Osobnosti 

   Herbert Vollmann                  

Okruhy tém

   Médiá - video - nové             
   Médiá - audio - nové            
   Svetonázor a náboženstvo  
   Zdravie a medicína              
   Veda a reč prírody               
   Výchova a vzdelanie            
   Umenie a kultúra                  
   Človek a svet                        
   Duch a duša                         
   Osud a reinkarnácia             
   Smrť a druhý breh                 
   Spoločnosť                            

 Centrum Sveta Grálu 

   Základné informácie             
   Kalendár podujatí                  
   Kde nás nájdete                    
   Fotogaléria                            

 Fórum 

   Prednášky                           
   Príspevky čitateľov              
   Rozšírená listáreň               
   Svet Grálu a médiá             
   Napíšte nám                         

 Servis 

   2 % z dane                            
   Impressum                           
   Kontakt na redakciu             
   Mapa stránok                       

  TÉMA:    Umenie a kultúra

 
O ľudskej túžbe po slobode
Autor: Daniela Velebová

Umelci boli vždy akýmsi obrazom ľudskej spoločnosti. Mali by byť tou najcitlivejšou časťou ľudstva s formujúcou schopnosťou tvorenia. Umelci všetkých dôb vždy túžili po slobode – spoločenskej, i vnútornej, umeleckej.

Plnú slobodu v spoločnosti však dosiahli len niektorí z nich. Často žili v neľahkých podmienkach, takmer živorili, a napriek tomu vytvárali jedno umelecké dielo za druhým. Duchovná formujúca sila tvorenia nie je totiž závislá od pozemského blahobytu alebo chudoby, rovnako ako nemá vnútorná slobodná vôľa veľa spoločného s vôľou viazanou na rozum. Ako má pozemský rozum hľadať cesty slobodnej vôli ducha, tak by hmotné zaistenie malo prispievať k dôstojnému životu umelcov.

Predchádzajúce vety nás so všetkou vážnosťou upozorňujú na to, že sme svoju slobodnú vôľu stratili zo zreteľa. Nevyciťujeme už dostatočne jasne hlas svojho ducha, ktorému je slobodná vôľa vlastná. Často užívané slovíčko „musím“ očividne hovorí o tom, že sme vo svojom živote pod neustálym tlakom denných povinností a rôznych životných udalostí.

Cítime sa zbavení možnosti rozletieť sa slobodne inak a inam. Tí, ktorí vedia o spätných účinkoch karmy z našich minulých životov a o ich spätosti s našimi súčasnými rozhodnutiami, si uvedomujú nevyhnutnosť všetkého toho tlaku, v ktorom žijeme. Okrem toho naše slobodné chcenie je dnes takmer prekryté tzv. vôľou viazanou naším pozemským rozumovým uvažovaním.

Zrýchlená doba požaduje zrýchlené vyrovnanie a očistenie. Napriek tomu, alebo práve preto, nám túžba po slobodnom a tvorivom živote nedá spať. Nesieme v sebe mnoho duchovných schopností, pomocou ktorých sa podvedome túžime tvorivo prejavovať – mnohé sú však v silnej pozemskej viazanosti na rozum potlačené.

tieto schopnosti máme v sebe nájsť a uplatniť. Môžu rozkvitnúť len v slobodnom duchovnom chcení, ktoré nám dáva energiu k činnosti. Pomocou nášho dobrého chcenia sa tieto schopnosti rozvinú v súlade s Božími zákonmi. Až potom naše bytie nadobúda na živosti, radostnosti, vrelosti, vernosti, čistote…

Vzniká v nás láska k životu, ktorá karmicky oslobodzuje, a v jej žiarení sa môžu všetky naše schopnosti rýchlo rozvinúť. Konečne sa stávame tvorivými ľuďmi a vnímame aj svoju vlastnú slobodu.

„Ľudia, vaše skutočné majstrovské diela majú ešte len prísť,“ píše Abd-ru-shin.

Na porovnanie rôznych umeleckých typov a ich vzťahu k slobode som zámerne vybrala hviezdnu trojicu tých najväčších a najnadanejších majstrov hudobného klasicizmu: Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Silná schopnosť hudobnej tvorivosti, ktorú títo umelci rozvinuli, vyžaduje pre svoje naplnenie vždy voľnosť a slobodu vnútorného chcenia.

Umelci a sloboda

Haydn sa dokázal prispôsobiť stavu svojej vonkajšej neslobody celkom dobre. Vonkajšia závislosť ho rozhodne nepripravila o vnútornú slobodu. Naopak, určité zaistenie, aj keď nie vždy celkom dôstojné, mu umožnilo tvoriť v pokoji.

U Beethovena zase vonkajší tlak spoločenskej neslobody viedol k jeho vnútornému zosilneniu a oslobodeniu.


Najzložitejšia sa zdá situácia u Mozarta. Ak ho vnímame v duchu Formanovho filmu ako úplne nekomplikovaného človeka, musíme si uvedomiť, že jeho životné kroky až do dospelosti riadil jeho autoritatívny otec. Dá sa povedať, že Mozart sám nikdy nestál nohami pevne na zemi. Jeho tvorba, v ktorej bol samozrejme úplne slobodný (aj keď takisto vytváral diela na zákazku), mu zaberala väčšinu rozumovej i emocionálnej kapacity.

Vonkajšia sloboda a samostatnosť pre neho znamenala skazu, pretože s ňou nevedel správne zaobchádzať. Vo svojej neskorej tvorbe sa oslobodil od takmer všetkých ľudských väzieb, na mienke koncertného publika mu už nezáležalo. Nakoniec umrel pod ťarchou materiálneho nedostatku.

Súvisiace články:
O umení
 

(viac vo Svete Grálu č.37/2013)

Ak vás v článku niečo zvlášť zaujalo, alebo máte v tejto oblasti osobnú skúsenosť, napíšte nám.

  Vytlačiť článok     Poslať odkaz mailom   Zdieľaj článok

Rýchle hľadanie

Kliknite na...

Svet Grálu TV na Youtube

Časopis Svet Grálu
na Facebooku

Kalendár podujatí

Prednášky pre verejnosť
Ponuka podujatí organizovaných 
Neziskovou org. Svet Grálu
a  Nadáciou Posolstva Grálu
v roku 2017
   novinka!

Editoriál

Vážení čitatelia!
V živote sme neočakávane posta- vení pred otázky, ktoré nás, zdá sa, zastihnú vždy nepripravených. Sme postavení pred riešenie ne- predpokladaných, a často aj neže- laných situácií.
Mám známu, ktorá ako sedemnásť- ročná mala autonehodu. Zrazil ju motocykel. Pre dospievajúce dievča to bol šok, s ktorým sa dlho nevedela vysporiadať. Vyvstali otázky. Prečo ja?       Viac...

Knižná ponuka

Abd-ru-shin
Vo svetle Pravdy

Posolstvo Grálu


Tu v predaji

--- A K C I A ---

Kolekcia štyroch DVD!
17,80 € (536,24 Sk)

Pri kúpe celej DVD edície
získate štyri DVD za výhodnú cenu.

Akciová ponuka DVD obsahuje:
DVD Smrť a druhý breh
DVD Strach a depresia
DVD Umrieť dôstojne
DVD Osud a reinkarnácia