodnosť. V menopauze jej povedia: „Berte hormóny,“ hoci tým poprú všetko ženské, celé priame spojivo osobnosti so životom. Pochopila som, že treba viesť ľudí k tomu, aby sa chceli zaoberať sami sebou, aby objavili priaznivé účinky masáží, športovali so svojimi deťmi, našli životnú energiu a nestavali si stále bariéry zo zákazov.  

SG: Ste veľmi aktívna: navštívili ste päť krajín za šesť rokov a napísali ste dve knihy… Boli ste v Bolívii, Ekvádore, Bangladéši, Guatemale, Kolumbii, Indii, Pakistane. Čo Vás ženie ísť tak ďaleko?

B. Poisson: Keď ste na ceste, ani neviete, kam idete, len kráčate, postupujete ďalej… a keď príde čas, rozhodnete sa.  

Moje prvé skúsenosti boli svedectvá ľudí, prvé kroky, čas pozorovania. Na prvej ceste mi išlo hlavne o to, aby som pozorovala a spoznala život v treťom svete, neskôr som už mohla lepšie formulovať vlastné zámery a pracovať na nich. Najprv som oslovila veľké mimovládne organizácie, ale nezaujali ma ich návrhy, asi by som sa necítila v takej práci dobre.

Dozvedela som sa o jednom projekte v Guatemale, ktorý pripravili priatelia z Ardèche a išla som sa pozrieť, čo sa deje v ich dedine.  

Je to skôr tak, že udalosti prichádzajú ku mne, nie ja k nim. Vstupujú mi do cesty ako možnosť. Priatelia z dediny v Ardèche mali družbu s dedinou v Indii, a tak som sa im rozhodla napísať. Odpovedali mi hádam až s priveľkým nadšením, mala som dojem, že niekedy čakajú matku Terezu. Ja som prichádzala bez peňazí, nebola som sponzorom. Bolo treba uviesť veci na správnu mieru. Povedala som im, že možno nezodpovedám celkom ich predstavám, ale aj tak by sme mohli spolu niečo podniknúť. Bolo tisíc možností, ako konať, lebo ľudia boli ochotní spolupracovať a boli medzi nimi aj zdravotné sestry bez práce. Okrem toho sa tam niektorí ľudia dlhšie zaoberali liečením bylinkami, ako napríklad brat Shanti v južnej Indii, ktorý mal v susednej dedine bylinkárstvo… Teda v tom spočíval tvorivý začiatok.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 10/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!