Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Spoločnosť

 
Nemajú ustanovenia islamu predsa len svoj zmysel?
Autor: Werner Huemer
Otázka čitateľa: Zaoberám sa Mohamedovým učením. Nebolo by navzdory všetkým povrchným výhradám skutočným prínosom pre mravnosť, keby sa ženy zahaľovali? Nemali by sme s ohľadom na zdravie naozaj prestať jesť bravčové mäso? A nie je dobré dodržiavať predpísané doby pre modlitby, aby sme udržovali vzťah ku Stvoriteľovi?

Odpoveď:
Základom väčšiny náboženských náuk a pravidiel chovania je úmysel ponúknuť ľuďom pomoc, poskytnúť im vnútornú oporu a uľahčiť duchovný vývoj. Aby sa však táto opora nepremenila v stagnáciu, teda strnulú dogmu, každodennú rutinu, ktorá sa už ďalej neskúma, je dôležité rozpoznávať zmysel prikázania a spájať s ním svoje vlastné presvedčenie. Pre všetky náboženstvá a vyznania platí: Pokiaľ človek len „slepo“, teda bez skutočnej potreby, žije podľa určitých pravidiel, môže to duchovnému vývoju navzdory všetkej námahe skôr škodiť než prospievať.

Zvyk zahaľovania pochádza pôvodne zaiste z ozajstnej potreby žien chrániť samé seba a svoju snahu o čistý, cudný vnútorný život. I keď si dnes taký postoj v našej kultúrnej oblasti sotva dokážeme predstaviť, mal by byť v zmysle náboženskej slobody rešpektovaný, a nie odsudzovaný. Zahaľovanie, ktoré vlastne pramení i z kresťanských tradícií, môže v dnešnej dobe pripadať mnohým ľuďom ako zbytočné, nevhodné tabuizovanie telesnosti, ako na obdiv stavaný výraz náboženského fanatizmu. Ale ani mnohé z toho, čo je v našej spoločnosti bežné – podriadenosť všemožným módnym trendom alebo neuvážené vystavovanie vlastného tela – iste nie je dobrým sprievodcom na samostatnej duchovnej ceste.

Potreba zahaľovať nahotu tela patrí k prirodzenému pocitu studu. Ten slúži, ak sa naň pozeráme z celostného hľadiska, k ochrane osobného priestoru, ktorý potrebujeme pre svoj vývoj. Jemné vyciťovanie, ku ktorému patrí i stud, je znakom duchovnej zrelosti človeka. Naše oblečenie spĺňa prirodzené požiadavky pocitu studu, ale má byť tiež výrazom osobnosti a zmyslu pre krásu.

Zákaz požívania bravčového mäsa má rovnako hlbší dôvod: podľa Posolstva Grálu má výživa veľký význam nielen pre telesný, ale i pre duchovno - duševný vývoj, pretože ovplyvňuje tiež vyžarovanie krvi. A to je opäť dôležité pre harmonický súzvuk ducha, duše a tela. Človek by sa mal podľa stupňa svojho vnútorného zušľachtenia vyvíjať smerom k rastlinnej strave a v prechodnom medziobdobí jesť prevažne biele mäso, teda buď žiadne bravčové, alebo len málo. I to ale má byť iba pokynom, nie strnulým dogmatickým pravidlom.

Čo sa týka modlitby, rozhoduje o jej hodnote vždy vrúcnosť, nie vonkajšie formy teda predpísané modlitebné verše alebo hodiny. Vonkajší rámec však môže výrazne prispieť k vnútornému sústredeniu a smerovaniu ku Svetlu.

Vo všetkých otázkach týkajúcich sa určitých náboženských zvykov ide nakoniec teda predovšetkým o vhľad, vnútornú živosť a presvedčenie jednotlivca. Pretože len v nich spočíva základ života podľa vôle Božej. Ako ukazujú skúsenosti, spoločnosť nemožno trvalo zlepšiť strnulými zákonmi, pravidlami a predpismi.
 
Z knihy100 odpovedí na životné otázky: Werner Huemer

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia