Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Osud a reinkarnácia

 
Keď som bola Annou Frankovou
Autor: Vítězslav Fof
 
Anna Franková sa narodila roku 1929 v nemeckej židovskej rodine. Keď mala trinásť rokov, ukryla sa celá jej rodina pred prenasledovaním nacistov v Amsterdame, v zadnom trakte kancelárskej budovy. Krátko predtým začala Anna, citlivé a zjavne talentované dievča, písať svoj svetoznámy „Denník Anny Frankovej“. Väčšina z neho je venovaná životu v stiesnených priestoroch úkrytu, zaznamenávanému vnímavými očami dospievajúceho dievčaťa. Dva roky potom bol úkryt prezradený a všetci jeho obyvatelia boli odvezení do koncentračného tábora. Späť sa vrátil len otec Otto Frank.„Moje spomienky na minulý život“

Barbro Karlén sa narodila v roku 1954 vo Švédsku, deväť rokov po smrti Anny Frankovej. Jej spomienky na predchádzajúci život pripisovali rodičia sprvoti bujnej fantázii. Meno Anna Franková im nebolo nijako známe, pretože denník holandskej školáčky nebol ešte v 60-tych rokoch preložený do švédčiny. Pre Barbro bolo nanajvýš zvláštne nazývať svojich rodičov „mami a tati“, hlavne keď cítila, že to nie sú jej skutoční rodičia. Život v takto rozpoltenom svete bol veľmi náročný.

Hoci ju rodičia mali veľmi radi, nechceli sa touto skutočnosťou zaoberať. Nikto jej nerozumel, nebolo sa komu zveriť. Roky plynuli a Barbro stále rozprávala rodičom o svojom predchádzajúcom živote. Tvrdila, že jej pravý otec si ju určite čoskoro vyzdvihne. Pýtala sa, kedy môže odísť domov. Spomenula si dokonca, že jej priezvisko bývalo „Franková“. To mala šesť rokov. Matka dievčaťa už bola natoľko znepokojená, že ju zaviedla k psychológovi.

V siedmich rokoch začala chodiť do školy a naučila sa čítať a písať. Písanie pre ňu znamenalo obrovskú úľavu, pretože papieru mohla zveriť všetko, čo by nikto iný nepochopil. Po čase bola jej izba zaplavená množstvom listov popísaných básňami, poviedkami a filozofickými esejami. Témy boli viac než prekvapivé. Ľudská povaha, smrť, hriech, odpustenie, vyššia moc, reinkarnácia, odkiaľ pochádzame, kam ideme.

Jedného dňa našiel jej listy rodinný priateľ a spýtal sa, či ich môže ukázať nakladateľovi. Rodičia priznali, že jej písanie považujú za výstrednosť, ktorej sa venuje už niekoľko rokov. Nikdy ich nenapadlo, že by diela stáli za vydanie. A tak v dvanástich rokoch vyšla jej prvá kniha s názvom „Man on Earth“ (Človek na Zemi). Razom sa kniha stala senzáciou a Barbro najčítanejšou autorkou Švédska, detským literárnym zázrakom. Len zriedka minul deň bez toho, že by sa neobjavilo interview s ňou v televízii alebo v tlači. Len málokto však vedel o jej často opakovanej nočnej more: Muž v zelenej uniforme dievča brutálnym spôsobom vlečie z úkrytu jej rodiny do opancierovaného auta.

Vo svojej prvotine však nespomína ani najmenšiu súvislosť svojej osoby so životom Anny Frankovej. V tom čase sa v škole dozvedela, že Anna Franková je známou osobnosťou. Barbro sa cítila čudne, keď učiteľka hovorila o holandskej školáčke a jej denníku. Vnímala, že je to ona, o ktorej sa hovorí. Ako si môže učiteľka dovoliť povedať to alebo ono?

Bola si však vedomá toho, že o svojich zážitkoch nesmie nikomu povedať. Spomienky boli stále živé, len Barbro sa stala mlčanlivejšia. Kľúčovým momentom bola jej cesta po Európe. Navštívila s rodičmi hlavné mesto Nemecka, Francúzska, Belgicka a Veľkej Británie. Dostala sa i do Amsterdamu. Kým v iných veľkomestách sa cítila cudzia, tu na ňu dýchol pocit dobre známeho prostredia.

Dom v Amsterdame

„Vidíš tie obrázky, mami? Sú stále ešte na svojom mieste!“ „Aké obrázky?“ Zadívala sa na stenu pozornejšie a s prekvapením zistila, že na nej žiadne obrázky nevisia. „Myslím tie, čo boli zavesené na stene priamo pred nami.“ Na matku dievčatka už toho bolo dosť. Zavolala sprievodcu a spýtala sa, či boli niekedy predtým na stene nejaké obrázky.

„Umiestnila ich tam Anna Franková, ale pred pár týždňami sme ich zložili. Návštevníci na ne siahali a obrázky tým trpeli. Skoro sa sem vrátia, tentokrát už budú umiestnené v ráme pod sklom.“ V tej chvíli si matka malej Barbro konečne uvedomila, že všetky príbehy, ktoré jej dcérka rozprávala, nie sú výplodom detskej fantázie. Bol to rozhodujúci moment, kedy pre svoju dcéru získala viac pochopenia a začala ju brať takú, aká je.

Vzťah oboch sa výrazne posunul k lepšiemu, šťastnejšiemu spolužitiu. Objala svoju dcéru s novým porozumením a do očí jej vstúpili slzy. Barbro sa spýtala mamky, či by na ňu a otca mohla počkať vonku. Pocit vo vnútri domu bol pre ňu na hranici znesiteľnosti. Otec trval na tom, že chce vidieť všetky písomnosti, predmety i záznamy, a tak malá sľúbila, že počká tesne pred vchodom a nikam sa nezatúla. Rodičia dovolili.

Dievča schádzalo po schodoch a plakalo. Bolo na smrť vydesené. Chcela ísť preč. Len von. Rýchlo z tohto domu. Bola už takmer pri dverách, keď sa vynoril muž v zelenej uniforme. Mieril na ňu. Bol skutočný! Chcela sa kryť. Zdvihla ruku. Zatackala sa a spadla. Keď sa spamätala, videla len ľahostajné tváre okolitých turistov. Neistým krokom vyšla von. Na rodičov čakala len pár minút a potom spoločne dom opustili.

V ten deň si matka konečne pripustila, že malá Barbro bola v minulom živote Anna Franková. Od toho okamihu sa výrazne zmenila. Otec bol však vo svojich názoroch silne konzervatívny. Takmer ho obťažovalo, že mal pred očami také jasné dôkazy. Cítil sa ubitý argumentami. Nechcel, aby to tak bolo. Mal svoj kresťanský svet, kde bolo všetko presne nalinkované a bolo to tak podľa neho správne. Predstava reinkarnovanej dcéry, v minulom živote židovky, bola pre neho neprijateľná. Povedal, že nechápe, ako mohla Barbro ukázať cestu k domu Anny Frankovej, poznať vymenené schody, alebo vidieť obrázky na stene. Pripustil , že na tomto mieste jeho dcéra zrejme akýmsi spôsobom bola už predtým. No viac o tom nechcel hovoriť.

„Nezáleží mi na tom, či ľudia veria, že som žila ako Anna Franková, alebo nie,“ povedala neskôr Barbro. „Sama viem, že to tak bolo a to mi stačí. Za podstatné považujem, aby ľudia porozumeli hlbokej dômyselnosti života. Toto pochopenie ich posilní a dodá im nádej. Vyrovnajú sa tak ľahšie so všetkými osudovými ranami, ktoré ich postihnú.“
 
(viac vo Svete Grálu č.35/2013)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia