Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Človek a svet

 
Vianoce – sviatky lásky
 

Opäť po roku u mnohých ľudí precitajú myšlienky hľadajúce zmysel tohto sviatku, jeho význam pre dnešného tzv. moderného človeka. Prečo ho vlastne slávime? V čom spočíva pravá hodnota tohto sviatku? Je to sviatok cirkevný, duchovný alebo občiansky? Zastavme sa na chvíľku: či si nevytvárame z Vianoc iba čisto materialistický sviatok, charakterizovaný najvyššími tržbami obchodníkov? Nevytráca sa kvôli čoraz väčšiemu pozlátku vnútorné posolstvo Vianoc? Hľadáme ho vôbec ešte?


Kľúč k prežitiu a pochopeniu zmyslu Vianoc máme každý vo svojom srdci. Určujúcim je náš vzťah k poznaniu, ktoré nám Ježiš svojím životom zanechal. Toto poznanie teraz klope na dvere nášho ducha a domáha sa vstupu.

Na nás je, aby sme tieto dvere otvorili a nechali ducha Kristovho vstúpiť do nášho vnútra. Žiada sa od nás, aby sme slová v Biblii zachytené ľuďmi prijímali svojím citom; ponechali bokom veci, ktoré z rôznych príčin nesúzvučia s naším vnútrom a sústredili sa na hlavné myšlienky Ježišovho učenia.

Vianočné sviatky môžu byť pravým impulzom, aby sme pootvorili dvere do nášho vnútra. Sú to sviatky lásky, sviatky rodinného šťastia a pospolitosti. Sú teda, alebo lepšie povedané, mali by byť, sviatkami vrúcnosti, citovými, duchovnými. Práve láska, láska k blížnemu, môže viesť človeka k pochopeniu tej Lásky, ktorú k nám ľuďom musel prechovávať Stvoriteľ, keď zoslal na Zem svojho Syna, ktorý samotný je Láska. Na ľudskú pláň, už v tých časoch voči Svetlu a poslom Svetla skôr nepriateľskú.

Žiaľ, my ľudia sme ani vtedy neprekročili svoj tieň; zato sme sťažili Ježišovi jeho pozemský život až po Golgatu. A tak sa môže mnohým stať, že nie sú schopní oddeliť sviatky vianočné od spomienkových dní veľkonočných, ktoré upozorňujú na zločin voči Láske, proti Synovi Svetla. Veľká Noc nás upomína, že zlo prebývajúce v človeku nesmie nadobudnúť prevahu. Že je nutné smerovať život k činnostiam nesúcim svetlo, k podporujúcim a pomáhajúcim hodnotám. Nejde však iba o hodnoty materiálne či iba „duchovné“, ale predovšetkým o tie, ktoré prispievajú k zrelosti ľudského ducha; tie, ktoré zmierňujú utrpenie a bezprávie.

Pomáhať teda druhému s láskou – tá je základným pilierom Ježišovho učenia. S láskou, ktorá má na zreteli v prvom rade duchovný prospech, nie snáď materiálne pohodlie. Jedine tak môžeme my ľudia voči svojmu Bohu splácať dlh za milosť zoslania Jeho Syna medzi nás.

Iste, je veľmi pekným zvykom, keď sa ľudia z lásky – na znak daru, ktorý sme dostali v Slove prinesenom Ježišom – vzájomne obdarovávajú. K Vianociam však nepristane, ak sa darčeky stanú hlavným zmyslom Vianoc. Tým nahrádzame ono duchovné, vrúcne, materiálnym, a tak zabraňujeme vstupu Svetla. Dvere nášho srdca sú privreté. Tak každoročne premeškávame príležitosť nastúpiť cestu k pravej ľudskosti a k pravému poznaniu Boha skrze lásku, ktorá k nám prúdi počas vianočných sviatkov. 

(viac vo Svete Grálu č.38/2013)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia