Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             
Svet Grálu 11/2007 - ukážka článku

ŽIVOTNÝ ŠTÝL:   ŽIVOT BEZ MÄSA

„V zdravom tele zdravý duch.“ Toto slovenské príslovie veľmi výstižne vyjadruje vzťah telesného zdravia človeka k stavu jeho ducha. Zahŕňa zároveň aj súlad, potrebu harmónie medzi nimi: ak duch nerešpektuje potreby tela, oslabuje tým nástroj svojho pôsobenia. Ak sa naše telesné potreby vymknú rozhodnutiam ducha, bránia mu v jeho rozvoji. Ako vplýva na tento súlad mäsitá strava?

Vegetariánstvo je stravovanie založené na rastlinách: zelenine, ovocí, obilninách a strukovinách. Celkom vyraďuje zo stravy mäso, údeniny, ryby, morské živočíchy. Živočíšne produkty ako vajcia, mlieko a mliečne výrobky sú vegetariánmi akceptované v rôznej miere.

Radikálnejšia forma vegetariánstva – vegánstvo – vylučuje živočíšne produkty zo stravovania úplne.

Spotreba mäsa na Slovensku je nižšia ako v takmer všetkých štátoch EÚ.

Táto skutočnosť však pravdepodobne nevyjadruje uvedomelosť občanov našej krajiny, skôr ju možno chápať ako jeden z ukazovateľov životnej úrovne. Vo vzťahu k mäsitej strave jestvuje široké spektrum prístupov, no badať istú polarizáciu: na jednej strane nezdravý, agresívne presadzovaný trend „fast food“ a jeho prívrženci, na druhej zas stúpenci vegetariánstva alebo menej vyhraneného, zdravého životného štýlu, ktorí mäso zo stravy úplne nevylúčili, no preferujú napr. hydinu a ryby.

Podľa vegetariánov je mäso zodpovedné za mnohé choroby a malo by sa celkom vyradiť zo stravy. Prečo?

Vyradenie mäsa z jedálneho lístka odporúčajú vegetariáni z viacerých dôvodov. Súvisia s anatómiou, medicínou, dietetikou, etikou i ekonomikou. Hlavným argumentom je však to, že mäso poškodzuje zdravie, lebo zaťažuje telo toxínmi a narúša tak funkčnosť tkanív i orgánov.

Tieto argumenty často presvedčia mnohých, aby sa zriekli mäsa a tým získali predpoklady pre zdravší život. No tu nejde iba o telo; človek nie je len to, čo vidíme. Ľudské telo je „obal“ ducha, viditeľná, malá časť skutočnosti. Ak chceme zodpovedne pristupovať k otázke „Mäso – áno, alebo nie?“, musíme vziať do úvahy existenciu ducha so všetkými interakciami, prebiehajúcimi medzi telom a duchom.

(ukážka článku, SVET GRÁLU 11/2007)

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!