Informácie mailom 

   Zaregistrujte sa a                
   budeme vám posielať        
   informácie mailom
      
       

 Svet Grálu 

   Zoznam  časopisov               
   e-časopis                                

 Servis 

   2 % z dane                            
   Kontakt na redakciu             

Svet Grálu č. 35 / 2013
Tu si môžete objednať časopis!

Tu si môžete objednať predplatné!

Svet Grálu č. 35 / 2013
Téma:  Naše minulé životy. Prečo ich nepoznáme?
marec 2013 - máj 2013
vyšlo 1.3. 2013


Na úvod...
Fejtón: Reinkarnácia
Téma: Kým ste boli v minulom živote?
Téma: Barbro Karlén - "Keď som bola Annou Frankovou"
Téma: Tajomstvo zrodenia
Výchova: "Ako nemyslieť na ružového slona" - 12 zlatých pravidiel výchovy
Rozhovor: Každý má na výber, keď vie, ako na to
Zdravie: "Odvďačia sa mi dôverou"... hovorí Siegfried Mössner
Pohyb: Osvieženie za minútku
Posolstvo Grálu: Od "Listov Grálu" k trojzväzkovému "Posolstvu Grálu"
Duchovný svet: Božia iskra v nás
História: Keď sa hranica rozhorela
Civilizácia: "Krvavý" palmový olej z Indonézie
Duchovný svet: Skúsenosti blízkosti smrti: Ilúzia, či realita?
Recenzia: Železná lady
Náboženstvo: Ukrižovanie Ježiša - je biblická interpretácia pravdivá?
Hudba: Georg Friedrich Händel
Odpovede na životné otázky: Prečo mal Kristus taký hrozný osud?
Život: Skrytý zmysel starnutia
Názory: Listy čitateľov
Na záver...
 
  Z obsahu 35. čísla marec 2013 - máj 2013:

 

Na úvod...
Ako mnohé iné pojmy, tak aj myšlienka reinkarnácie veľmi často padne za obeť povrchnému úsudku. Je to výmysel new age, je to budhizmus, je to hinduizmus, je to nezmyselná viera, že sa človek narodí ako krava a krava ako človek. Takto je vec rýchlo vybavená ešte skôr, ako by mohla začať znepokojovať. Keďže je myšlienka reinkarnácie zvyčajne považovaná za vynález východných náboženstiev, ba dokonca za antikresťanskú ideu, nerád sa púšťam do reči na túto tému len tak, bez prípravy. Myslím si, že je lepšie hovoriť najprv, a predovšetkým, o duši. Veríme, že má človek dušu? Nehmotný princíp, ktorý je tým, čo je v nás nejakým a tajomným spôsobom nesmrteľné? Povedzme, že áno a povedzme, že dušu nebudeme hľadať niekde vo fyzickom tele. Hovorme však o ľuďoch, ktorí veria v existenciu nesmrteľnej duše a na základe kréda by to malo platiť o všetkých kresťanoch.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Fejtón:
Reinkarnácia

V celom dome presne o polnoci  zhaslo svetlo. Ešte minútu predtým bol domáci večierok v plnom prúde. Na stoloch namiesto tanierov trónili poháriky. Spoločnosť sa v rozľahlej obývacej izbe rozdelila na malé debatné skupinky. „Veda uznáva iba to, čo dokáže pochopiť,“ poučoval svojich poslucháčov pri krbe docent Pergner, „čo nechápe, to neexistuje“.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Téma:
Kým ste boli v minulom živote?

„Kým som bol v minulom živote?“ Pýta sa mladý muž veštice sediacej pred ním. Žena sa mu uprene pozrie do očí a po chvíľke napätého čakania mu odpovie: „Ste veľmi vnímavý a silný muž. Vy to predsa už tušíte. Boli ste mocným panovníkom, ktorý si podrobil mnohé národy. Vy ste boli Alexander Veľký!“ Muž sa pousmeje, jeho oči prezrádzajú uspokojenie aj akési napätie. Počul, čo chcel počuť. Viac nepotrebuje. Ochotne veštici zaplatí a poznamená, že je naozaj talentovaná a určite ju svojim známym odporučí. Domov odchádza spokojný, jeho chôdza je sebavedomejšia a istejšia, jeho ego dostalo novú potravu. „Áno, vždy som tušil, že som bol niekým výnimočným. Tak mnohé veci sa tým vysvetľujú a dostávajú zmysel!“
Znie to ako lacný a predvídateľný scenár k druhotriednemu filmu. Predsa však je v dnešnej dobe veľmi aktuálny...
SVET GRÁLU 35/2013
 


Téma:
Barbro Karlén - "Keď som bola Annou Frankovou"

Anna Franková sa narodila roku 1929 v nemeckej židovskej rodine. Keď mala trinásť rokov, ukryla sa celá jej rodina pred prenasledovaním nacistov v Amsterdame, v zadnom trakte kancelárskej budovy. Krátko predtým začala Anna, citlivé a zjavne talentované dievča, písať svoj svetoznámy „Denník Anny Frankovej“. Väčšina z neho je venovaná životu v stiesnených priestoroch úkrytu, zaznamenávanému vnímavými očami dospievajúceho dievčaťa. Dva roky potom bol úkryt prezradený a všetci jeho obyvatelia boli odvezení do koncentračného tábora. Späť sa vrátil len otec Otto Frank.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Téma:
Tajomstvo zrodenia

Ukážka z diela Vo svetle Pravdy – Posolstvo Grálu
Ľudia nevedia, čo tým činia, keď hovoria, že je veľká nespravodlivosť v tom, v akých pomeroch sa človek rodí!
Jeden zanovito prehlasuje: „Ak je nejaká spravodlivosť, ako sa môže narodiť dieťa, zaťažené dedičnou chorobou! Nevinné dieťa musí spolutrpieť za hriechy rodičov!“
Iný zase povie: „Jedno dieťa sa rodí v bohatstve a druhé v trpkej chudobe a núdzi. Z toho nemôže vyrásť viera v spravodlivosť.“
Alebo: „Pripusťme, že rodičia majú byť potrestaní, potom ale nie je správne, že trestom je nemoc a smrť dieťaťa. Dieťa musí predsa pri tom trpieť nevinne.“
Takýchto a podobných názorov koluje medzi ľuďmi na tisícky. Niekedy i vážne hľadajúci si tým lámu hlavy.
Jednoduchým prehlásením, že „nevyspytateľné sú cesty Božie, ktoré privádzajú všetko k dobrému“, neodstráni sa zo sveta to nástojčivé „prečo“. Kto sa chce tým uspokojiť, musí sa s tým ľahostajne zmieriť, alebo každú spýtavú myšlienku musí v zárodku potlačiť ako neoprávnenú.
Ale tak to nebolo chcené! Otázkami sa nájde pravá cesta. Ľahostajnosť alebo násilné potláčanie pripomína len otroctvo. Boh však nechce mať otrokov! Nechce tupé poddanstvo, ale slobodný, vedomý pohľad nahor.
Jeho nádherné, múdre usporiadanie sa nepotrebuje zahaľovať do mystického šera, ale skôr získa ešte na svojej vznešenej nedotknuteľnej veľkosti a dokonalosti, ak voľne leží pred nami! Svoje večné pôsobenie koná bez prestania, nezmeniteľne a neúplatne, so stále rovnakým pokojom a istotou.
Nedbá na hromženie alebo uznanie ľudí, ani na ich nevedomosť, ale vracia každému jednotlivcovi v zrelých plodoch navlas presne to, čo zasieval.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Výchova:
"Ako nemyslieť na ružového slona" - 12 zlatých pravidiel výchovy

Najdôležitejšie zásady úspešnej výchovy sme vám predstavili už v čísle 34. Pokiaľ ste si ich vzali k srdcu, bude pre vás v poradí tretie pravdepodobne celkom samozrejmé:
Pravidlo číslo 3
PO KAŽDOM „NIE“ DESAŤKRÁT „ÁNO“
Samozrejme, tento „výrok“ nebudeme brať celkom doslovne. Pokiaľ naše dieťa robí niečo, čo ohrozuje jeho zdravie alebo život, potom je naše „nie“ namieste. No dieťa naň zareaguje oveľa spontánnejšie a rýchlejšie, pokiaľ toto nie počúva len zriedka. Prirodzene zbystrí pozornosť.
Ak v nejakej bežnej situácii chceme vysloviť nie, skúsme sa najprv na chvíľu zastaviť a zamyslieť sa, či je tento zákaz skutočne nevyhnutný. Podľa našich skúseností je použitie slovíčka nie väčšinou zbytočné.
Pravidlo číslo 4
DÔVERUJME SVOJIM DEŤOM
Z obavy, že sa dieťaťu môže stať niečo zlé, ho často pripravíme o plnohodnotné zážitky, podnecujúce odvahu a samostatnosť. Áno, myslíme to dobre, je to predsa spôsob ako dať najavo: starám sa o teba, záleží mi na tebe. No ruku na srdce: nebránime tým svojmu dieťaťu v rozvoji?
Niektoré skúsenosti jednoducho bývajú spojené s bolesťou. Spomeňme si, ako sa naše deti učili chodiť. Tiež pritom padali, zase vstávali, a pokračovali tak ďalej v neustálom učení.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Rozhovor:
Každý má na výber, keď vie, ako na to

Rozhovor z farmy Na konci sveta
Krajina okolo Bouzova je rozprávková. Rozmanité kľukaté cesty, lesy a kopce… Akoby sa tam zastavil čas niekedy pred sto rokmi. Niet divu, že si ju pre život vybrala rodina, ktorá sa rozhodla žiť sebestačným a ekologickým spôsobom. Lenka Voštová a jej izraelský manžel Navot hospodária na osamelom statku neďaleko malej obce Střemeníčko, asi 30 kilometrov severozápadne od Olomouca. „Na mieste, ktoré si právom zaslúži názov Na konci sveta, pretože i cesta u nás končí,“ hovorí tridsaťšesťročná Lenka, ktorá sa so svojím o dva roky starším mužom zoznámila na štúdiách v Japonsku. Okolo desiatej dopoludnia nás vítajú najprv mečiace biele kozy a o chvíľu i Lenka s malým synčekom, ktorý vrtko vyskočí z jej náručia a bosý vbehne rovno do jesenným ránom ochladenej trávy…
SVET GRÁLU 35/2013
 


Zdravie:
"Odvďačia sa mi dôverou"... hovorí Siegfried Mössner, ošetrovateľ zvierat

Čo robiť, keď je kôň nevyliečiteľne alergický na seno? Siegfried Mössner zo švábskeho Brackenheimu hľadal možnosti, ako zvieratám dlhodobo pomôcť. A v tejto pomoci súčasne našiel i svoje povolanie: teraz patrí k praktickým ošetrovateľom v Nemecku – a svojou činnosťou dokazuje, čo všetko sa dá pri liečení zvierat dosiahnuť pôsobením účinných homeopatických liečiv, predovšetkým však náklonnosťou a citlivým prístupom.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Pohyb:
Osvieženie za minútku

Ako vám to zatiaľ ide s cvikmi, ktoré sme vám doteraz predstavili? Zvládli ste ich? Alebo sa vám zdá, že je ich priveľa? Možno ste len nemali čas. Básnik Gottfried Keller napísal: „Čas neplynie, on stojí, to my sa ním plavíme…“ Mohlo by to znamenať, že čas má svoj pôvod v pohybe?
Dnes tu pre vás máme naozaj výnimočnú výzvu. Sú s ňou spojené dve správy, jedna dobrá a jedna zlá. Najskôr teda tú dobrú: náš dnešný cvičebný program zaberie len minútu a je úplne jednoduchý. A tá zlá správa: teraz sa už naozaj nebudete mať na čo vyhovoriť. Aj keď – z iného uhla pohľadu je aj tá „zlá“ správa vlastne dobrá…
SVET GRÁLU 35/2013
 


Posolstvo Grálu
Od "Listov Grálu" k trojzväzkovému "Posolstvu Grálu"

História vzniku diela „Vo svetle Pravdy“
Dielo „Vo svetle Pravdy – Posolstvo Grálu“ od Abd-ru-shina, ktoré je myšlienkovou základňou redakčnej práce tohto časopisu, má históriu vzniku plnú zvratov, ktorá často vedie k chybnému pochopeniu. O súčasnej trojzväzkovej forme sa niekedy tvrdí, že nejde o autentické Abd-ru-shinovo dielo, ale o pozmenený originál. Pre vážnych čitateľov Posolstva znamenajú tieto pochybnosti závažný problém. Preto sme sa rozhodli našim čitateľom priblížiť históriu vzniku diela „Vo svetle Pravdy“.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Duchovný svet:
Božia iskra v nás

Všetci ľudia v sebe nosia mimoriadny dar. Je ním túžba po zdokonaľovaní svojej bytosti. Niekto sa túto túžbu snaží naplniť vysokým pracovným nasadením, rastom svojho vplyvu a majetku. Iný napĺňa túto potrebu zlepšovaním svojich dobrých vlastností, alebo oslobodením sa od žiadostí. Medzi nami sú aj takí, ktorí za vrchol svojho snaženia považujú splynutie s božstvom, pretože, ako sami veria, majú v sebe božské jadro. Táto snaha je však klam a prinesie človeku v konečnom dôsledku len trpké sklamanie, pretože pravé jadro človeka je duchovné, nie božské.
SVET GRÁLU 35/2013
 


História:
Keď sa hranica rozhorela

Obdobie pätnásteho až sedemnásteho storočia možno bez váhania označiť ako jedno z najtemnejších období ľudstva. Bol to čas vlády povier, strachu, nevedomosti a núdze. Viera v diabla mala v mysliach ľudí svoje pevné nezastupiteľné miesto. Diabol bol odporcom Krista, netvor, ktorý sa postavil medzi človeka a Boha, pôvodca všetkého zla, ktorého jediným cieľom je človeka zničiť. Má podobu rohatého capa, je však schopný túto podobu zmeniť na akúkoľvek inú. Je ľstivý a zákerný a má množstvo pomocníkov ochotných mu kedykoľvek poslúžiť. Okrem démonov sú to predovšetkým čarodejnice, jeho verné služobníčky, ktoré sa v noci schádzajú na sabatoch, tancujú tam a oddávajú sa najrôznejším radovánkam, vyrábajú čarovné nápoje – schopné privolať chorobu, smrť i krupobitie.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Civilizácia:
"Krvavý" palmový olej z Indonézie

Patrí dnes medzi významné obchodné komodity. Už dlhé roky sa používa pri výrobe rôznych potravinárskych produktov. Nájdeme ho v margaríne, v čokoláde, mrazenej pizzi, hotových omáčkach, ale i v kozmetike. Záujem oň však začal výrazne rásť až s rozmachom biopalív.
Palmový olej, o ktorom je reč, tak získal medzi spotrebiteľmi nálepku ekologický. A tak tí, čo uprednostňujú bioprodukty, pri jeho kúpe veria, že konajú v súlade s ochranou prírody. No je to iba zdanie; a smutné je, čo sa dnes môže pod nálepkou bioprodukt skrývať. Ukazuje sa totiž, ako sa palmový olej získava: neekologickým, ba často veľmi drastickým spôsobom.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Duchovný svet:
Skúsenosti blízkosti smrti: Ilúzia, či realita?

Sú zážitky blízkosti smrti len výplodom mozgu? Nové výsledky prírodovedeckého výskumu spochybňujú materialistické vysvetlenia zážitkov ľudí, ktorí prežili
vlastnú smrť.
Výskum smrti alebo tanatológia je v posledných desaťročiach svetovou témou. Prvou lastovičkou bola kniha „Interview s umierajúcimi“ od švajčiarskej lekárky Elisabeth Kübler-Ross, ktorá vyšla asi pred 40 rokmi. Záujem vzbudil aj bestseller „Život po smrti“ z roku 1975 od amerického filozofa Raymonda Moodyho.
V uplynulých dvadsiatich rokoch prišli neurológovia s vysvetlením, že skúsenosti blízkosti smrti sú len preludom vyvolaným nedostatkom kyslíka, stresom, vyvolaným predráždením určitých centier mozgu, či vylučovaním prirodzených substancií, účinkujúcimi ako drogy. Vedcom sa podarilo tieto stavy umelo navodiť stimuláciou určitých častí mozgu drogami.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Recenzia:
Železná lady

Vo Veľkej Británii vládnu v porovnaní s inými európskymi krajinami ženy častejšie. Ich vláda býva hodnotená ako obdobie všeobecného kultúrneho a hospodárskeho vzostupu, preto aj významné obdobia britskej histórie nesú práve mená kráľovien – menujme napríklad alžbetínsku éru 16. storočia, keď pôsobil Shakespeare, alebo viktoriánsku dobu 19. storočia. Takisto dnes vedie už viac než 60 rokov Britániu žena. Je snáď na Anglicku niečo viac ženského, než na Česku alebo Slovensku?
Jednou z najvýraznejších vládnucich žien uplynulého storočia bola Margaret Thatcherová, preslávená svojou pevnosťou a tvrdohlavosťou. Jej osobnosť približuje film „Železná lady“.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Náboženstvo:
Ukrižovanie Ježiša - je biblická interpretácia pravdivá?

Na mnohých miestach Biblie sa píše o nutnosti smrti Ježiša Krista na kríži, ktorá mala priniesť vykúpenie ľudstva. Napríklad v Liste Kolosanom 1:20 hovorí Pavol: „…aby prostredníctvom neho a v ňom bolo zmierené všetko, čo je, ako na zemi, tak v nebesiach – pretože zmierenie priniesla jeho obeť na kríži.“ Na druhej strane v Posolstve Grálu Abd-ru-shin píše, že Ježišova smrť na kríži nebola vôbec nutnou obeťou, ale vraždou Syna Božieho. Kde je teda pravda?
Z niektorých miest v Biblii môže čitateľ dospieť k záveru, že Ježišova smrť na kríži bola nutná obeť. Myšlienka „nevyhnutnosti“ ukrižovania pochádza okrem iného z postojov Pavla; v histórii cirkvi sa v rôznych formuláciách opakuje.
Dodnes patrí k najdôležitejším kresťanským dogmám viery – a tie sú v cirkevnom učení prakticky postavené na roveň tomu, čo sa traduje o Ježišovi samotnom. Každý veriaci človek sa slobodne rozhoduje, či dané dogmy dokáže akceptovať, alebo skúma a snaží sa rozlišovať medzi tradovanými názormi a tým, čo sám cíti, čo môže vyvodiť z Ježišových slov.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Hudba:
Georg Friedrich Händel

Georg Friedrich Händel sa narodil v Halle nad Sálou 23. februára 1685. Detstvo prežíval v prostredí prísnej rodiny. Jeho otec o umení nemal valnú mienku. Povolanie umelca, hudobníka považoval za spoločensky menejcenné. Túžil po tom, aby sa jeho syn stal právnikom.
Malého Georga Friedricha však priťahovala hudba. Dlho trvalo, kým rodina pochopila, že syn má mimoriadne hudobné nadanie, že je vlastne zázračným dieťaťom. Už vtedy sa vedelo, že Georg hrá dobre na čembalo a na organ.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Odpovede na životné otázky:
Prečo mal Kristus taký hrozný osud?

Z knihy 100 odpovedí na životné otázky, Werner Huemer
Nechápem, prečo mal život Syna Božieho taký tragický koniec. Ježiš predsa nebol zaťažený karmou, ako potom mohol mať taký hrozný osud? Ako sa môže v spätnom pôsobení vrátiť takáto strašná úroda, keď sejba bola vždy dobrá? Prestala snáď v tomto prípade platiť spravodlivosť Božia, pretože smrť Ježiša mala byť obeťou pre ľudstvo?
Podľa môjho názoru Ježišova smrť na kríži nebola iným, než vraždou nepohodlného nositeľa Pravdy. Neskôr sa vykladala ako božský čin spásy, pretože samotné Ježišovo učenie ako spasiteľské dielo pripadalo ľuďom príliš bezvýznamné.
Neistota voči všeobsiahlej spravodlivosti, vyjadrená vo Vašej otázke, vzniká vždy pri izolovanom posudzovaní jednotlivých udalostí. Všetko, čo sa deje, je však zákonitou súčasťou celkového diania.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Život:
Skrytý zmysel starnutia

Starnutie je pre mnohých nepríjemná skutočnosť. Zažívame ju sami na sebe ako nezadržateľné ubúdanie telesných schopností, zisťujeme, že mnohé už nejde tak dobre ako kedysi. Staroba a súmrak života je realita – máme ju prijať so škrípaním zubov, pretože sa na tomto biologickom fakte nedá nič zmeniť? Alebo má starnutie svoj zmysel, ktorý sme možno ešte nepochopili?
SVET GRÁLU 35/2013
 


Názory:
Listy čitateľov
Na tomto mieste uverejňujeme Vaše otázky a názory k témam, predkladaným v časopise Svet Grálu.
Zaujal Vás niektorý z našich článkov? Myslíte si, že k danej problematike máte čo povedať? Napíšte nám! Vaše podnety očakávame na adrese:
Svet Grálu, Hlavná 85, 040 01 Košice.
E-mail:
SVET GRÁLU 35/2013       
 


Na záver...
„Keď večer s úžasom pozorujem oblohu, to more večne vo svojich dráhach obiehajúcich svetelných telies, ktoré ľudia nazývajú slnkami alebo planétami, môj duch sa rozochvieva nad toľko miliónov míľ vzdialenými súhvezdiami až tam kdesi k prapôvodnému zdroju, z ktorého všetko stvorené prúdi a z ktorého večne nové stvorenia povstávajú.
Keď sa tu a tam prostredníctvom tónov pokúšam dať svojim vzrušeným citom hudobnú formu – ach, potom som strašne sklamaný: hodím ten počmáraný list na zem a som takmer presvedčený, že žiaden pozemšťan nebude nikdy schopný napodobniť nebeské obrazy, ktoré sa mu v šťastnej hodinke chvejú v rozcitlivenej mysli, či už pomocou tónov, slov, farieb či dláta.
SVET GRÁLU 35/2013
 


Tu si môžete objednať časopis

Tu nájdete elektronickú verziu časopisu
 

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!