Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Smrť a druhý breh

 
Čo prežíva duša počas spánku?
Autor: Corinna Hübener
Význam, aký snovým prežitiam prikladáme, vo veľkej miere odzrkadľuje náš pohľad na svet a človeka. Pokiaľ niekto verí len na matériu, je pre neho človek iba fyzickým telom, s mozgom ako riadiacim centrom.  Pokiaľ však predpokladáme, že my ľudia nie sme len telá, a že naše vnútro je duchovnej povahy, potom by v skutočnosti mohlo ísť o zážitky duše. Tým by otázka „Kde trávime noc?“ získala nový, dôležitý význam.

V SNE SA VNÚTORNE PREBÚDZAME

Richard Steinpach (1917 – 1992) formuloval vo svojej pozoruhodnej kapitole s názvom „Lebo im Pán nadelil v spánku“: „... ťažko o nás samotných vypovie niečo tak silno, ako spánok.“ Spánok sa odjakživa označoval za „malého brata smrti“. Táto myšlienka vychádza z predstavy oddelenej duše a tela, medzi ktorými jestvuje počas života pevné spojenie. To sa uvoľňuje v spánku a zaniká po smrti. V spánku je duša „pridržiavaná už len ‚striebornou šnúrou‘, tenkým spojením medzi telom fyzickým a astrálnym“ (Steinpach). To duši umožňuje, aby sa mohla vydať do jemnohmotnej oblasti, ktorá zodpovedá jej vnútornému stavu.

Už grécky filozof Herakleitos povedal: „Bdelí majú spoločný jeden svet; spiaci sa každý odoberie do svojho vlastného sveta.“ „Kde sú tie svety, kam spiaci odchádzajú?“ pýta sa Dr. Steinpach – a odpovedá: „Osloboďme sa od predstavy, že je potrebné hľadať ich vo veľkej diaľke. Snívajúci človek sa vzďaľuje od pozemskej reality – nie nutne od Zeme. Zažíva iné úrovne vlnenia.“

Vonkajšou známkou takéhoto „vnútorného prebudenia“ sú v spánku takzvané REM-fázy, pri ktorých sa oči pod zatvorenými viečkami pohybujú rýchlo a trhavo (REM = rapid eye movements). Teda sny, ktoré prežívame v REM-fáze, nie sú len obrazy a dojmy, ktoré nám utkveli v dennom vedomí, ale je to reálne duševné prežívanie. Napriek tomu by malo byť jasné, že spomienky na sny nezahŕňajú len toto prežívanie. Tým, že sme sa po tisícročia stávali rozumovejšími, prekryli sa činnosťou predného mozgu. A predný mozog sa počas snívania, obrazne povedané, zbavuje balastu. „Je to vlastne proces prirodzenej svojpomoci, keď človek používa tento cenný čas odpočinku na očistu duše – namiesto toho, aby sa otvoril obnovujúcej sile, na ktorú sa počas REM- spánku môže napojiť.“ (Steinpach) Čo teda počas noci prežívame duchovne?

ZÁŽITKY POČAS NOCI

Bulharský filozof a mystik Omraam Mikhaël Aivanhov (1900 – 1986) o jemnohmotnom prežívaní počas noci napísal: „Keby väčšina ľudí vedela, aké oblasti psychologických úrovní v spánku navštevuje, bola by vydesená. Brodí sa bažinou svojich zlých zvykov a hrubých žiadostí.“ Tento predpoklad možno potvrdia aj výsledky výskumu spánku. Vyšetrenie počítačovou tomografiou, ktorá umožňuje pozorovať činnosť mozgu počas sna, preukazuje produkciu dopamínu.

Tento neuroprenášač sa vylučuje vtedy, keď hľadáme uspokojenie našich základných potrieb, či už je to sexualita, jedlo, pitie alebo uznanie. Dr. Steinpach vidí v snoch možnosť sebapoznania, pretože „oslobodený od rozumových pút, prejaví svoje sklony náš duch. Tak sa môže stať, že niekto vo sne urobí niečo, čo by sa v pozemskom živote veľmi zdráhal. Z toho sa dá vyvodiť, že jeho zábrany sú skôr výsledkom rozumovej úvahy – čiže nie sú ešte presvedčením, nie sú súčasťou jeho ja. Nenáležité konanie prežité počas sna ešte posilní vnútorný odpor k nemu a zakorení sa v duši.“ Bude užitočné, ak si svoje nočné prežívanie budeme všímať viac ako doposiaľ.

Keby sme svoj život viedli na základe dobrého a podporujúceho vnímania a nemuseli nočný odpočinok „vyplytvať“ len na regeneráciu predného mozgu, mohli by sme v spánku namiesto zmätených snov získavať jasné správy, poučenie, ale i varovania.

KEĎ SA SNY STÁVAJÚ SKUTOČNOSŤOU

Jedným z ľudí, ktorí by o týchto pomáhajúcich snových prežitiach mohli rozprávať, bol anglo-írsky letecký inžinier John William Dunne (1875-1949). Uverejnil tri pozoruhodné knihy, na ktoré sa dnes už takmer zabudlo: „The new immortality“ („Nová nesmrteľnosť“), „Nothing dies“ („Nič neumiera“) a „An experiment with time“ („Experiment s časom“). Popisuje v nich nočné prežitia, ktoré sa potom aj naozaj stali.

Jeden z najdiskutovanejších prípadov sa stal 21. októbra 1966 v Aberfane, waleskej baníckej dedine, v ktorej silné prívalové dažde strhli svah kopca, a ten okrem niekoľkých domov pod sebou pochoval i dve školy s viac než stovkou detí. Po tejto udalosti istý londýnsky psychiater hľadal prostredníctvom novín osoby, ktoré mali o tomto dianí predtuchu. Postupne sa prihlásilo okolo 200 ľudí. Takmer všetky ich vízie pochádzali zo snov.

Najsmutnejší príbeh porozprávala matka jedného z mŕtvych detí. Jej deväťročná dcéra sa dva týždne pred nešťastím zobudila zo sna s vyhlásením, že nemá strach zomrieť, pretože vie, že s ňou budú jej kamaráti. V predvečer tragédie rozprávalo dieťa o druhom sne – tentokrát videlo celú školu zavalenú niečím čiernym. Nasledujúce ráno došlo k spomínanej tragédii a dievča v škole zomrelo; boli s ňou i zmieňovaní kamaráti. Zaujímavé na udalosti v Aberfane bolo i to, že jasnovidné sny mali prevažne ženy. Takéto „sny o skutočnosti“ sa dajú vysvetliť tým, že niektoré udalosti sú už vopred viditeľné v jemnohmotnom svete, do ktorého môžeme mať počas snenia prístup.

Sny môžu inšpirovať aj k vynálezom, pretože človek silne zaujatý určitým problémom môže sny tráviť aj „hľadaním“ astrálnych predlôh. Tak napríklad slávny chemik Friedrich Kekulé (1829 – 1896) „ako obyčajne v zime roku 1861 sedel pri svojom stole a fascinovane pozoroval iskrenie ohňa v krbe. Naraz uvidel, ako sa atómy uhlíka a vodíka pred jeho očami urovnali do akéhosi alchymistického symbolu, ourobora, hada, ktorý sa sám hryzie do chvosta. Tak došlo k objavu šesťhranného benzénového kruhu.“ („Plnosť noci“, Olaf Koob, 2010)

„Lebo jemu Pán nadelil v spánku“, znie jedno úslovie. Vzniklo zo skúsenosti, že sme inšpirácii prístupní najmä vtedy, keď sa utlmí činnosť nášho dominujúceho rozumu.
 
(viac vo Svete Grálu č.37/2013)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia